Harvard'da bazıları sarmalı durdurmak için ne gerektiğini merak ediyor

senbilirsin

New member
Ocak ayının sonunda 70 üniversite rektörü zirve için bir araya geldiğinde Harvard'daki kriz herkesin dilindeydi.

Zirveye ev sahipliği yapanlar, anti-Semitizmi küçümseme suçlamalarıyla boğuşan üniversiteyi, yüksek öğrenimde liderlik konusunda bir işletme okulu vaka çalışması olarak değerlendirdi ve bu üniversitenin zayıflayan itibarına ilişkin bir slayt sunumuyla tamamlandı.

Çarpıcı slayt: “Boeing ve Tesla, Harvard'la benzer düzeyde olumsuz geri bildirime sahip.”

Başka bir deyişle, akademik mükemmelliğin asırlık sembolü olan Harvard, kapı panelleri gökten düşen bir uçak üreticisi ve değişken bir CEO'su olan ve birden fazla geri çağırmaya sahip bir otomobil şirketi kadar olumsuz ilgi gördü.

Zirveyi Yale School of Management'ta profesör olan Jeffrey Sonnenfeld düzenledi. Bir röportajda “Yaklaşık 400 yıllık geçmişine rağmen marka değerinin değeri Harvard mütevelli heyetinin inandığı kadar kalıcı değil” dedi. “Sektörde bir şeyin endüstrinin Cadillac'ı olduğuna dair bir fikir vardı. Maalesef Cadillac'ın kendisi artık endüstrinin Cadillac'ı değil.”

Zirveye katılan başkanların çoğu, Harvard'ın markasının aşınmasını sadece okul için değil, daha geniş anlamda yüksek öğrenim için bir sorun olarak gördü. Harvard kendini koruyamazsa diğer kurumlar ne olacak? Harvard'ın liderliği etkili bir yanıt bulabilir mi?

Pazartesi günü üniversite, Filistin yanlısı öğrenci ve öğretim üyeleri grupları tarafından sosyal medyada yayınlanan “derin saldırgan Yahudi karşıtı kinayeleri” araştırdığını duyurduğunda, Harvard'dan daha iddialı bir yaklaşımın ipucu vardı. Gruplar, elinde Davud Yıldızı içinde dolar işareti olan bir kuklacının eski bir karikatürünü içeren materyali yayınlamış veya yeniden yayınlamıştı. Muhammed Ali ve Cemal Abdülnasır'ın linç edilmesi.

Harvard, Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi'nin Yahudi karşıtlığı konusundaki kayıtlarını incelemeye başlamasıyla harekete geçti. Cuma günü komite, üniversitenin kampüsteki Yahudi karşıtlığı iddialarını ele almasıyla ilgili kapsamlı belge araştırmasının bir parçası olarak Harvard'ın geçici başkanına, okulun genel müdürüne ve yatırım müdürüne mahkeme celbi yayınladı. Mahkeme celbi tehdidi, akademik özgürlüğü savunan bir yazar grubu olan PEN America'yı balık avlama seferine karşı uyarmaya yöneltti.

Harvard'a karşı, üniversiteyi “Yahudi karşıtı nefret ve tacizin kalesi” olarak nitelendiren bir davanın yanı sıra, üniversitenin kampüste hem Yahudi karşıtlığını hem de İslamofobi'yi göz ardı ettiği iddialarına ilişkin federal soruşturmalar da mevcut.

Finansal riskten korunma fonu yöneticisi Ken Griffin de dahil olmak üzere şirket yöneticileri ve büyük bağışçılar, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırıda Hamas'ın vahşetini savunan Harvard öğrencilerini işe almamakla ve parayı alıkoymakla tehdit ettiler. Sağcı medya ve anonim araştırmacılar, çeşitlilik, eşitlik ve katılım programlarına yönelik saldırının bir parçası olarak üniversite yetkililerine yönelik intihal iddialarını gündeme getirmeye devam ediyor.

İtibarın zedelendiğine dair kanıtlar zaten var: Harvard'a erken kabul için başvuran öğrencilerin sayısı bu yıl yüzde 17 düştü. Diğer Ivy League okullarında artış görüldü.

Harvard hukuk profesörü Randall Kennedy, saldırıların “Harvard'ın üst düzey liderliğini açıkça sarstığını” söyledi. “Moralleri bozdular. Çok etkili bir saldırıydı.”

