Europower güneş paneli üretecek

Ethereum

New member
Başlıca yenilenebilir güç kaynaklarından güneş gücünde en yüksek potansiyele sahip ülkelerden biri olan Türkiye’de yerli üretimin yaygınlaşmasıyla konut ve işyerlerinin düşük maliyetle kendi düzeneklerini kurarak elektrik gücü sarfiyatını sıfırlayacağı günler uzak değil.

Enerjide dünya devlerinin rakibi yahut partneri olarak küresel bir aktör haline gelen Teşebbüs Elektrik kümesi, güneş gücü santrali yatırımlarına sürat verirken, artık yerli güneş paneli üretimine de başlıyor. Teşebbüs Elektrik ve bağlı iştiraki Europower Güç, güneş gücü alanında, dünyada tek bir küme ortasında ana mamüllerin tümünü üreten tek bir firma pozisyonuna geliyor.

Sıfır güç gideri

Girişim Elektrik ve Europower İdare Şurası Lideri Behiç Harmanlı, yapacakları yatırımla, üretilmeyen tek kalem olan invertörü hem büyük yatırımlara uygun birebir vakitte meskenler ve küçük işyerleri için üretir hale geleceklerini bildirdi.

“Sun Junior” ismiyle hibrit ve on-grid invertör sistemleri üreteceklerini bildiren Harmanlı, şu ayrıntıları verdi:

“Bu eserler yakın vakitte her konutun, her işyerinin kullanımı gereken ve güç masraflarını sıfırlayabilecek yegâne bir eser haline gelecektir. 2023’ün birinci yarısında kullanılmaya başlanabilecek Sun Junior milletlerarası seviyede ticari eser haline geldi, epey önemli taleple karşılaştı. 2023’te 3-50kW içinde çeşitleri bulunan Sun Junior mutabakatlar yahut bayilik sistemi kuracak. Yeni yönetmeliklere nazaran her yeni yapılan bina yatırımında muhtaçlığın yüzde 5’i kadar yenilenebilir güç kuralı ve 50 kw’a kadar da vergi muafiyeti bu olayları daha da hızlandıracak. Çok yüksek talep gorecek. Dünyanın her yerinde gereksinim duyulan bir eser olacak; buzdolabı, çamaşır makinesi gibi…”Ankara’da panel fabrikası

Girişim Elektrik ve bağlı iştiraki Europower Güç paydaşlığı ile Ankara’da güneş paneli fabrikası kurulacak. Başlangıçta yıllık 750 MW üretim kapasitesi ile devreye alınacak fabrikanın heyetimi, kapasitenin istenildiğinde 1.000 MW’a çıkarılabilmesine imkan sağlayacak biçimde yapılacak. Fabrikada seri üretimin en geç 2023’in birinci çeyreği prestijiyle başlaması planlanıyor. Şirket, bu yatırım sonucunı, güç bedellerinde süratli yükseliş ile Türkiye ve dünyada artan talep üzerine almış bulunuyor.

Kurulacak Güneş Paneli fabrikasının en değerli müşterileri içinde Sun Junior kullanıcıları yer alacak…

2023’te kullanılacak

Başta Avrupa olmak üzere elektriğin fazlaca değerli olduğu ülkeler ile Irak, Libya, Suriye üzere az üretildiği yerlerde talebin yüksek olduğunu belirten Harmanlı, “Depolama ile ilgili hem konut tipi mesken tipi batarya sistemleri, görünüşü estetik mesken aksesuarı üzere batarya sistemleri ve sanayi sistemlerinin depolanması için gerekli olan büyük depolama sistemleri için çalışmalar devam ediyor. Büyük invertörler 2. çeyrekte yerli malı evraklı olarak sunulacak” dedi.

Harmanlı bu eseri, kamu ihalelerinden “yerli malı” dokümanlı olarak sunacaklarını, çatılar için planlanan Endüstriyel çatılar 110-125 kW, Topraklar için ise 250-350 kW gücünde invertörleri de memleketler arası bir firmayla iş birliği yaparak geliştirmek istediklerini bildirdi.

Harmanlı’nın verdiği bilgiye bakılırsa araç şarj istasyonları da Teşebbüs Elektrik kümesinin ajandasında. 2020 yılından beri üretim portföyü içerisinde yer alan ADDMORE markası altında üretilen AC ve DC elektrikli şarj istasyonlarının ticarileşmesi için gerçek yer oluşmaya başladı. Şirket 2020 yılında bir Ar-ge çalışması olarak geliştirdiği eserleri 2023 prestiji ile seri imalata almayı ve ticarileştirmeyi hedefliyor.

Güneş gücü zenginlik

Güneş gücü, heyetim ve kullanım kolaylığı olmasının yanı sıra çevreyi kirletmemesi ve ziyanlı atık oluşturmaması üzere özelliklere sahip bir yenilenebilir güç kaynağı.

Coğrafi pozisyonu niçiniyle kıymetli bir güneş gücü potansiyeline sahip olan Türkiye’nin, Güneş Gücü Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre, ortalama yıllık toplam güneşlenme müddeti 2.741 saat ve ortalama yıllık toplam radyasyon pahası 1.527,46 kWh/m2. Bu derece büyük bir yenilenebilir güç kaynağının kıymetlendirilmesi, başta fosil kaynakların etrafa verdiği ziyanlardan kaçınmayı sağlayacak hem bu düzenekleri kullanan tüketicilerin sarfiyatını sıfırlayacak tıpkı vakitte ithalata ödenen yüklü fatura yüzünden büyüyen cari açığı azaltacaktır.