Florida düzinelerce sosyal bilimler ders kitabını reddediyor ve diğerlerinde değişiklik yapılmasını zorunlu kılıyor

senbilirsin

New member
Eyalet Eğitim Bakanlığı’nın Salı günü yaptığı duyuruya göre Florida, düzinelerce sosyal bilimler ders kitabını reddetti ve yayıncılarla birlikte düzinelerce daha yayınlamak için çalıştı. adalet .

Eğitim Bakanlığı bir haber bülteninde, eyalet yetkililerinin sunulan 101 ders kitabından 82’sini “yanlış materyal, hatalar ve Florida yasalarına uymayan diğer bilgiler” olarak değerlendirdikleri için başlangıçta reddettiğini söyledi.

Ancak materyalleri gözden geçirmeye yönelik büyük çabanın bir parçası olarak Florida, değişiklikler yapmak için yayıncılarla birlikte çalıştı ve sonunda 101 ders kitabından 66’sını onayladı. Buna rağmen 35 tanesi bu süreçten sonra bile reddedildi.

Bir Cumhuriyetçi olan Bay DeSantis, sınıfta “uyandırma telkinlerine” ve solcu bir gündeme karşı kampanya yürüttü. Geçen yıl devlet, düzinelerce matematik ders kitabını, kitapların sağın hedefi haline gelen eleştirel ırk teorisi ve sosyal duygusal öğrenme gibi yasaklanmış konulara değindiği gerekçesiyle reddetti.


Birkaç yılda bir yapılan sosyal bilgiler ders kitaplarının federal incelemesinin de benzer itirazları gündeme getirmesi bekleniyordu.

Eyalet Eğitim Bakanlığı, yayıncıların talep üzerine yaptıkları çeşitli düzeltmeleri özetleyen bir belge yayınladı. Ancak, belgede revize edilen kitapların başlıklarının veya yayıncılarının listelenmemesi, iddiaların bağımsız olarak doğrulanmasını zorlaştırıyor.


Devlet tarafından özetlenen revizyonlar şunları içeriyordu:


  • Bir ilkokul ders kitabı artık milli marş hakkında nasıl konuşulacağına dair “ev desteği” rehberini içermiyor ve ebeveynlerin “bunu bazı vatandaşların protesto etmek için neden diz çökmeyi seçtikleri hakkında konuşmak için bir fırsat olarak kullanabilecekleri” tavsiyesini içeriyor. polis vahşeti ve ırkçılık.” Florida yetkilileri, içeriğin yaşa uygun olmadığını söyledi.


  • Her şeyi “adil ve eşit” tutan ve muhtemelen daha fazla eşitliği teşvik eden sosyalizmin bir tanımını çıkarmak için farklı ekonomi türleri üzerine bir metin yayınlandı. Açıklama yanlış olarak işaretlendi ve “sosyalizm” teriminin bahsi tamamen kaldırıldı.


  • Bir ortaokul ders kitabı artık Black Lives Matter hareketi, George Floyd cinayeti ve bunun toplum üzerindeki etkisi hakkında bir pasaj içermiyor. Kaldırılan pasaj protestoları anlatıyor ve “birçok Amerikalı’nın Black Lives Matter hareketine sempati duyduğunu”, diğerlerinin ise yağma ve şiddeti eleştirdiğini ve hareketi polis karşıtı olarak gördüğünü belirtiyor. Eyalet, pasajın “istenmeyen konular” içerdiğini söyledi.
Florida Eğitim Komiseri Manny Diaz, Jr. yaptığı açıklamada, ders kitaplarının “tarihsel gerçeklere odaklanması” ve “yanlışlıklar veya ideolojik retorik içermemesi” gerektiğini söyledi.

Irk hakkında eğitim vermek ulusal düzeyde bir paratoner haline geldi, ancak özellikle Florida’da, 2024 başkanlık adaylığını duyurması beklenen Bay DeSantis’in bunu belirgin bir siyasi mesele haline getirdiği yer.


Ancak bu yılki devlet duyurusunun tonu geçen yıla göre yumuşatıldı.

Devlet 2022’de matematik ders kitaplarını reddettiğinde, ret kararını vurgulayan sansasyonel bir basın açıklamasında duyuru yapıldı: “Florida, yayıncıların öğrencilere telkin etme girişimlerini reddediyor.”

