Eyaletler okullarda okuma kriziyle karşı karşıya kalırken, New York geride kalıyor

senbilirsin

New member
Miguel ve Jessica Millan bir şeylerin ters gittiğini anladılar: 6 yaşındaki oğulları okuyamıyordu. Alfabeyi hatırlamıyordu. Ama yine de notlardan gönderildi.

New York’un Rochester banliyösündeki öğretmenler ve idareciler onlara, “O yetişecek,” dedi. “Erkeklerin böyle olması normal,” dedi Bay Millan. Sonunda üçüncü sınıfta dışarıdan yardım aradılar ve oğullarına disleksi teşhisi kondu.

Şu anda 13 yaşında olan Alejandro’yu özel bir okula nakleden Bay Millan, “Hiç kimse bize ‘Bir sorun olduğunu görüyoruz ve onu çözmemiz gerekiyor’ demedi” dedi.

Okuma sınavlarındaki on yıllık duraklamanın ardından ve salgınla ilgili öğrenme güçlüğünün ardından, eyaletler ve okul bölgeleri öğrencilere okumayı düzgün bir şekilde öğretmekte uzun süredir başarısız olduklarını kabul etmeye başladılar. Son zamanlarda yapılan bir analize göre, ülkedeki hemen hemen her eyalet okuma ve okuryazarlık yasalarını çıkardı. Ülkenin en büyük okul sistemi olan New York City, bu baharda müfredatında büyük bir revizyona başladı.

Ancak giderek artan sayıda uzmana, aileye ve eğitimciye göre, bir zamanlar eğitim reformunda ulusal bir lider olan New York eyalet düzeyinde geride kalıyor. Liderlerin durumu ele almak için çok az şey yaptığını ve Alejandro gibi öğrencilerin, bölgeler değişime direndiğinde mücadele ettiğini söylüyorlar.

New York’un geçen yıl büyük bir ulusal sınavda dördüncü sınıf okuma puanlarındaki düşüş eyalet ortalamasının iki katıydı ve diğer beş eyaletle birlikte 32. sırada yer aldı. Yine de birçok yerel ilçe, uzmanların temel okuma becerilerine çok az dikkat etmekle ve öğrencilerin gözden kaçmasına izin vermekle eleştirdiği öğretim yaklaşımlarını sürdürdü.

Artan sayıda New York velisi, yerel okul yönetim kurulu toplantılarında alarm vermeye başladı. Milletvekilleri, Albany ve eyalet Eğitim Bakanlığı’nın daha güçlü bir el atması için baskı yapıyor. Ve etkili bir eğitim politikası grubu yakın zamanda devlet görevlilerinin “okumaya öncelik vermek için güçlerini ve etkilerini kullanmakta” başarısız olduklarını açıkladı.

Siyasi grup Education Trust New York’un yönetici direktörü Dia Bryant, “Eksik olduğum şey, devletin liderliğidir” dedi. “Bunlar, beklediğim insanlar ve sanırım kamuoyu da bu konuda öncülük etmelerini bekliyor.”

“Ama New York hiçbir şey yapmıyor” diye ekledi.

Mevcut analize göre, ülkenin başka yerlerinde 2019 ile 2022 yılları arasında geçirilen eyalet yasa tasarıları genellikle öğretmen eğitimine veya okumayı öğrenemeyen çocukları belirlemek için taramaları iyileştirmeye odaklandı. Bazıları, çocuklara resim ipuçlarına dayanarak kelimeleri tahmin etmeyi öğreten kusurlu bir strateji olan “üçlü ipucu”nu yasaklamaya çalıştı.

New York, aynı dönemde yasa çıkarmayan beş eyaletten biriydi. Eyaletin Mayıs ayı yürütme bütçesinde okuryazarlıktan büyük ölçüde bahsedilmedi.

Eğitim yetkilileri, öğrencilerden beklenen becerileri belirleyen ve çocukların okumayı nasıl öğrendikleri bilimine ve müfredatın buna nasıl uyarlanacağına ilişkin rehberliğe dayanan okuryazarlık öğrenme standartları yayınladı. Yine de bazı uzmanlar, New York’un 700 ilçesinin çoğunun karşılık olarak uygun değişiklikleri yapmadığından endişe ediyor ve kusurlu yaklaşımları belirlemek ve okulları caydırmak için daha fazlasının yapılabileceğini savunuyor.

Eyaletteki en büyük ilçelerden bazıları olan Buffalo, Rochester ve Syracuse’da her 10 çocuktan 8’inden fazlası yıllık okuma testlerinde başarısız oluyor. Bununla birlikte, The Education Trust tarafından yapılan bir ankete göre, bazı büyük şehirlerin yanı sıra New Rochelle ve Newburgh gibi daha küçük ilçeler ve daha varlıklı banliyö bölgeleri, uzmanların daha düşük bir seçim olarak adlandırdığı eğitim materyallerini kullanmaya devam ediyor.

