Fiyat takibi kolaylaştı: Marketler mamüllerin bilgilerini sisteme aktaracak

Ethereum

New member
Ticaret Bakanlığı’ndan market fiyatlarıyla ilgili bir adım geldi. Ticaret Bakanlığı tarafınca hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak Unsur ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle, yönetmeliğe “Veri Paylaşımı” başlıklı unsur eklendi. Buna nazaran, perakende ticaretin faal ve sürdürülebilir rekabet kurallarına bakılırsa yapılmasına yönelik siyasetlerin geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkan sağlanması hedefiyle besin perakende dalında süratli tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı 200’den çok olan zincir mağazalar, satışa sundukları eserler ile şubelerine ait dataları bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü tutuldu. Bu datalar, ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilecek.

Veri transferinin yol ve temelleri bakanlıkça belirlenerek, ilgili zincir mağazalara bildirilecek.TAKİP SİSTEMİNDE SONA YAKLAŞILDI

Bu ortada, Fiyat İstikrarı Komitesi’nin 7’nci toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati başkanlığında, komite üyelerinin iştirakiyle gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada komitede, kalıcı fiyat istikrarı ve istikrarlı büyümenin devamı için ihtiyatlı maliye siyasetlerinin yanı sıra selektif kredi uygulamasının sürdürülmesinin değerinin görüşüldüğü açıklandı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fiyat İstikrarı Komitesi’nde daha evvel alınan karar çerçevesinde fiyatların şeffaf bir biçimde izlenmesi gayesiyle hayata geçirilmesi planlanan fiyat takip sisteminde yasal altyapı çalışmaları tamamlanmış olup uygulamanın kısa müddette devreye girmesi için teknik çalışmalar hızlandırılacaktır. Önümüzdeki süreçte komite tüm paydaşlarla uyum içerisinde çalışmalarına devam edecektir.”

Nureddin Nebati


ALIM GÜCÜ ARTIRILACAK

Ekim ayında zirve noktasına ulaşan yıllık enflasyonun, global gelişmeler ve alınan önlemler yardımıyla kasım ayından itibaren düşüş eğilimine girdiği belirtilen açıklamada, “Piyasadaki enflasyon beklentilerinin son periyottaki aşağı istikametli seyri, enflasyondaki ataletin zayıfladığına işaret etmektedir. Beklentilerdeki bu güzelleşmenin de tesiriyle yıllık enflasyondaki düşüş, aralık ayından itibaren daha da belirginleşecektir” denildi. Komitede, girdi maliyetlerinin yanı sıra besin fiyatlarındaki görünümün de ayrıntılı ele alındığı vurgulanan açıklamada, evvela dar gelirli ve sabit ücretliler olmak üzere vatandaşların alım gücünü artıracak ek adımların kapsamlı değerlendirildiği aktarıldı.