Harvard'da öğretim üyeleri ve öğrenciler, yönetim kurulu Harvard Corporation da dahil olmak üzere üniversite yetkililerinden gelecek yönelimleri hakkında sinyaller bekliyorlar.

Geçen hafta Harvard dergisine verdiği bir röportajda, üniversitenin geçici başkanı Alan Garber, düzeni bozan gösterilere karşı kuralların uygulanması yoluyla ve öğrenciler ile Öğretim üyelerinin teşvik etmesi gereken çatışma yerine diyaloğu teşvik eden bir dizi etkinlik sunarak gerilimleri hafifletmeye yönelik bazı çabaların altını çizdi.

Geçen yıl Harvard'ın başkanına Yahudi karşıtlığıyla mücadele konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere bir komitede görev yapan romancı Dara Horn, bunların iyi adımlar olduğunu söyledi. Pek çok öğrencinin aynı fikirde olmadığı kişilere yanıt vermediğini ve nasıl yapılacağını bilmediğini gözlemlemişti.

“Bu tutum eğitimin sonudur” diyen Dr. Horn, The Atlantic'te Harvard'daki deneyimleriyle ilgili bir makale yayınladı. “Benim için bu temel bir şey.”

Harvard öğrencisi ve Yahudi öğrenci grubu Chabad'ın yönetim kurulu üyesi Alex Bernat Salı günü yaptığı açıklamada, üniversitenin bu haftaki Yahudi karşıtı paylaşımlara hızlı tepki vermesinin iyi bir işaret olduğunu söyledi. Ancak, Yahudi karşıtı materyali yeniden yayınlayan Filistin yanlısı bir öğretim üyesi grubunun bazı üyelerinin, Yahudi ve İsrailli öğrencilerin akademik kariyerleri üzerinde bir etki yaratmasından korkuyordu.

Materyali yayınlayan gruplar, Yahudi karşıtı görsellere verdikleri açık desteğin kasıtsız olduğunu söyleyerek Pazartesi günü materyali kaldırdılar.

Yine de Harvard Corporation, bir hayırsever ve Obama yönetiminin eski yetkilisi olan lideri Penny Pritzker'in, kendisi için bir arayış yürüttüğü gibi, görevde kalacağını ve yeni bir başkan için yeni bir arayış yürüteceğini doğrulamak dışında nispeten sessiz kaldı. önceki başkan Claudine Gay.

Şirket, Dr. Açıklamada Context'e göre Gay, Kongre'de Yahudilere karşı soykırım çağrısında bulunmanın Harvard'ın davranış kurallarının ihlali anlamına gelmediği yönündeki ifadesi üzerine çıkan kargaşanın ardından 2 Ocak'ta istifa ettiği için eleştirilere hedef oldu.

Açık sözlü psikoloji profesörü Steven Pinker'ın bir röportajda belirttiği gibi, şirket konuyu daha hızlı ele almamakla ve “üniversiteyi terk etmekle” suçlanıyor. (Dr. Gay'in görevden alınması için çağrıda bulunmadığını hemen fark etti.)

Ancak bazı öğretim üyeleri üniversitenin kendisini eleştirenleri yatıştırma konusunda fazla ileri gittiğini düşünüyor.

Aralık ayındaki kongre duruşmasında Dr. Kuzey Carolina'dan bir Cumhuriyetçi olan Gay, Virginia Foxx, Harvard'da “Bir Dünya Gücü Olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortaya Çıkışında Irk ve Irkçılık” başlıklı bir dersi “iş başındaki ideoloji”nin bir örneği olarak gösterdi.

Sınıfın öğretmeni Halil Cibran Muhammed, suçlamanın “saçma” olduğunu ve derste ABD'deki Yahudi karşıtlığının tarihiyle ilgili okumaların yer aldığını söyledi. Eylül ayında kabul edilen ve “siyasi inançlara” dayalı ayrımcılığı yasaklayan yeni davranış kurallarının, öğrencilerin Dr. Foxx'un derslerinin içeriğine itirazları vardı.

Kendisi, “Bu üniversitedeki önde gelen siyahi kişilerin niteliklerinin sorgulanacağından endişelenmek için nedenleri var” dedi.

Gergin atmosferde iyi niyet bazen sorunlara da yol açabiliyor.