Vali Kathy Hochul’un bir sözcüsü, yaptığı açıklamada, devlet okulları için devlet yardımının artırılmasına ve eyaletlerin pandemiyle mücadele etmesi için devlet bütçesindeki 100 milyon dolarlık eşleştirme fonlarına atıfta bulunarak “dünya standartlarında bir eğitim sistemini desteklemeye kararlı” olduğunu söyledi. öğrenme kaybı gibi zorluklar.

Eğitim Politikasından sorumlu Komiser Yardımcısı James N. Baldwin, eyaletin öğrenme standartlarının yanı sıra müfredat uzmanları ve bir devletin ilçelere sunduğu çeşitli destek teklifleri.

Baldwin, “Emirlerin sizi okuma yazma krizinden çıkaramayacağını düşünüyoruz” dedi. ”

Erken okuma uzmanları, yeni yasaların veya hükümet politikalarının tek başına tüm sorunları çözmeyebileceği konusunda uyarıyor.

Diğer eyaletlerdeki yasama çabaları, konuşma ve yazma gibi becerilere veya İngilizce öğrenenler gibi grupların ihtiyaç duyduğu desteğe yönelik genellikle başarısız olmuştur. Müfredat revizyonları eğitimcilerden tepkiyle karşılanırken, üçüncü sınıftaki çocukların okuma testlerinde başarısız olmaları durumunda sınırlandırılması gibi diğer önlemler eğitimciler, araştırmacılar ve ebeveynler tarafından hararetle tartışıldı.

Eğitim komiseri Betty A. Rosa da dahil olmak üzere devlet başkanları, New York ilçelerinin müfredatlarını seçme konusunda büyük bir serbestliğe sahip oldukları için değişimi etkileme yeteneğinin sınırlı olduğunu savundu.

Rosa, bu yılın başlarında halka açık bir oturumda, eyaletin Eğitim Bakanlığı’nı denetleyen kurula atıfta bulunarak, bilim eğitimi için yapılan baskıyla ilgili olarak “Vekiller buna sırtlarını dönmediler” dedi. “Ama aynı zamanda, bunlar yerel kararlar.”

Yine de, eski bir ABD ilk ve orta öğretim bakan yardımcısı Susan Neuman, mevzuatın ve hükümetin eyleminin öğretimi değiştirmede kritik bir rol oynayabileceğini söyledi. Ancak New York’ta devlet başkanlarının bu konuda “bariz bir şekilde sessiz” kaldığını söyledi.

Bazı destekçiler, diğer eyaletlerin sıkı yerel denetimle aldığı önlemlere işaret ediyor.

Örneğin California, eyaletteki en yüksek yoksulluk oranlarına sahip okullara okuryazarlık koçları gönderdi ve ilçelerin gelişmesine yardımcı olmak için eyalet çapında iki yeni okuryazarlık müdürü atadı. Massachusetts’te yetkililer, öğretim materyallerinin kalitesiz olduğu bölgelere öncelik veren müfredat ve eğitim değişikliği hibeleri sunarak değişimi teşvik etmeye çalışıyor.

Kuzeybatı Brooklyn’i temsil eden ve Yasama Meclisinin özellikle disleksi konusundaki okuma çabalarına öncülük eden bir meclis üyesi olan Robert Carroll, “Soykırım veya köleliğin olmadığını öğreten bir bölgemiz olsaydı, ‘yerel kontrol’ der miydik?” diye sordu. “Beş alarmlı bir yangın olduğunda devreye girmeyecekse, bir eyalet eğitim bakanlığına sahip olmanın ne anlamı var?”

Albany’de milletvekillerinin, bu yıl tam oylamadan geçmeyen okumayla ilgili birkaç yasa tasarısını yeniden sunması bekleniyor. Bunlar, özel sağlık sigortası şirketlerinin disleksi değerlendirmelerinin masraflarını karşılamasını zorunlu kılan ve devlet öğretmen yetiştirme programlarının okuma bilimi dersleri vermesini zorunlu kılan yasaları içerir.

Öğrenci akademik iyileşmesi duraksadıkça, giderek daha fazla sayıda aile değişiklik talep ediyor.

New York’un batısındaki Yunan İlçesinde Tianna Johnson, kızı Brennae’nin ortaokulunda sık sık yüksek dereceler aldığını söyledi. Okurken kelimeleri telaffuz etmekte de iyiydi. Ancak Bayan Johnson, kızının hikayelerin anlamını anlamakta zorlandığını söyledi.

Bayan Johnson sonunda, şu anda 15 yaşında olan ve sekizinci sınıfta olan Brennae’yi evde eğitmeye karar verdi ve müdürün ona “Bölge bir süredir iyi okuyucular veya yazarlar yetiştirmemişti” diyerek açık kabul teklif ettiğini söyledi.

Bayan Johnson, “Bize asla söylemediler ve beni onun olağanüstü biri olduğuna inandırmadılar” dedi. “Sisteme olan inancımı tamamen kaybettim.”

Kitty Bennett araştırmaya katkıda bulunmuştur.