Görüş | Columbia, ifade özgürlüğü ve Amerikan sağının şımartılması

senbilirsin

New member
Bir gazeteci olarak haberleri bulmak için genellikle ön saflara gidersiniz. Ama bazen ön taraf seni bulur. Bu, Perşembe günü Manhattan'ın bir ucundan diğer ucuna kadar üniversite kampüslerinde ifade özgürlüğü için destansı bir mücadele yaşanırken bir değil iki kez başıma geldi.

Bunlardan ilki, Columbia Üniversitesi kampüsünde bir derste konuştuğum zamandı. Sınıftan çıkarken Kampüsün yemyeşil çimlerinden birinde kurulmuş bir çadır kampına rastladım. Üniversite protestolarının çoğu zaman olduğu gibi, bu ciddi ama barışçıl bir olaydı. Birkaç düzine çadır kuruldu ve öğrenciler “Gazze Dayanışma Kampı” yazan bir pankart astı. Taktikleri, Nisan 1985'te Columbia'nın Güney Afrika'dan ayrılmasını talep etmek için kampüsü fiilen kapatan önceki nesil öğrencilerin taktiklerine hafif bir göndermeydi; bu protestolar, daha geniş bir kültürel yelpazede, 1968'de üniversitenin öğrenci devralmasını yansıtıyordu. Vietnam Savaşı.

Perşembe sabahı öğrenciler daire şeklinde yürüdüler ve yaklaşık 34.000 kişinin (Gazze nüfusunun yüzde 1'inden fazlasının) yaşadığı Gazze'de devam eden katliamı protesto etmek için Kolombiya'nın İsrail'den ayrılması yönünde slogan attılar. – Öldüler, çoğu kadın ve çocuk. Protestocular çok fazla yer kapladı ve oldukça fazla gürültü çıkardı. Üniversiteye göre, okumak için yüklü miktarda para ödedikleri okulun arazisine izinsiz girdiler. Ancak sınıf arkadaşlarından hiçbirine zarar vermek şöyle dursun, hedef bile almıyorlardı. Kampüs yabancılara kapalıydı; Protestonun büyümesi pek mümkün görünmüyor. Olay yerini inceledim ve ofisime dönmek için metroya bindim.

Bir saatten kısa bir süre sonra Kolombiya Devlet Başkanı Nemat Şefik'in New York polisinden 48 saatten kısa bir süre önce kurulan kampı boşaltmasını istediğini öğrendiğimde şaşkına dönmüştüm. Bunu 1968'den bu yana Columbia'daki en büyük öğrenci tutuklaması izledi.

Bu öğrencilerle tekrar karşılaşacağımı biliyordum: Protestocuların sıklıkla suçlandığı ve gönderildiği NYPD genel merkezinden bir blok uzakta yaşıyorum. 7 Ekim'den beri bloğumda Filistin yanlısı aktivistler olarak düzenli gösteriler yapılıyor arkadaşlarının serbest bırakılmasını bekliyor. Ofisten eve geldiğimde büyük bir kalabalık toplanmıştı.

Konuşmaya çalıştığım öğrencilerin çoğu röportaj yapmak istemedi. Bazıları ana akım medyanın Gazze'deki savaşla ilgili yayınlarına sert eleştirilerde bulundu. Diğerleri ise protesto hareketiyle bağlarının kariyer umutlarına zarar verebileceğinden korkuyordu. (Sonuçta bunlar Ivy League öğrencileri.) Ama sonuçta çoğu kişi bana, hayatlarının belirleyici ahlaki mücadelesi olarak gördükleri bir dava için protesto etmeye devam etme kararlılıklarını anlattı.

Dairemin sonunda öğrencilerin arkadaşlarının serbest bırakılmasını beklediği yarı kamp hızla ortaya çıktı. Bir şenlik havasına büründü: Çok sayıda pizza, kutu donut, kasa Gatorade ve şişe su vardı. İnsanlar, akşam karanlığı yaklaşırken Nisan ortasının alışılmadık derecede soğuk havasını önlemek için kahve içti ve el ısıtıcıları kullandı. Bir damla bile alkol görmedim ve en ufak bir esrar kokusu bile almadım, genellikle Aşağı Manhattan sokaklarında yaygın olan bir koku. Bir kadının saçını düzgün örgüler halinde ören bir adam gördüm. İnsanlar havlu ve battaniyelere uzanıp uzun süre bekledi.

Öğrenciler Şefik'ten aldıkları ve akademik yetkililerin bürokratik diliyle, sınıf arkadaşlarının polis tarafından çevik kuvvet teçhizatıyla kampüsten fiziki olarak sürüklendiğini bildiren e-postaya özellikle kızmışlardı: “Ben her zaman 'Topluluğumuzun güvenliği Benim en büyük önceliğim ve herkesin destekleyici bir bağlamda öğrenebileceği bir ortamı sürdürmemiz gerekiyordu” diye yazdı.

Şefik NYPD'ye yazdığı mektupta memurlardan avluyu boşaltmalarını istedi ve protestoların üniversite için “açık ve mevcut bir tehlike” oluşturduğunu söyledi. Eğer bir tehlike varsa polis onu bulmakta zorlanıyor gibi görünüyordu. Columbia Daily Spectator'ın haberine göre Polis Departmanı Devriye Şefi John Chell, herhangi bir şiddet veya yaralanma raporunun olmadığını söyledi. “Bakış açısına göre, tutuklanan öğrenciler barışçıldı, hiçbir direniş göstermediler ve söylemek istediklerini barışçıl bir şekilde söylediler” dedi.

