görüş | Çocukların İngilizceden nefret etmesini nasıl sağlarsınız?

senbilirsin

New member
Artık tipik bir lise ödevi, “edebi yardımcılar” aramak için metni renkli kalemlerle dikkatlice işaretlemeyi içeriyor – kırmızı imge ve diksiyon için, sarı ton veya ruh hali için vb. Öğrencilere popüler kurguları bile dayanılmaz derecede yavaş okumaları talimatı veriliyor doğrultusunda doğru okuma hizmeti. Atlamamanız için uyarılırsınız. Kimsenin üzülmesini istemezsin!

80’lerin başında devlet lisesindeyken, The Red Badge of Courage ve The Scarlet Letter’ı Shakespeare’e birkaç giriş yaparak okuduk. Çalışmaları ufkumu açan ve anlama ve yorumlama yeteneğimi test eden yazarlar olan Faulkner, Joyce, Conrad ve Henry James görevlendirildi.

Ama biri neredeyse tamamen erkek müfredatından rahatsız olduğumu söyleseydi, gücenirdim. Erkeklerin kitaplarını kızlar da erkekler kadar iyi okuyamaz mı? Ve eğer bizim de öğrendiğimiz gibi, edebiyat dünyasının büyük bir kısmının uzun süredir kadınlara (ve azınlıklara) kapalı olduğu doğru olsaydı, o zaman elbette onlar tarafından yazılmış daha az kitap olurdu. Aynı zamanda, öğretmenimin, İrlanda kültürü veya modernist hareket hakkında hiçbir bilgim olmamasına rağmen, A Portrait of the Artist as a Young Man’i anlayabileceğim beklentisi, bir güven oyu gibi geldi. Öğrenciler bu kitaplardan kaçınmaya veya onlara saldırmaya değil, onlardan öğrenmeye teşvik edildi.

Günümüzde okullar, öğrencilerden çok az şey isteyerek onlardan ne kadar az şey beklediklerini gösteriyor. Müfredat çocukları hafife alarak onların altını oyar.

Hangi genç, Hester Prynne’in cezasının acısına tanık olmak ve onun suçluluk duygusu ve ıstırabıyla yeni keşfedilen güç ve bağımsızlığa doğru mücadelesini görmek için iyi yapmazdı? Ya da Faulkner’ın romanlarında keşfedilen kader, sıkıntı ve insanlık durumu temalarıyla boğuşmak için mi? Ya da Twain gibi 19. yüzyıl yazarlarının, bir ulusu ırkçılığın adaletsizliğine karşı ve herkes için özgürlük için ayaklandırmak için hicvi nasıl kullandıklarını bilmek? Büyük edebiyatın neşesinin, güzelliğinin ve ihtişamının nasıl güçlü bir ışık tutabileceğini deneyimlemek.

Okulda bu tür romanları okumak, üniversitenin birinci yılında İngiliz edebiyatı üzerine bir yıl sürecek bir ankete kaydolmamın nedeniydi. Kampüse vardığımda, İngilizce bölümüm olmamasına rağmen, The Wife of Bath’s Tale’in geniş ve çeşitli bir manzaranın yalnızca ilk kısmı olduğunun farkındaydım ve bu beni diğer kültürlerin, geleneklerin ve toplulukların çalışmalarını da keşfetmeye yöneltti. Günümüzde birçok öğrenci neyi kaçırdığının farkında bile olmayabilir.

Hiç kimse gereksiz bir üniversite diplomasına yüzbinlerce dolar harcamak istemez. Ancak, İngilizce bölümlerinin doğası gereği engelli olup olmadığı sorusuna geri dönelim. İngiliz ana dallarının, zorlu ve hızla değişen bir iş dünyasına hazırlanan türden personel olabileceğini iddia ediyorum: entelektüel açıdan meraklı, gerçeği arayan, alışılmadık fikirlerden yılmayan, karmaşık eserleri okuyabilen ve anlamlarını damıtmak için daha net terimlerle görebilen. nesir.