Hâlâ hararetle tartışılan sözleşmeli okullar New York’ta genişleyebilir

senbilirsin

New member
Neden Önemlidir: Birkaç sözleşme bile büyük siyasi dalgalar yaratacaktır


On dört, yaklaşık 1.800 okulluk bir sistemde küçük bir sayıdır ve değişiklik New York City’nin eğitim manzarasını değiştirmeyecektir.

Ancak, sözleşmeli okullar sıcak bir konu olmaya devam ediyor. Charter okulları, kamu vergi parasını kullanır, ancak bölge okullarından bağımsız olarak yürütülür ve genellikle sendikasızdır. Bölge okullarının öğrenci kaybettiği bir dönemde sözleşmelerin genişletilmesi kesinlikle çekici olacaktır. bazılarından eleştiri aileler ve avukatlarDSÖ zamları protesto etti.

Şehir charter başkanları, sektör için sınırlı bir kazanım anlamına gelecek olan haberi memnuniyetle karşıladı. Hala biraz hayal kırıklığına uğradılar Müzakereler yoluyla: Bayan Hochul’un ilk teklifinden sonra yedi kattan fazla yeni okul açılabilirdi.

Arka plan: “Zombi” tüzüğünün yeniden canlanması eski bir tartışmayı hayata geçiriyor


Tüzükler bir zamanlar Albany’de sürekli bir tartışma konusuydu. İlk günlerde, bazı New York charter ağları, Boston ve Atlanta gibi ilçeler kadar büyümeyi planladı.

Ancak son mali döngülerde, okullar önemli bir sorun olmamıştır.

Eyalet verilerine göre, toplam charter kayıtları bu okul yılında yüzde 1’den az arttı.

Şartların devlet bütçesinde önemli bir anlaşmazlık noktası olarak geri dönmesi, okul karşıtı olan ve büyük etkiye sahip olan hem kanun destekçileri hem de öğretmen sendikaları da dahil olmak üzere Bayan Hochul ve milletvekilleri üzerindeki rekabet eden baskıların etkisini yansıtıyordu.

Sıradaki ne?


Yeni okul lisanslarına en büyük ilginin Bronx ve Brooklyn’de olması bekleniyor, ancak ilçedeki bazı büyük ağlar kaydolmak için mücadele ediyor.

Şehrin yerleşik ağlarının sınırlı bir lisans kontenjanı için rekabet edip etmeyeceği belli değil: Örneğin, Başarı Akademisi yakında daha fazla okul açmakla ilgileniyor, ancak KIPP öyle değil.

Bazı tüzük destekçileri, teklifi beyaz olmayan insanlar için bir fırsat olarak görüyor. Latin kızlar için yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş işleten Claudia Espinosa, Güney Bronx’ta küçük bir lise açmak istediğini söyledi.

Bayan Espinosa, “Bunu yıllardır düşündüm,” dedi. “Her gün bu kızların neye ihtiyacı olduğu hakkında daha fazla şey öğreniyoruz ve tüm okullar bunun için donanımlı değil.”

Okulu, ruhsatlar mevcut olduğunda eyaletin iki komiserinden birinin açmasına izin verilen 11 okuldan biri. Diğer fırsatlar arasında Brooklyn’de cinsiyet eşitliğine odaklanan kızlar için bir K-8 okulu; West Queens’in 30. Bölgesindeki ilk ortaokul; ve Central Brooklyn’de STEM eğitiminde uzmanlaşmış bir lise.