EYT düzenlemesi takvimi belirli oldu

Ethereum

New member
Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemede son evreye gelindi. EYT konusunda son kelamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.

EYT DÜZENLEMESİ OCAKTA MECLİS’E GELİYOR

EYT düzenlemesi ile ilgili AK Parti kaynaklarından bir açıklama geldi. Düzenlemenin 2023’ün ocak ayında başlayacağı duyuruldu.

Düzenlemeden 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olup emeklilik için gerekli çalışma yıl ve prim gün sayısını dolduranlar faydalanacak.

“EN KAPSAMLI DÜZENLEMEYİ YAPACAĞIMIZDAN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN”


Öte yandan, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, EYT düzenlemesinin bu ay ortasında Meclis’e sunulmasının planlandığını söylemiş oldu. Alım, “Herkesi dinliyoruz. Kamuya ve özel dala yükünü hesaplıyoruz. En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

EYT için ayrıntılı çalışmanın sürdüğünü vurgulayan Bakan Alım, bütün dataların ortaya çıktıktan daha sonra kamuoyuna açıklanacağını tabir etti.


“SAYIN CUMHURBAŞKANININ VE SAYIN BAKANIN AÇIKLAMALARI DIŞINDA DİĞER BİR ŞEYE PRESTİJ EDİLMEMELİ”

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Toplumsal Güvenlik Uzmanı Akay Tekin, şunları kaydetti:

“Toplumun gündemini uzun devirdir işgal eden bir husus. Yalnızca çalışanlar değil toplumun tüm bölümlerini ilgilendiriyor. Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları var. Çok fazla yorum duyuyoruz vahim bir bilgi kirliliği var. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanının ve Sayın Bakanın açıklamaları haricinde diğer bir şeye prestij edilmemesi gerekiyor.

Sayın Bakan dün Meclis’te açıklamada bulundu. Bundan daha sonraki süreçte Bakanlık çalışmayı tamamlayacak. Çalışma, Sayın Cumhurbaşkanına arz edilecek. Nihayetinde bir bütçe sıkıntısıdır bu. Sayın Cumhurbaşkanının sonucunı verdikten daha sonra Meclis gündemine gelecek, komitelerde görüşülecek. Farklı partilerin hususla ilgili teklifleri var. ötürüsıyla tüm partileri de ilgilendiriyor. Onların komitede müdahaleleri ve teklifleri olacak. Komitede biçim aldıktan daha sonra Meclis Genel Konseyi’ne gelecek. Görüşmeler sırasında milletvekilleri değişiklik önergeleri verebilirler. Bunun için mevcut durum için söylüyorum Sayın Bakanın açıklamaları haricinde epey fazla prestij edilmemesi lazım.”