Konuştuğum öğrenciler için güvenliğin çağrılması özellikle rahatsız ediciydi çünkü tutuklamaların kendisi bir şiddet eylemiydi ve birçok öğrenci uzaklaştırıldıklarını ve geçici olarak yurtlarından sürüldüklerini, dolayısıyla onları evsiz bıraktıklarını bildiren e-postalar aldıklarını bildirdi. .

Bir öğrenci bana “Kampüsteki tek şiddet polisin insanları hapse atmasıydı” dedi. “Tamamen barışçıl bir protestoydu. Dün gece bir dans grubumuz vardı. Saldırgan ya da şiddet içeren hiçbir şey yoktu.”

Diğerleri bana Şefik'in mesajını açık ve korkutucu bulduğunu söyledi.

Polis merkezinin önündeki protestoda bir öğrenci bana “Bazı insanların acıya yer var” dedi. “Diğerleri acı çekmiyor.” Müslüman öğrencilerin yanı sıra tüm inançlardan Arap ve Filistinli öğrencilerin kampüste haksız yere hedef alındığını söyledi ve özel bir dedektifin bir Filistinlinin yurt kapısına geldiği bir olayı anlattı. -Amerikalı öğrenci.

Başka bir öğrenci ise “Kongrede İslamofobiyle ilgili bir duruşma yok” dedi.

Önceki gün Şefik, Cumhuriyetçilerin liderliğindeki Temsilciler Meclisi'nin şeytani tugayı önünde secdeye kapanmıştı. Temsilciler Meclisi Eğitim Komitesi huzurunda verdiği ifadede Shafik, düşük performansları düşüşlerine yol açan diğer iki Ivy League başkanının kaderinden kaçınmaya kararlı görünüyordu. Filistin yanlısı profesörleri ve öğrencileri konuşmalar için disipline etmekte tereddüt etmeyeceğini belirtti ve tartışmalı ilahinin “nehirden denize” kullanımının disiplin cezası için gerekçeler olabileceğini öne sürdü.

Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkının neredeyse her türlü savunuculuğunun antisemitizm veya İsrail'in yok edilmesi çağrısı olarak yorumlanma riskiyle karşı karşıya olduğu bir dünyada, onun yorumları oldukça gölge düşürüyor. Perşembe günkü eylemleri, profesörlerin ve kampüsteki diğer ifade özgürlüğü savunucularının anında azarlamasına neden oldu.

Kolombiya cumhurbaşkanı, Elise Stefanik gibi Cumhuriyetçi Ivy League fırsatçılarının öğrencileri yabancılaştırma istekliliklerinden memnun olacağını düşünüyor gibi görünüyordu. Büyük şans. Perşembe günü, New York Post, İsrail yanlısı grupların bundan etkilenmediğini bildirdi: İstifaya çağıran seyyar reklam panolarının olduğu kamyonlar kiraladılar. Reklam panolarında “Hareket etmenize yardımcı olmak için buradayız” yazıyordu.

Kamuya açık sohbetimizin üniversite öğrencilerinin şımartılması, acı gerçeklerle yüzleşme konusundaki isteksizlikleri ve zorlu fikirlerden yalıtılmış güvenli alanlara olan arzularıyla nasıl meşgul hale geldiğini hatırlayacak kadar büyüğüm. Yıllardır Siyah, kahverengi, Yerli ve eşcinsel öğrencilerin güvenlik endişeleriyle alay eden seslerin çoğu, bariz bir şekilde sessiz kalıyor gibi Demir yumruklu bir üniversite lideri, siyasi hayata tutkuyla katıldıkları ve önemli bir ahlaki meselede tavır aldıkları için üniversite öğrencilerini tutuklamak üzere polisi isyan teçhizatıyla gönderir. Öğretim sözleşmeleriyle şımartılan ve cömert bağışlarla zengin bir şekilde donatılmış en zengin üniversitelerimiz, özgür ifadenin kaleleri ve en zor fikirlerle güreşmek için forumlar olamıyorsa, ülkemizde başka herhangi bir kurum için ne umut var?

Amerikan üniversitelerine yönelik sağcı kültür savaşı bir süredir sürüyor. Son zamanlarda artan Yahudi karşıtlığına ilişkin meşru endişeler, bu güçlerin her türlü ifadeyi tehdit eden huzursuz bir ittifaka itilmesine yardımcı oldu. Güçlü mütevellileri ve MAGA politikacıları karşısında titreyen üniversite yöneticileri, “güvenlik” adına savundukları politikalar konusunda en ufak bir anlaşmazlık belirtisinde asker çağırmaya hazır olmaları gerektiği tuzağına düştüler. tehlikeli. Bu güçler, Amerikan üniversitelerindeki uzun süreli toplanma özgürlüğü geleneğine varoluşsal bir tehdit oluşturuyor.

Ancak bu öğrenciler sessizce ayrılmayacaklar.

Columbia mezunu bir öğrenci bana “Bizi susturmaya çalıştıkça sesimiz daha da çıkıyor” dedi.

Perşembe gecesi geç saatlere kadar, şiddetli soğuğa rağmen polis merkezinin önündeki kalabalık yoğun olmaya devam etti ve tutuklanan öğrenci gruplarının her biri serbest bırakılırken tezahürat yaptı. Kampüse döndüğümüzde düzinelerce öğrenci daha şimdiden Columbia mahallesindeki komşu çimenliğe yerleşmiş ve üniversiteyi yeniden denemeye çağırmıştı.