görüş | İlerici bir üniversitenin doğru bir şekilde devralınması böyle görünüyor

senbilirsin

New member
SARASOTA, Florida — New College of Florida’nın fakülte başkanı Matthew Lepinski ile ilk tanıştığımda, güç durumdaki ilerici devlet okulunu yeniden tasarlamak üzere gönderilen sağ kanada bir şans vermeye hazırdı.

Bu Ocak ayında, Florida Valisi Ron DeSantis’in aralarında kültür savaşı stratejisti Chris Rufo’nun da bulunduğu altı aktivist muhafazakarı New College Mütevelli Heyeti’ne atamasından birkaç hafta sonraydı. Eleştirel ırk teorisini Cumhuriyetçi bir umacıya dönüştüren ideolojik girişimci Rufo, tuhaf, LGBTQ dostu liberal sanatlar okulunu Michigan’da DeSantis ile yakın bağları olan muhafazakar bir Hıristiyan koleji olan Hillsdale’in halka açık bir versiyonuna dönüştürme tutkusu konusunda samimiydi. ve Donald Trump. Dönüşümün, hayali için bir kavram kanıtı olacağını umuyordu: ülke genelinde yüksek öğrenimin muhafazakar bir şekilde devralınması.

Rufo ve başka bir yeni mütevelli, İlham Akademisi adlı özel bir Hıristiyan okulunun kurucu ortağı Eddie Speir, öğrenciler ve öğretim üyeleriyle buluşmak için New College’a geldiklerinde şüphecilik ve düşmanlıkla karşılandılar. Ancak bir bilgisayar bilimi profesörü ve Mütevelli Heyeti temsilcisi olan Lepinski, birlikte çalışmanın bir yolunu bulabileceklerinden emindi ve okul topluluğunu dinlemeye çağırdı.

Sonraki aylarda, Lepinski’nin meslektaşları, onun yeni efendilerine karşı koymak için yeterince çaba göstermediğinden endişelendiler. Fransız bir profesör ve New College’ın toplumsal cinsiyet çalışmaları programının yöneticisi olan Amy Reid, “Bazılarımız onun nazik davranma isteği yüzünden biraz hüsrana uğradık,” dedi. Ancak Lepinski diyaloğa ve uzlaşmaya inanıyordu. “Belki bu yönetim kurulu ile bizi ayıran şeyler yerine bizi birleştiren şeylere odaklanabileceğimiz bir yol vardır diye düşündüm” dedi.


Bu nedenle, Lepinski’nin Çarşamba günü mütevelli heyetinin beş görev süresi başvurusunu reddettiği üç saatlik çekişmeli bir toplantının sonunda istifa etmesi çok çarpıcıydı. Sadece yönetim kurulunu değil, New College’ı da tamamen terk ediyor. Daha sonra doğaçlama bir basın toplantısında “Mevcut Mütevelli Heyeti göz önüne alındığında, artık burada etkili olma olasılığı görmüyorum” dedi.


Ocak ayı başlarında Rufo ile konuştuğumda, New College’ın önümüzdeki 120 gün içinde çok farklı görüneceğini söyledi. Neredeyse dört ay sonra durum tam olarak böyle değil ama yolculuğun nereye gittiği açık.

Yeni mütevelliler okul başkanını kovdu ve onun yerine Florida Meclisi’nin Cumhuriyetçi eski Sözcüsü Richard Corcoran’ı getirdi. Baş çeşitlilik görevlilerini kovdular ve Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Ofisi’ni feshettiler. Cuma günü bunu yazarken, birkaç kişi bana okul tuvaletlerinden kazınmış cinsiyet ayrımı gözetmeyen işaretlerin fotoğraflarını gönderdi.

Ama her gün öğrenciler, veliler ve profesörler bana New College’daki hayatın hemen hemen aynı olduğunu söylediler. Öğretmenler çoğunlukla işlerini yapmak için yalnız bırakıldı. Birkaç profesör, Corcoran’ın kampüste nadir olduğunu söyledi. New College’ı kısmen bir trans kadın olarak orada güvende hissettiği için seçen Sam Sharf, Afrika Diasporası Politikası ve Kapitalizme Alternatifler derslerindeki sınıf tartışmalarının değişmediğini, ancak bu tür konuların yakında değişebileceğinin sürekli olarak farkında olduklarını söyledi. tabu değiştirilecek ve aktarmayı planlıyor.


New College yönetimi ne yaparsa yapsın, Florida yasama meclisinden geçen bir yasa tasarısı müfredatın “sistemik ırkçılık, cinsiyetçilik gibi teorilere dayalı olarak” gözden geçirilmesini gerektirdiğinden, bu muhtemelen Sharf’ın aldığı dersler gibi son yıl olacak. , baskı ve ayrıcalık Amerika Birleşik Devletleri kurumlarının doğasında var.” Ancak kampüsteki korku duygusu Tallahassee’de olanların ötesine geçiyor.

17 yaşındaki oğlu New College’da ekonomi öğrencisi olan Eliana Salzhauer, okulun durdurulamaz görünen dönüşümünü Elon Musk’ın Twitter’ına benzetti: Yavaş yavaş tamamen farklı bir deneyime dönüşse de ilk başta aynı görünüyordu. “Birinci sınıf bir akademik tesisi üçüncü sınıf bir spor tesisine çeviriyorsunuz,” dedi.