Harvard Üniversitesi'nin anti-Semitizm ve İslamofobi konusunda kampüs içi çalışma grupları oluşturma kararı -ki bu genellikle kurumsal tepkilerin en iyi huylusuydu- Ocak ayı sonlarında Yahudi araştırmaları alanında tanınmış bir akademisyen olan Derek Penslar'ın anti-Semitizm ve İslamofobi'nin eşbaşkanlığına atanmasından sonra sorunla karşılaştı. -Semitizm Görev Gücü atandı.

Eleştirmenler onun atanmasını protesto etti ve Dr. Penslar ve diğer akademisyenler, 7 Ekim saldırılarından önce yayınlanan ve İsrail'i “apartheid rejimi” olmakla suçlayan açık bir mektuba imza attılar. Eleştirmenler, Yahudi basınında yer alan alıntılarla onun yorumlarıyla alay etti ve Harvard'daki Yahudi karşıtlığının düzeyinin abartıldığını söyledi.

Harvard'ın Dr. Tanınmış bir haham ve Harvard İlahiyat Okulu'nda misafir akademisyen olan David Wolpe'ye göre, Penslar'ın atanmasını öngörememesi, aşırı dar görüşlü bir liderliğe işaret ediyor.

Haham Wolpe, “Üniversite bunun nasıl görüleceğini göremiyor ve Yahudi öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve personelin çoğunun cesaretini kıran bir gariplik var” dedi.

Dr. Görev gücünün eş başkanı olmaya devam eden Penslar, bu makale için yorum yapmayı reddetti. Takipçileri, saygın bir bilim insanına yönelik yüzeysel eleştiri olarak gördükleri karşısında öfkelendiler.

Harvard Üniversitesi'nde Latin Amerika çalışmaları ve Hükümet profesörü Steven Levitsky, “Görüşlerini ifade ettiği için dışarıdan veto edilmesi – özellikle de oldukça ana akım görüşler olduğu göz önüne alındığında – sadece korkunç, berbat bir emsal” dedi. Kamu temsilinin aksine, Dr. Penslar'ın “açık bir Siyonist” olduğunu söyleyen Dr. Levitsky.

Bazı mezunlar ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Birkaç bağımsız aday, üniversitenin ikinci yönetim organı olan Harvard Denetleme Kurulu'na üye olmak için bir kampanya başlattı. Adaylar oy pusulasına girmek için yeterli dilekçe imzasını toplayamadılar ancak zorlamaya devam edeceklerine söz verdiler.

Bu adaylardan biri olan 2005 Harvard mezunu ve risk sermayedarı Sam Lessin, seçim sürecinin bizzat liderlikle ilgili sorunları ortaya çıkardığını söyledi.

Harvard'ın hükümet sisteminin “neredeyse barış zamanı organizasyonu gibi” olduğunu ve sorunlu sularda yol almaya uygun olmadığını söyledi. Denetleme Kurulu adayları genellikle Mezunlar Derneği tarafından aday gösterilir ve bu pozisyon genellikle “destekçi olmanın yüceltilmiş bir ödülü” olarak algılanır.

Bazı öğretim üyeleri de organize oluyor. Yaklaşık 170 Harvard profesörü, geçen baharda Dr. Pinker, “entelektüel monokültür” olarak adlandırdığı duruma karşı koymak için kurucu ortaklardan biri oldu.

Dr. Pinker, Harvard'ın kurumsal tarafsızlık politikasını benimsemesi ve acil güncel meseleler hakkında pozisyon almaktan kaçınması durumunda son aylardaki acıların bir kısmının önlenebileceğine inanıyor.

“Üniversiteler, her haber çıktığında mini vaaz verme alışkanlığından vazgeçmelidir” dedi.

Dr. Pinker, Harvard'ın itibar sorunlarıyla dalga geçen manşetleri ve karikatürleri toplamak gibi goblin bir hobi edindi. Koleksiyonundaki bir tampon çıkartmasında şöyle yazıyor: “Oğlum Harvard'a gitmedi.”

Bütün bunlara rağmen Harvard'ın “markası ve mirası hâlâ var” diyor Dr. Daha pembe. “Tekrar yoluna girer mi bilmiyorum. Öyle olacağından şüpheleniyorum.”

Stephanie Saul raporlamaya katkıda bulunmuştur. Sheelagh McNeill araştırmaya katkıda bulunmuştur.