görüş | New York şehrinin bütçesini kısmanın yanlış yolu

senbilirsin

New member
Onlarca yıl süren harcama çılgınlığı ve yıkıcı bir salgının ardından New York City, önümüzdeki Temmuz’da başlayan yılda en az 4,2 milyar dolarla başlayan üç yıllık devasa bütçe açıklarıyla karşı karşıya.

Belediye Başkanı Eric Adams haklı olarak şehrin 106 milyar dolarlık bütçesinden bir miktar tasarruf sağlamaya çalışıyor. Ama şimdiye kadar, bazı garip kararlar alıyor gibi görünüyor.

En şaşırtıcı olanlardan biri, programın finansmanında 567 milyon dolarlık bir kesinti önererek ve planlanan genişlemeyi durdurarak şehrin ücretsiz anaokulu girişimini küçümseme kararı. Programın dikkate alınması gerektiğine dair işaretler var: yaklaşık 30.000 doldurulmamış yer var. Bloomberg’in 15 Mayıs’ta bildirdiğine göre, şehrin okul öncesi sağlayıcılara yüz milyonlarca dolarlık geri ödeme borcu var ve birçok kişi ayakta kalmak için mücadele ediyor. Ancak New York City, kesinti yapmak yerine erişimini artırmalı ve sağlayıcılara borçlu oldukları parayı ödemelidir. New York’ta yoksulluk artıyor. Şehir genelinde 90.000 çocuğa erken çocukluk eğitimi sağlayan ve on binlerce çocuğa daha fayda sağlayabilecek bir program için finansmanı kesmenin zamanı değil.

Ek olarak, belediye başkanının bütçe önerisi, şehrin yaşlı vatandaşlarına yemek sağlayan bir program için 5 milyon doları ve şehir hapishanelerindeki insanlara terapi, istihdam ve diğer sosyal hizmetler sağlayan müteahhitler için 17 milyon doları içeriyor. Islah Dairesi sözcüsü Frank Dwyer yaptığı açıklamada, teşkilatın daha önce müteahhitler tarafından sağlanan sosyal hizmetleri sağlayacağını söyledi. Ancak bu, şiddetin ve mahkum ölümlerinin devam ettiği şehrin hapishane komplekslerinde zor olabilir.


Bu kilit programlardaki kesintiler, belediye başkanının Nisan ayında emrettiği neredeyse tüm şehir kurumlarında yüzde 4’lük bir kesinti yoluyla daha geniş bir tasarruf arayışının parçası. 30 Haziran’a kadar onaylanması gereken 2024 mali bütçesinde, bu kesintilerin çoğunun günlük New Yorklular üzerindeki etkisi nispeten küçük olmalıdır. Ancak, açığın 2026 mali yılında en az 6 milyar dolara ve 2027’de en az 7 milyar dolara çıkacağı tahmin edildiğinden, Bay Adams’ın daha odaklı bir yaklaşıma ihtiyacı var. Önümüzdeki yıllarda tüm şehir ajanslarında kapsamlı kesintilerin uygulanması, neredeyse kesinlikle New Yorkluların en çok ihtiyaç duyduğu temel hizmetlerde bir kesinti ile sonuçlanacaktır.

Adams yönetiminin konut sakinleri üzerinde en az etkiye sahip tasarruflar için daha gayretli bir şekilde araması, çalışmayan programları sonlandırması ve barınma gibi alanlara ve savunmasız New help Yorklulara yardımcı olan programlara büyük yatırım yapmaya devam etmesi daha iyi bir yol olabilir.

İki partili bir bütçe izleme grubu olan Yurttaş Bütçe Komisyonu başkanı Andrew Rein The Times’a “Çok çalışmak gerekiyor” dedi. Bütçeyi onaylaması gereken belediye meclisi, belediye başkanının bütçe kesintilerine itiraz etti; Bunu yapmaya istekli olmak iyi bir şeydir.

New Yorkluları yoksulluk içinde destekleyen bazı şehir ajansları ciddi şekilde yetersiz kalıyor ve umutsuzca daha fazla yatırıma ihtiyaç duyuyor. Böyle bir acentede, personel idaresi, yemek kuponları ve diğer hizmetler için bekleme süreleri artık genellikle aylarca sürüyor.

Peki ne kesilebilir? Potansiyel tasarruf alanlarından biri, şehrin üniformalı çalışanlarının fazla mesai saatlerini azaltmaktır. Comptroller Brad Lander tarafından hazırlanan bir rapora göre, New York City geçen yıl fazla mesai için 1.56 milyar dolar harcadı. New York Polis Departmanı 671 milyon doları veya bu fazla mesainin yüzde 43’ünü oluşturdu.


Vatandaş Bütçe Komisyonu, şehrin bir düzine refah ve emeklilik fonunu birleştirerek idari maliyetleri azaltmayı önerdi.

Şehrin Bağımsız Bütçe Ofisi’nin, sözleşmeli okullar için 75 milyon dolarlık kira sübvansiyonlarını sona erdirmek ve bisiklet şeritlerini ihlal eden araçlar için bir sivil şikayet programı oluşturarak geliri artırmak da dahil olmak üzere başka fikirleri var. Ayrıca, Hazine Departmanında daha fazla vergi müfettişinin işe alınması tavsiye edildi, bu grup, şehrin bütçesine her yıl 165 milyon dolar ekleyebileceğini söylediği bir değişiklik.

New York’un bütçe düzenleyicilerinden gelen raporlar, şehrin ekonomik beklentilerinin kasvetli olmaktan uzak olsa da belirsiz olduğunu gösteriyor. Ülke belirsiz bir ekonomik ortamda gezinirken, New York City’nin gelirinin ılımlı da olsa artmaya devam etmesi bekleniyor. Şehir, önümüzdeki yıllarda iş sözleşmelerinden kaynaklanan yaklaşık 16 milyar dolarlık maliyetle karşı karşıya ve belediye başkanı, güney sınırından gelen on binlerce göçmenin bakımı için yalnızca önümüzdeki yıl en az 4,3 milyar dolar harcaması gerekeceğini söylüyor Independent Budget Office, bu maliyetlerin muhtemelen çok daha düşük olacağına inanıyor. Pandemi sırasında belediye bütçelerini yumuşatmaya yardımcı olan 13,5 milyar dolarlık federal teşvik büyük ölçüde gitti.

Bay Adams, Beyaz Saray’dan bu göçmenlerin barınma ve yerleştirme masraflarını karşılamak için yardım istedi. Haklı: Bu masraflar federal hükümet tarafından karşılanmalı, New York City’deki veya Amerika Birleşik Devletleri’nde bu muhtaç nüfusun üyelerinin yer değiştirdiği herhangi bir yerdeki vergi mükellefleri tarafından değil. Umarım Vali Kathy Hochul, Bay Adams’a tartışmasında yardımcı olabilir.

New York şehrinin devlet bütçesini kısmak iyi bir maliye politikasıdır. Bay Adams’ın bu kesintileri nasıl yaptığı önemlidir.