Salzhauer kısmen, kampüste beyzbol elması olmamasına rağmen daha önce Speir’s Inspiration Academy’de atletik direktör ve baş beyzbol koçu olarak çalışan Mariano Jimenez’in işe alınmasından bahsediyordu. Geçmişte, New College’ın geleneksel atletizm takımları yoktu, ancak yönetim artık öğrenci-sporcuları işe alıyor ve Corcoran, New College’ın sanatsal tuhaf çocukları ve aktivistleriyle bir kültür çatışması yaratması muhtemel kardeşlikler ve kardeşlikler oluşturmak istediğini söyledi. ve kendi kendini yetiştirmiş sanatçılar. Çarşamba günkü yönetim kurulu toplantısı öncesinde yaklaşık 75 kişi dışarıda protesto gösterisi yaptı. Bir tabela, “Biz atletler ve Yunanlılar değil, inekler ve inekleriz” dedi.

Birçokları için, Mütevelli Heyeti toplantısı, bildiğiniz şekliyle bunun New College’ın son dönemi olduğunun en açık işaretiydi. En önemli nokta, mütevelli heyetinin tipik görev süresi sürecini geçersiz kılma kararıydı. New College, beş yıl önce çok sayıda yeni öğretmen işe aldı ve bu yıl, bunlardan birinin bir pozisyon için başvurabildiği ilk yıl oldu. Yedi kişi bunu yaptı ve her biri, eski New College başkanından onay almak da dahil olmak üzere gerekli engelleri aştı. Geçmişte, kayyum onayı törensel bir olaydı ve dönem adayları kutlamak için ailelerini ve arkadaşlarını getirirdi.


Ancak Corcoran, o yıl kadro için aday olan tüm profesörlerden okuldaki kargaşa nedeniyle başvurularını geri çekmelerini istemişti. Yedi kişiden ikisi kabul etti. Geri kalanlar – üçü bilim profesörü – kurulun oylamasına tabi tutuldu. Bu, yalnızca bireysel adaylar için değil, aynı zamanda fakültenin bağımsızlığı konusunda da bir referandum olarak görüldü.


54 kişi mitingde konuşmak için kaydoldu. Biri hariç hepsi ya mütevellilere profesörlere iş vermeleri için yalvarıyor ya da okulla ilgili planlarından dolayı onları azarlıyordu. Ebeveynler özellikle tutkuluydu; Birçoğu, eksantrik çocuklarının başarılı olabileceği uygun fiyatlı bir okul buldukları için derinden rahatladı. Bir biyoloji öğrencisinin annesi Pam Pare, bazıları muhafazakar bir dil kullanmaya çalıştı: “Okul seçimimizle ilgili ebeveyn haklarımı ihlal ediyorsunuz” dedi. İkinci yılında pembe ve mavi bir trans bayrağıyla sarılı bir öğrenci, Corcoran’a küfrettikten sonra toplantıdan çıkarıldı, ancak çoğu ciddiyetle ve sakince profesörlerin onlara ne öğrettiğini aktarmaya çalışıyordu.

Her şey boşunaydı. Kalabalık “Yazıklar olsun!” sloganları atarken, Mütevelli Heyetinin çoğunluğu sırayla her aday için oy kullandı. O anda Lepinski durdu ve tezahürat yapmak için odadan çıktı.

Mütevelliler itirazlarını zamanladılar; Profesörler, her zamanki altı yıl yerine beş yıl sonra New College’a başvurdular ve gelecek yıl yeniden başvurma fırsatına sahip olacaklardı. Ancak Rufo’nun planları göz önüne alındığında, bu açıklama kendi ideolojik olarak uyumlu fakültesini getirmek isteyen bir yönetim için bir bahane gibi görünüyordu. Ve işi reddedildikten sonra, profesörlerden kaçının tekrar denemek için kalacağı belli değildi.

Lepinski ayrıldıktan hemen sonra, “Bazı öğretim üyeleri şimdiden ayrılmaya başladı ve belli ki bazı öğrenciler geleceklerinin ne getireceği konusunda endişeli.” dedi. Birkaç gün sonra tekrar konuştuk. “O zamanlar New College olan şey için geçmekte olan bir yas süreci var” dedi. “New College’ın o zamanki halini gerçekten sevmiştim, ama şimdi gittiği için rahatladım.”


Rufo, Viktor Orban’ın hükümetiyle yakından bağlantılı sağcı bir düşünce kuruluşunda üye olduğu Macaristan’dan eve geç kaldığı için Çarşamba günkü toplantıya bizzat katılamadı. (Orban’ın Macaristan’ı Rufos ve Desantis’in eğitim haçlı seferi için şablon oluşturduğu için bu uygun görünüyordu.) Bunun yerine yakınlaştırdı, yüzü diğer mütevellilerin arkasındaki bir film ekranına yansıtıldı.

Lepinski durduktan sonra Rufo tweet attı “eski engelsiz solcu aktivizm sistemini ve bir damga panosunu tercih eden herhangi bir fakülte, kendisini seçmekte özgürdür”. Satışlar bekleniyor, hatta memnuniyetle karşılanıyor. Ama hızlı ve anlamlı bir ilerleme kaydediyoruz.” O ve müttefikleri henüz New College’da yeni bir şey inşa etmediler. Ancak bir şeyleri yıkmayı başarırlar.