görüş | Bu Escambia County PTA annesi, okul bölgesini kitapları yasakladığı için dava ediyor

senbilirsin

New member
Parlak kırmızı Escambia County, Fla.’daki PTA’nın bir üyesi olan Lindsay Durtschi, kitap yasağıyla mücadele etmek için halka açılmanın onun için hayatı zorlaştırabileceğini biliyor, ancak bununla barıştı. Göz doktoru ve ilkokul kızlarının annesi bana “İşimin zarar görmesini istemiyorum” dedi. “Çocuklarımın zorbalığa uğramasını istemiyorum.” Ailesinin tehdit edilebileceğinden korkuyor. “Ama böyle bir şey olursa herkese söylerim. Çenemi kapalı tutan biri değilim.”

Durtschi, Çarşamba günü Escambia İlçe Okul Bölgesi ve Escambia İlçe Okul Kurulu’na okul kütüphanelerine yönelik kapsamlı sansürleri nedeniyle açılan önemli bir davanın parçası. Davacılar arasında Durtschi ve başka bir Escambia İlçesi ebeveyni, ifade özgürlüğü kuruluşu PEN America, Penguin Random House ve bir grup çocuk kitabı yazarı yer alıyor. Dava, Escambia’nın kitap kısıtlamalarının belirli bakış açılarını hedef aldığı ve öğrencilerin bilgi alma hakkını ihlal ettiği için anayasaya aykırı olduğunu ilan etmeyi amaçlıyor. Şu anda ülke çapında tanık olduğumuz kitap yasaklarının çılgınlığıyla birlikte, Washington Post birkaç eyaletin kütüphanecilerin görevlendirilmesine izin verdiğini bildirdi. Hapishane çocuklara yanlış kitaplar verdiğiniz için – sonucun ulusal yansımaları olacaktır.

PEN America direktörü Suzanne Nossel, yerel okul yönetim kurulunun eylemlerinin “kitapların kaldırılmasını artırma ve insanları içeren belirli anlatıları hedef alma noktasına kadar ülke çapında belgelediğimiz modelin ikonik ve korkunç bir örneği” olduğunu söyledi. siyah ve LGBTQ yazarları ve hikayeleri tarafından.

Bununla birlikte, davayla ilgili beni en çok ilgilendiren şey, ulusal ve eyalet düzeyindeki siyasi dinamiklerin bir topluluğun en fanatik üyelerini kendi isteklerini diğer herkese empoze etme konusunda nasıl güçlendirdiğine dair sunduğu içgörü.


Escambia’daki kitap kısıtlamalarına yönelik itici gücün çoğu tek bir kişiden geldi – Vicki Baggett adlı bir lise İngilizce öğretmeni. Geçen Mayıs ayında Baggett, 1999’da yayınlanan ve lise öğrencilerinin bir sınıf ödevi için okuyabileceği, genç yetişkinler için bir reşit olma romanı olan The Perks of Being a Wallflower’ı aramaya başladı. Diğer şeylerin yanı sıra, kitaptaki “aşırı cinsel içerikli açıklamalara” atıfta bulundu. Ancak bir okul yönetim kurulu kitabın kalması için 4’e 3 oy verdi, bu yüzden Baggett bir müdür yardımcısına başvurdu. Komiser yardımcısı, Durtschi’nin de üyesi olduğu başka bir komite topladı. Bu komite ayrıca öğrencilere kitabı okuma şansı vermek için oy kullandı, bu yüzden Baggett okul yönetim kuruluna başvurdu. (Baggett, yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi. Bir bölge sözcüsü daha önce Haberler’a, sürmekte olan dava hakkında yorum yapamayacağını söylemişti.)

Bu arada, Baggett kampanyasını genişletti ve okul kütüphanelerinden kaldırılmasını istediği 116 kitabın bir listesini yaptı; Kurt Vonnegut’un Mezbaha-Beş’i, Isabel Allende’nin Ruhlar Evi ve ilkokullarda Eric Carle’ın yazarı Eric Carle’ın Draw Me a Star’ı da dahil. Çok Aç Tırtıl, çünkü çıplak bir erkek ve kadın resmi içeriyor. Ünlü siyah sprinterin çocuk felcini nasıl yendiğini ve Olimpiyatlarda altın madalya kazandığını anlatan Wilma Rudolph Basketbol Oynadığında, Rudolph’un ayrılmış Tennessee’de çocukken karşılaştığı ırkçılığı anlatan listeye girdi. Gazeteci Judd Legum’a neo-Konfederasyon grubu Daughters of the Confederacy’nin bir üyesi olduğunu söyleyen Baggett, kitabı “ırksal nefret” ile suçladı.


