Görüş | “Çiçek Ayının Katilleri” sinemalarda gösterime girdi ancak sınıflardan çekiliyor

senbilirsin

New member
Osage’ler bu olayları hafızalarına kazımıştı. Ancak çoğu Amerikalı, FBI’ın arındırılmış raporunu bile vicdanlarının dışında bırakmıştı. Aynı dönemde meydana gelen Tulsa ırkı katliamı gibi, Osage terör saltanatı da genellikle okullarda, hatta Oklahoma’da bile öğretilmiyordu. Bir Osage öğretmeni olan Mary Jo Webb, bir keresinde cinayetler hakkında yazdığı bir makaleyi Fairfax, Oklahoma’daki halk kütüphanesine koymuştu ancak birisinin bunu sessizce kaldırdığını söyledi. Kurbanların hikayeleri ve hayatları silinmişti. Ve şimdi bile, hikayeleri bir filmde dramatize edilirken ve ülke genelindeki sinemalarda gösterilirken, Oklahoma’da hikayenin okullarda öğretilmesini engellemek için bu kez yasayla bir kampanya yürütülüyor.

Geçtiğimiz yıl, Osage Ulusal Kongresi oybirliğiyle, Oklahoma’nın öğrencilerin ırklarından dolayı psikolojik sıkıntı yaşadıklarını öğretmeyi yasaklayan yasanın yürürlükten kaldırılması çağrısında bulunan bir kararı kabul etti. 2018’de Osage Ulusal Kongresi’ne seçilen Eli Potts, “Öğretmenler olanlarla ilgili gerçeği söylemekten korkuyor” dedi. “Şahsen benim okullarım oldu ve Osage halkının söz sahibi olması gereken başka okullar da biliyorum. Çiçek Ayının katilleri bu yasa tasarısı nedeniyle bu teklifleri geri çekiyor. “Sizi ne kadar rahatsız etse de, gerçeği söylemeyi bizden öncekilere borçluyuz, çünkü bu gerçektir.”

Tehdit altında olan yalnızca Osage’in tarihi değil. Oklahoma’daki diğer kabile ülkeleri de Osage’e katılarak yasanın yürürlükten kaldırılması çağrısında bulundu ve yasanın kendi geçmişlerine ilişkin doğru bilgileri baltaladığı uyarısında bulundu. Ve Bixby, Oklahoma’da bir devlet okulu, Tulsa Irk Katliamı’nı konu alan bir genç yetişkin romanı olan “Dreamland Burning”e odaklanan ders programını iptal etti.

Amerikan tarihinin unsurlarını bastırma hareketi Oklahoma’nın çok ötesine uzanıyor. Washington Post’un analizine göre iki düzineden fazla eyalet, kitapların okul kütüphanelerinden kaldırılmasını kolaylaştıran ve ırk, cinsiyet ve cinsellik ile ilgili belirli derslerin yasaklanmasını sağlayan yasalar çıkardı. İfade özgürlüğünü savunan PEN Amerika, 2023’te ABD devlet okulu sınıflarında ve kütüphanelerinde kitap yasaklarının bir önceki öğretim yılına göre yüzde 33 arttığını ve 3.000’den fazla kitap kaldırmanın kaydedildiğini bildirdi; Nobel Ödülü sahibi Toni Morrison (30 okul bölgesinde yasaklandı) ve Margaret Atwood’un (34 okul bölgesinde yasaklandı) klasikleri de dahil. Okul müfredatları, rahatsız edici gerçekleri gizlemek için revize ediliyor; öyle ki Florida’daki öğrencilere, bazı Afrikalı Amerikalıların kölelikten, onlara “beceri” kazandırdığı için faydalandığı öğretiliyor.

“Killers of the Flower Moon”un Cannes Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinin ardından Cumhuriyetçi Oklahoma Vali Yardımcısı Matt Pinnell, izleyicileri filmi izlemeye teşvik etti. (Hatta eyaleti prodüksiyon için mali teşvik bile sağlamıştı.) Bir muhabir ona, eğer filmi dünyanın her yerinden insanlar izleyecekse, konunun Oklahoma’daki devlet okullarında neden korkusuzca öğretilemeyeceğini sordu. Yasanın açıklığa kavuşturulması gerektiğini kabul etmesine rağmen eyalet yasama organı festivalden bu yana geçen beş ayda bunu yapmadı.