Elite Virginia Lisesi’nin kabul politikaları ayrımcılık yapmaz, mahkeme kuralları

senbilirsin

New member
Neden Önemlidir: Dava, “ırktan bağımsız” kabul politikaları için bir test olabilir.


Yargıtay’ın yakında üniversiteye kabullerde ırkçı pozitif ayrımcılık hakkında karar vermesi bekleniyor, ancak Thomas Jefferson davası yeni bir çığır açabilir.

Yeni lise kabul kriteri ırktan bahsetmiyor bile, ancak dava ırk açısından tarafsız “vekillerin” kullanımına meydan okuyor.

Pek çok Asyalı Amerikalı ebeveyn de dahil olmak üzere ebeveynlere davalarında yardımcı olan muhafazakar bir haklar grubu olan Pacific Legal Foundation’ın avukatı Joshua P. Thompson, “Bizim görüşümüze göre, ırkçı bir sonuca ulaşmak için ırksal vekilleri kullanıyorlar” dedi.

Lise kararı memnuniyetle karşıladı. Fairfax County Devlet Okulları bölüm danışmanı John Foster, “Bu kabul planının adil olduğuna ve herhangi bir ortaokuldaki nitelikli başvuru sahiplerine TJ’ye girme şansı sağladığına kesinlikle inanıyoruz” dedi.

Arka plan: Asyalı-Amerikalı ebeveynler yeni kabul stratejisine itiraz etmişti.


2020’nin sonlarında, Virginia, Fairfax County’deki yetkililer, okuldaki ihmal edilebilir sayıdaki siyah ve İspanyol öğrenciden endişe duyarak, ilçenin dört bir yanından öğrencileri çeken Thomas Jefferson Lisesi’ne kabul standartlarını değiştirdi.

Sonuç olarak, siyah öğrencilerin oranı sınıfın yüzde 1’inden yüzde 7’ye yükselirken, Asyalı Amerikalı öğrencilerin oranı yüzde 73’ten yüzde 54’e düşerek yılların en düşük oranı oldu.

Pek çok Asyalı Amerikalı ebeveynin de dahil olduğu bir grup ebeveyn, yeni plana karşı çıktı ve TJ için Koalisyon’u kurdu. Koalisyon, New York ve Montgomery County, Maryland’de benzer davalar açan Pacific Legal Foundation’ın yardımıyla bir dava açtı.

Sırada Ne Var: Muhtemelen algılanan ırksal farklılıkları silme çabalarına bir son.


Karar geniş çapta bekleniyordu ve davanın şimdi Yüksek Mahkeme önünde gözden geçirilmesi muhtemel.

TJ davasında davacılar lehine bir Yüksek Mahkeme kararı, eğitim ve diğer kamu programları aracılığıyla ırksal adaleti güçlendirmek için – bu davada, posta kodları veya gelir gibi vekillerin kullanılması yoluyla – ırkla ilgili tüm değerlendirmeleri sona erdirmek için bir sonraki adım olacaktır. .

Stanford Law Review’da yakında çıkacak bir makalede, Chicago Üniversitesi’nde hukuk ve kriminoloji profesörü olan Sonja B. Starr, davacıların “çok daha büyük bir yasal dönüşüm için zemin hazırladığını” ve bu da herhangi bir kamu siyasi çabasını yasaklayabileceğini yazıyor. ırksal farklar yakın.

Bayan Starr, bir röportajda TJ davasının eninde sonunda adil barınma, çevre izinleri ve sosyal politikalar gibi eğitimin ötesindeki alanları etkileyebileceğini öngördü.

Campbell Robertson raporlamaya katkıda bulundu. Kirsten Noyes araştırmaya katkıda bulunmuştur.