Davaya göre Baggett, o zamanki okul yönetim kurulu başkanı Kevin Adams’ta bir müttefik buldu. Adams, yerel bir haber sitesine, müfettişten rahatsız edici kitapları “karantinaya almasını veya geri çekmesini” istediğini ve inceleme sürecini kesintiye uğrattığını söyledi. Bu, okul yönetim kurulunun kitapları kaldırma yetkisi olmasına rağmen, “bir kitabın mesajına katılmadıkları için bunu yapamayacaklarını” söyleyen bir bildiri yayınlayan okul yönetim kurulunun tavsiyesine aykırı görünüyordu. .” veya bir kişinin kişisel ahlakını rencide ediyor.”

Bununla birlikte kitaplar, kütüphanelerin sınırlı bir alanında tutuldu ve her başlığı değerlendirmekle görevli komiteler tarafından incelenene kadar yalnızca ebeveyn izni ile başvurulabiliyordu. Sonunda, bu politika değiştirildi, böylece yalnızca reşit olmayanlar için zararlı olduğu veya Eğitimde Ebeveyn Hakları Yasasını – genellikle Eşcinsel Deme Yasası olarak bilinen – ihlal ettiği tespit edilen kitaplara el konuldu. Ama yine de çok sayıda kitap vardı: Yasa sınıf eğitimine uygulanacak şekilde yazılmış olsa bile, gey veya trans karakterlerin varlığı bir eseri kütüphaneden çıkarmak için yeterliydi. İlkokul raflarından çıkan kitaplardan biri, Durtschi’nin kızlarından birinin özellikle düşkün olduğu Central Park Hayvanat Bahçesi’nde birlikte bir civciv yetiştiren iki erkek penguenin gerçek hikayesine dayanan And Tango Makes Three adlı resimli kitaptı. Yönetim kurulu sonunda onu kalıcı olarak kaldırmak için oy kullandı.


Durtschi, çocuklarının okulunda olanlar için Baggett’ı suçlamıyor. “Bundan sorumlu kişi Ron DeSantis,” dedi bana. Ne de olsa, özellikle okullarda uyanıklığa karşı mücadeleyi siyasi gündeminin merkezine koyan DeSantis’tir.

Adams, The Perks of Being a Wallflower’ı yasaklayan okul yönetim kurulu toplantısında, “Muhtemelen bugün, bunlardan bazıları hakkında ne düşündüğünü bana çok net bir şekilde açıklayan Vali DeSantis’ten bir metre uzaktaydım,” dedi. “Neden bu kadar çok öğrencinin akıl sağlığı sorunları ve disiplin sorunları, kötü disiplin sorunları olduğunu merak ediyordum. Duyduklarından ve okuduklarından zehirlendiklerini düşünüyorum.”

DeSantis, pandeminin ortasında öğrencilerin iyiliği için meşru bir endişeyi benimsedi ve bunu derinleşen bir ahlaki paniğe kanalize etti. Durtschi, “Şimdi bu seslere – bilirsiniz, Konfederasyonun Kızları, Özgürlük İçin Anneler” – ülke çapında kitap yasaklarını zorlayan sağcı bir kadın grubu – “artık nefretlerini ana akıma taşımalarına izin verildi” dedi.

Evanjelik bir evde büyüyen ve bir Hristiyan kolejine giden Durtschi, çocukların okulda karşılaştıkları şeylerden endişe duyan insanların duygularını “aşağılamak” istemediğini söyledi. Ama kendi çocuklarının şu anda öğrendiklerine de kızgın. “Aktif bir tetikçi olması durumunda size turnike nasıl bağlanacağını öğreteceğiz, ancak evlilik cüzdanı için tek seçeneğin erkekler ve kadınlar olmayabileceğini bilmiyor olmalısınız?” dedi inanamayarak. “Bazılarının buna direndiğim için benden nefret etmesinde sorun yok,” diye ekledi.

Escambia İlçe Okul Kurulu, davanın açılmasından bir gün önce yapılan bir toplantıda, okul yönetim kurulunun Baş Hukuk Müşavirinin kitapları kaldırma tavsiyesine kısmen karşı çıktığı için bölge müdürü Tim Smith’i aniden kovmak için oy kullandı. Smith ayrılmadan önce tahtaya birkaç veda sözü söyledi. “Burada kötü bir şeyler var” dedi. “Burada zehirli bir şeyler var.” Ve bu sadece Escambia’ya özgü değil, bu yüzden bu dava önemli.