Buna karşılık, bu yıl devlet yetkilileri, onaylanan ders kitaplarının yüzdesini ve onay sayısını artırmak için devletin yayıncılarla işbirliğini vurguladı.


Salı sabahı klasik bir sözleşmeli okulda düzenlediği basın toplantısında, Bay DeSantis bir eğitim yasası paketini imzaladı ve öğretmenlerin maaşlarını artırmak için yapılacak 1 milyar dolarlık fon da dahil olmak üzere diğer konuları vurguladı.

Vali sosyal bilimler ders kitaplarına çok az ilgi gösterdi, ancak bir noktada Haberler’ın bir yayıncının, Studies Weekly’nin, Rosa Parks’ın Hikayesi de dahil olmak üzere Florida dosyalarındaki ırk tartışmalarını geri çektiğini bildirdiğini ima ediyor gibi göründü. .


DeSantis Salı günü yaptığı açıklamada, “Rosa Parks kitabı gibi bir şeye izin verilmediğine dair anlatılar yaratmaya çalışıyorsanız, bu bir yalandır.” Dedi.

Studies Weekly, Stop WOKE Act olarak bilinen yeni bir Florida yasasına nasıl uyulacağını “deşifre etmeye” çalıştığını söyledi. Geçen yıl Bay DeSantis tarafından imzalanan yasa, öğrencileri kendi ırklarının diğer üyelerinin geçmişte yaptıklarından dolayı sorumluluk, suçluluk veya korku duymaya zorlayacak öğretimi yasaklıyor. Yasa zaman zaman kafa karışıklığına neden oldu ve Studies Weekly daha sonra müfredat ekibi tarafından aşırı tepki olarak nitelendirdiği durum için özür diledi.

(Studies Weekly’nin sosyal bilimlere yaptığı katkılar Florida’da kullanılmak üzere onaylanmamıştır.)

Devlet tarafından onaylanan sosyal bilgiler ders kitapları listesi, Florida devlet okullarındaki yaklaşık 3 milyon öğrenciye, kölelik ve Jim Crow’dan Holokost’a kadar çeşitli konularda tarih öğretilmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.

Florida’daki ders kitabı onayları, öğrencilerin diğer eyaletlerde öğrendiklerini de etkileyebilir. Eyaletlerin yarısından azı eyalet çapında ders kitaplarını onaylıyor, ancak buna en büyük üç pazar olan Florida, Teksas ve Kaliforniya dahildir. Yayıncılar genellikle bu durumlara atıfta bulunur ve bunları daha küçük pazarlarda sundukları materyaller için şablon olarak kullanır.

Florida, McGraw Hill ve Savvas Learning gibi büyük ulusal yayıncıların bazı ders kitaplarını reddetti. Bu şirketler Salı günü görüşme taleplerine hemen yanıt vermedi.


Bir başka büyük yayıncı olan Houghton Mifflin Harcourt, bu yıl Florida sosyal bilimler pazarına teklif bile vermedi.

Binghamton Üniversitesi’nde bir eğitim tarihçisi olan Adam Laats, bir yüzyıldan fazla bir süredir Amerikalı yayıncıların siyasi kaygıları ele almak için ders kitaplarını gözden geçirdiklerini, bazen evrim veya yeniden yapılanma gibi konulardaki materyalleri çıkarmak için jilet kullandıklarını söyledi.

Profesör Laats, okul malzemelerini sansürleme baskısının genellikle muhafazakarlardan geldiğini söyledi ve Florida’nın duyurusunda eski savaşların yankılarını duydu. Eyalet politika yapıcılarının bir yayıncıdan milli marş sırasında diz çöken sporcularla ilgili tartışmayı kaldırmasını isterken “yaşa uygunluğunu” gösterdiğine dikkat çekti.

Polis şiddeti konusu çocuklar için gerçekten rahatsız edici olabilse de, Profesör Laats, dersin aynı sayfasında şiddet ve ölüme başka bir atıfta bulunulmasına devletin itiraz etmediğini söyledi: ‘Çocuğunuza ordumuz ve onun kendisini nasıl feda ettiği hakkında konuşun. bizim için hayat,” metin okur.

“Yaş uygunluğunu kullanmak stratejik veya taktiksel bir harekettir” dedi ve ekledi, “Ebeveynler ve diğer paydaşlar genellikle ders kitaplarının önemli bilgileri atlaması fikrinden hoşlanmazlar.” Ancak ebeveynler yaşa uygunluk fikrine olumlu bakıyor.”