Freaknik Belgeseli: Atlanta'nın Rowdy Bahar Festivali Yeniden Ziyaret Edildi

senbilirsin

New member
O zamanlar çoğu siyah üniversite öğrencisi olan yüz binlerce genç, Freaknik olarak bilinen gürültülü ve şehvetli etkinliğe katılmak için her bahar Atlanta'ya gelirdi. Notorious BIG, OutKast ve Uncle Luke gibi sanatçılar şehrin her yerinde gösteriler gerçekleştiriyor. Trafik neredeyse hiç hareket etmiyordu ve neden öyle olsun ki? Parti tam sokakta gerçekleşti.

Otuz yıl geçti. Partiye gidenler profesyonel oldu. Çocuklar doğdu. Dolaplar gelişti. Bu arada, bu işin içinde olanlardan bazıları, bugün biraz utanç verici olabilecek gençlik maceralarının gizlendiğini bilmekten son derece memnundu. Anıları vardı. Fotoğraflar ayakkabı kutularında saklanıyordu. Kasete kaydedilen her ne ise, başka kimde VCR var?

Ancak yeni bir belgesel işleri sarsma riski taşır.

Müstehcen bir ifşadan daha fazlasını vaat eden “Freaknik: Hiç Anlatılmamış En Çılgın Parti”, şehrin tarihsel olarak siyahi kolejlerindeki öğrenciler için yapılan mütevazı bir bahar tatili yemeğinin Atlanta'yı büyüleyen genişleyen bir gösteriye dönüşümünü inceliyor.

Yine de aylardır, perşembe günü Hulu'da yayınlanan belgeselle ilgili konuşmalar, şu anda 40'lı ve 50'li yaşlarındaki izleyicilerin merakını ve endişelerini duymuş ve kendilerinin de bu belgeselde yer alıp alamayacağını merak etmişti.

Endişe, yasal işlem tehditlerine yol açtı. Bir katılımcı önleyici olarak ilahi müdahale talebinde bulundu. X sosyal medya platformunda “İsa'nın sadece büyük, uzun bir mahremiyet çiti olması için dua ediyorum” diye yazdı.

Yapımcılar rahatsızlıklarını dile getirmek için, yayınların görüntüleri paylaşanlar tarafından imzalandığını ve daha açık sahnelerde kimlikleri gizlemek için yüzlerin bulanıklaştırıldığını söyledi.

Her halükarda, konuşmaların çoğu iyi huylu ve komikti; filmde ortaya çıkan herhangi bir şeyin bir skandaldan çok utandırmaya neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğu hissi vardı. Bununla birlikte, video kamera neslinin üyelerini birdenbire TikTok dönemi ikileminin içine attı.

Freaknik'e 1990'larda iki kez katılan kültür tarihçisi ve yazar Ronda Racha Penrice, “'Yirmi, 30 yıl sonra biri beni görecek' diye düşünmüyorsunuz” dedi.

Ancak o ve diğerleri, konu Atlanta'da sıklıkla hatırlanan bir toplantının karmaşıklığını keşfetmeye gelince, neden olduğu aksama ve rezil ölümü nedeniyle her türlü rahatsızlığın buna değer olduğuna inanıyor. 1996 Olimpiyatları öncesinde şehir yetkilileri Freaknik'e baskı yaparak onu fiilen öldürdü. (Freaknik adını kullanan küçük varyasyonlar devam etti.) 1990'ların ortalarına gelindiğinde, gün boyu süren etkinlik sırasında cinsel saldırı, toplum içinde sarhoşluk ve yağma iddiaları vardı.

Usher ve diğer büyük sanatçılarla turne yapmayı da içeren bir kariyere başlamadan önce Clark Atlanta Üniversitesi'nde öğrenci olarak Freaknik'le performans sergileyen DJ Mars, “Bazı insanlar için baş ağrısıydı ve bunu anlıyorum” dedi. “Bir yetişkin olarak sorunun ne olduğunu anlıyorum.”

Ancak kendisini bu işe kaptırmış gençler için atmosfer heyecan vericiydi. “Ucube” ve “piknik” kelimelerinin bir karışımı olan Freaknik, Woodstock'a ve Florida sahillerini ele geçiren bahar tatili çılgınlığına siyah bir alternatif olarak tanımlandı.

Atlanta'da yaşayan ve gençliğinde Freaknik şenliklerine katılmaya başlayan bir pazarlama ajansının kurucu ortağı Lori Hall, “Bu bir devralma gibiydi, epik bir devralmaydı” dedi. “Hayatı yaşadık ve gücümüzün olduğunu hissettik, sadece var olma gücümüz vardı ve bu kültür için çok harika bir şeydi.”

Etkinlik, özellikle zirve noktasındayken, yeni nesli Atlanta'nın vaatleriyle tanıştırdı. Şehirde 330 dönümlük arazide ülkenin en büyük film stüdyolarından birini kuran medya patronu Tyler Perry de dahil olmak üzere, bir hafta sonu için gelenlerin çoğu sonsuza dek geri döndü.

New Orleans'ta büyüyen Bay Perry, “Daha Yüksekler Bekliyor” adlı kitabında “Bütün çocuklar uyuşturulmuş, içki içip parti yaparken ben bu olasılığın farkına vardım” diye yazmıştı. “Hayatlarında harika şeyler yapan siyahi insanların olduğunu gördüm. Siyah doktorlar, avukatlar ve işletme sahipleri vardı” diye ekledi. “Atlanta'nın benim için doğru yer olduğunu biliyordum.”

Çoğu kişi için Freaknik bir festivalden daha büyük bir şeydi: Her yıl müzik, moda ve kültürün aktarıldığı bir etkinlikti.

Freaknik'i ilk kez 1994 yılında New York'taki Columbia Üniversitesi'nde okurken ziyaret eden Bayan Penrice, “Cep telefonu çağı değildi” dedi. “İnternet yoktu. Gerçekten kulaktan kulağa dolaşıyordu. Herkesin nasıl bildiğini açıklamak zor ama herkes biliyordu.”

Film yapımcıları, kamera kayıtlarını tutan kişilerden görüntüler toplayarak etkinlikte ve şehirde nabız gibi atan enerjiyi yakaladılar. İlk gösterimi bu ay South by Southwest'te yapılan belgeselin yüksek profilli destekçileri var. Rapçi ve yapımcı Jermaine Dupri, rapçiler 21 Savage ve Uncle Luke gibi yönetici yapımcıdır.

Yakın zamanda Tamron Hall'un gündüz talk şovunda yer alan sunucu, soruyu doğrudan Luke Amca'ya yöneltti: “İnsanlar bu Freaknik belgeselinden korkmalı mı?”

“Evet” dedi kahkaha atarak.

Onun tepkisi muhtemelen filmin duyurulmasından hemen sonra ortaya çıkan ve sosyal medyada, podcast'lerde, YouTube videolarında ve bloglarda aylarca devam eden söylemi sakinleştirmeye pek yaramadı.

Hip-hop kültürünü haber yapan bir medya kuruluşu olan Revolt, “'Freaknik teyzeler' şok oldu” dedi. Şehirdeki popüler bir Instagram hesabı olanutter.atl'da, filmle ilgili gönderilerdeki yorum başlıkları arasında benzer endişeleri olan kişiler veya kendilerini tanıyan kişileri tespit edip edemeyeceklerini görmek için yakından bakmak isteyenler yer alıyordu.

Bir kişi şöyle yazdı: “Yakınlaştırdığımda kocamı en iyi döneminde bulmaya çalışıyorum.”

Bir diğeri, “Anne ve büyükanne işini sokaklara taşıyın” diye yazdı.

Ve belki de en önemlisi, “Görüntüleri kim teslim etti?”

Popüler kültür eleştirmeni ve yazarı Miles Marshall Lewis, film yapımcılarının niyeti olsun ya da olmasın, bu şaşkınlığın bir “rüya pazarlama manevrasına” yol açtığını söyledi.

“Freaknik'i gerçek zamanlı olarak deneyimleyen herkes, kendisini suçlayıcı görüntülerden korumak için onu en az bir kez izleyecektir” diye ekledi.

Bay Lewis ilk kez 1989 yılında, Spelman, Morehouse ve Clark Atlanta ile birlikte şehrin tarihi açıdan siyahi kurumlarından biri olan Morris Brown College'a 18 yaşında bir öğrenci olarak katıldı.

“Belirli bir yaştaki herkes en az bir kez oradaydı ya da orada olan birini tanıyordu” dedi ve “sonunda olanlarla ilgili skandal hikayeler anlattı.”

DJ Mars bu hikayelerden hangisinin belgeselde yer alacağını görmekle pek ilgilenmedi. Müziği duymak istiyordu. Modayı görmek istiyordu: kaçak “Palyaço Ev Gibi” tişörtleri, Nike Cortez spor ayakkabıları, African American College Alliance tişörtüleri, çağrı cihazı olmadan tamamlanamayan tenis etekleri.

“Bu aslında gençliğime bir geri dönüş” dedi.