Faiz tek hane: 1,5 puan daha indi

Ethereum

New member
Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda siyaset faizini düşürdü. Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Siyaseti Konseyi (PPK), siyaset faizinin yüzde 10,50’den yüzde 9’a indirdi. . bu biçimdece faiz Eylül 2020, yani 26 ayın akabinde bir daha tek haneye geriledi. Merkez Bankası bu yıl faizde üst üste dört sefer indirime gitti.

KAVCIOĞLU FAİZİ YARI YARIYA DÜŞÜRDÜ

Merkez, ağustos, eylül, ekim ve kasım toplantılarında toplam 5 puanlık indirim gerçekleştirdi. Kavcıoğlu’nun başkanlık yaptığı periyotta de Merkez Bankası faizi yüzde 18’den yüzde 9’a çekti.

PPK duyurusunda, “Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir periyotta sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği açısından finansal şartların destekleyici olması kritik ehemmiyet arz etmektedir” denildi. Bu çerçevede heyetin siyaset faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar verdiği kaydedilen duyuruda, “Kurul, mevcut siyaset faizinin global talebe ait artan riskleri dikkate alarak kâfi seviyede olduğunu kıymetlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir” denildi.LİRALAŞMA STRATEJİSİNE DEVAM

Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir biçimde kurumsallaşması maksadıyla TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiği kaydedilen duyuruda, şunlara vurgu yapıldı: “TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanılacak.”

PİYASA FAİZİ DE TEK HANEYE İNECEK

Bu ortada, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, alınan önlemlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli formda kapandığını lisana getirdi.

“Bu sayede önümüzdeki periyotta piyasa faizlerinin de misal biçimde tek haneli düzeylere inmesini bekliyoruz” diyen Nebati, bu biçimdece tüm dünyada resesyon tasalarının arttığı bir periyotta Türkiye iktisadının yoluna kuvvetli bir biçimde devam edeceğini belirtti.

Şahap Kavcıoğlu


Merkez’in rezervi yılın zirvesinde

Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri yükselmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 18 Kasım haftasında 5 milyar 362 milyon dolar artışla 117 milyar 523 milyon dolardan 122 milyar 885 milyon dolara yükseldi.Söz konusu bilgi, yılın en yüksek düzeyine işaret etti.

YILLIK KOMİTEDE ARTIŞ

Bu ortada, döviz tevdiat hesapları 2 milyar 632 milyon dolar azalarak 236 milyar 416 milyon dolara düştü. Öte yandan Merkez Bankası, TL mevduat hissesine bakılırsa yıllık komitesi artırdı. Merkez Bankası bankalara gönderdiği talimatla TL mevduatı gerçek ve hukuksal şahıslarda yüzde 50’nin üzerinde olan bankalar hariç yabancı para mevduat için tesis edilen zarurî karşılık fiyatı üzerinden yüzde 3 oranında uyguladığı kurul oranını 23 Aralık 2022 hesaplama tarihinden itibaren yüzde 8’e çıkarılmasına karar verdiğini deklare etti.