Günlük gereksinimin 4’te 1’i Silivri’den

Ethereum

New member
Enerji arz güvenliğinin son derece kritik olduğu bu vakitte, Türkiye güç alanında dev bir yatırımı daha hizmete alıyor. Topraklarından 7 doğal gaz boru çizgisinin geçtiği, 2’si deniz olmak üzere 4 LNG tesisinin yer aldığı Türkiye’de, doğal gaz depolarının da kapasiteleri artırılıyor. Ülke için stratejik kıymete sahip olan “kara gün dostu” doğal gaz depoları, bununla birlikte güç arz güvenliğine de büyük katkı sağlıyor.

GÜNLÜK MUHTAÇLIĞIN 4’TE 1’İ

Türkiye’nin birinci yeraltı doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi, 2007’de hizmete alındı. Yaklaşık 10 yıllık hizmetin akabinde tesisin 3,2 milyar metreküp olan depolama ve 28 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesinin artırılması için faaliyete geçildi. Genişleme çalışmaları kapsamında 18 kuyuda sondaj süreci yapıldı. Deniz üstünde 2 platform kuruldu. BOTAŞ gruplarının ağır çalışması kararı tesisin kapasitesi 4,6 milyar metreküpe, günlük geri üretimi ise 75 milyon metreküpe çıkarıldı. bu biçimdece Silivri, alanında Avrupa’daki en büyük tesis olma özelliğini kazandı. Dev tesis bu haliyle Türkiye’nin yıllık doğal gaz muhtaçlığının yaklaşık yüzde 8’ini karşılayabilecek pozisyonda. Öte yandan günlük geri üretim kapasitesiyle de en sert kış günlerinde günlük muhtaçlığın dörtte biri bu tesisten sağlanabilecek.

TESİSİN GÜÇ MUHTAÇLIĞI RÜZGARDAN

Tesis, gereksinim duyduğu elektriği de yenilenebilir güçten karşılıyor. Tesisin ortasında bulunan 4,2 megavat konseyi güce sahip rüzgâr türbininin ürettiği elektrik, tesisin muhtaçlığının tamamını karşılıyor. Yeni kapasitesiyle hizmet verecek tesis, 16 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açılacak.Tuz Gölü de genişliyor

Tuz Gölü Yealtı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde de genişleme çalışmaları devam ediyor. Halihazırda 1,2 milyar metreküp olan Tuz Gölü’ndeki deponun kapasitesi de 5,4 milyar metreküpe çıkacak. Çalışmaların 2 yıl ortasında tamamlanması öngörülüyor. Bu tesisin de hizmete girmesiyle Türkiye’nin doğal gaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak.