Ham petrol 11 ayın tabanında: Akaryakıtta 2 liralık indirim

Ethereum

New member
Ham petrol meblağlarında dün direnç kırıldı. 80 doların altına düşen ve 75 dolara kadar gerileyen varil petrol fiyatının düşüş sebepleri içinde Çin’deki pendemi şartları, Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı ambargo ve ABD Merkez Bankası Fed’in faizlerdeki meçhullüğü olarak sıralandı.

80 DOLAR DİRENCİ KIRILDI

Dün Brent petrolün varil fiyatı gün ortasında 80 dolar direncini kırarak 79,47 dolara düştü. Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili de 74,33 dolardan alıcı buldu. Global petrol talebine ait telaşlarla dün, ocak ayından bu yana birinci defa 80 doların altına gerileyen petrol meblağlarında Çin’in karantina kararları tesirli oldu.

Enflasyonla gayretin yanında Avrupa’nın Rusya ambargosu petrolü etkiledi.


FED FAİZ ARTIŞI PETROLÜ BASKILIYOR

ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarına beklenenden daha uzun müddet devam edeceğine yönelik telaşlar, petrol talebine ait belirsizliğe niye olurak fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturmaya devam ediyor. Brent petrolde teknik olarak 79,75 ile 80,12 dolar aralığının direnç, 79,38 ile 79,01 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Lideri Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile telefon görüşmesi yaptı. toplantıda, gündemdeki bir dizi şimdiki mevzular ile petrol piyasalarındaki gelişmeler ele alındı. Ayrıyeten, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi nezdinde yürütülen çalışmaların olumlu istikamette değerlendirildiği toplantıda, OPEC+ çalışmalarının global petrol piyasasında istikrar sağladığı konusu vurgulandı.

ROSNEFT’İN GELİRİ YÜZDE 15 GERİLEDİ

Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft, petrol ihracatının yüzde 4,8 artarak 77,3 milyon tona çıktığını deklare etti. Rosneft’in yılın 9 ayındaki net kârının geçen yılın tıpkı periyoduna göre yüzde 15 düşerek 591 milyar ruble düzeyine gerilediği, faiz, vergi ve amortisman öncesi kârının ise yüzde 21,8 artarak 2 trilyon rubleye çıktığı söz edildi.
Açıklamada, kelam konusu devirde, şirketin Almanya’daki varlıklarına el konulması niçiniyle Rosneft’in 56 milyar ruble kayba uğradığı kaydedildi.

Türkiye’ye 2 liralık indirim olarak yansıdı

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıdı. Düşüşün akabinde pompa fiyatlarına dün gece yarısından itibaren olmak üzere akaryakıtta 1,93 lira ve dizelde 2 lira olarak yer aldı. bu biçimdece akaryakıt fiyatları akaryakıtta 18,24 liraya düşerken, dizel meblağları ise 21,13 lira oldu.