Ekonomik tetikçi

Ethereum

New member
Son günlerde toplumsal medyada yaptığı gece yarısı açıklamalarıyla dikkat çekmeye ve halkı manipüle etmeye çalışan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, artık de borsada süreç yapan yüz binlerce yatırımcıyı gaye aldı. Kılıçdaroğlu, “Doları baskılamak için gece saatlerinde kamu bankaları birbirine Dolar-TL al sat yapıyorlar. Her şeyleri hata, her şeyleri düzmece. Artık benzeri bir hareketi borsada da görüyoruz. Belirli aracı kurumlar üzerinden birtakım şirketlerin kıymetini bilerek şişiriyorlar” açıklaması yaptı.

YİNE BİREBİR ÜSLUP

“Farkında değiller fakat Bay Kemal onları izliyor. Bu işledikleri cürümlerin hesabı sorulacak” diyerek bir daha tehdit lisanına sarılan Kılıçdaroğlu, “daha sonra ‘Emir geldi, yaptım’ demek yok. Benden söylemesi. Küçük yatırımcıyı da uyarıyorum. Tasarrufunuz enflasyona ezilmesin diye borsaya giriyorsunuz ancak asıl yem, bu gördüğünüz şişirilmiş bedellerde. Maalesef avlanan siz olacaksınız. Sizlere şişirilmiş fiyatlarla pay satılıyor, yabancılar da bu fiyatlardan daima pay satıp hissesini azaltarak kaçıyor. Uyarıyorum, küçük yatırımcı büyük ziyan gorecek. Küçük yatırımcıyı soymaya hazırlanıyorlar. SPK ve Borsa idaresi olup biteni görmüyor mu pekala? Görüyor. Vakti gelince onlar da hesap verecekler, bilerek müdahale etmedikleri için… İzliyorum, biliyorum” tabirlerini kullandı.

MUTFAKTAN YAYIN

Kılıçdaroğlu, daha evvel yaptığı açıklamalarla da ekonomiyi ve dev projeleri maksat almış ve biroldukca kamu nazaranvlisine tehditler savurmuştu. Motorlu araçlarda ÖTV indirimi ytesirinin Cumhurbaşkanı’na periyodu için hazırlanan düzenlemenin 26 Temmuz gecesi Resmi Gazete’de yayımlanmasından 2 saat evvel konutunun mutfağında apar topar kamera karşısına geçen Kılıçdaroğlu vatandaşlara şöyleki seslenmişti: “İkinci el olarak satılan otomobilin parası ile sıfır otomobil alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik otomobil alımını ötelemek. Kısa bir süre iktidarımızı beklemek. ÖTV’yi çizeceğiz.”

‘YATIRIM YAPMAYIN’ ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu, hükümetin yaptığı bin liranın altındaki icra borçlarına yapılacak düzenlemenin öncesinde de toplumsal medyada kameraların karşısına geçerek, “İcra borçlarınızı sakın ödemeyin” daveti yapmıştı. Yabancı sermayeye sık sık Türkiye’ye yatırım yapmamaları konusunda “akıl veren” Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok” diyerek yabancı sermayeye “Yatırım yapmayın” davetini bir dahalemişti.

Yatırımcılara tehdit

Asrın projesi Kanal İstanbul’u amaç alan Kılıçdaroğlu “Hiç kimse Kanal İstanbul ihalesine girmesin. Lakin illa gireceklerse bu biçimde biz onlarla alakayı keseriz. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu biçimde saçma bir şey olmaz. Biz haklıyız. Paralarını vermeyeceğiz. Hiç yıllardır sürüncemede kalan yatırım yok mu? Bunun vebali vardır. Bunun hesabı sorulmayacak mı? Ben bunu söyleyince kızıyorlar” diyerek yatırımcıları tehdit etmişti. Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul Projesi’ni iktidara geldiklerinde durduracaklarını belirterek “Kanal İstanbul Projesi’nde bulunan şirketlerin paralarını asla ödemeyeceğiz. Türkiye’de yatırım yapmalarının önünü keseceğiz” diye konuşmuştu. Yapılan yatırımlara da karşı çıkan Kılıçdaroğlu, “Osmangazi Köprüsü’nün üretim maliyeti 1 milyar 200 milyon dolar, Hazine garantisi 15 milyar dolar. Kütahya Zafer Havalimanı… 50 milyona yap 208 milyon euro para ödeyeceksin. Nasıl yaparsınız siz bunu? her insanın buradan benim çağrımı dinlemesini isterim. Şayet önümüzdeki seçimlerde AK Parti’ye MHP’ye oy vereceğim diyorsanız soygunun tarafı olursunuz” demişti.

‘Tefeciler’ pak oldu!

Konuşmalarında “Türkiye’nin kaynakları Londra’daki bir avuç tefeciye aktarılıyor” diyen Kılıçdaroğlu, ay başında Londra’ya giderek ‘tefeci’ dediği isimlerle buluştu. Londra’dan Türkiye’ye ‘temiz para’ getireceğini tez eden Kılıçdaroğlu, “Temiz paranın girdiği sokaktan, kirli para çabucak kaçar. Ben bu parayı bulup getireceğim. Bunun için Londra’dayım. Burada görüşeceğim kimi yatırım bankaları ve teşebbüs sermayesi fonları dünyada 5 trilyon dolar parayı yönetiyor. Halkımdan ricam, sabırla Kasım sonunu bekleyin” diye konuşmuştu. İngiltere’de yaptığı görüşmelerin akabinde ‘tefeci’ dediklerine ‘yatırımcı’ diye Kılıçdaroğlu, “Gençler pak parayı buldum, getireceğim söz” tabirlerini kullanmıştı.

Togg’u küçümsedi

Türkiye’nin vizyon projesi Togg’u küçümseyen Kılıçdaroğlu, “Oturdular büyük şovlar yaptılar, iş adamları bir ortaya geldi, bakanlar cumhurbaşkanları bir ortaya geldi, ‘Otomobil üretiyoruz’ dediler. Nerede? Milleti kandırmak için” diye konuşmuştu.

Konut projesini eleştirdi

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini de eleştirdi. Projenin 2023 seçimlerini finanse etmek için kullanıldığını tez eden Kılıçdaroğlu, “Konut problemi gündemde. Tekraren ısıtılıp ısıtılıp insanımızın önüne konmuş bir proje. yıllardır birebir hikaye” tabirlerini kullanmıştı.

Her şeye karşı

Yeni iktisat modeliyle getirilen ‘Kur Muhafazalı Mevduat’a karşı çıkan Kılıçdaroğlu, “Kur Muhafazalı Mevduat iktisadın kalbine yerleştirilmiş bombadır, diyorlar. Bomba değil, atom bombası, atom bombası. Buradan Kur Muhafazalı mevduat sahiplerine, yani bir avuç şahsa sesleniyorum. Bizim iktidarımızda; yalnızca ve yalnızca faizi alacaklar. O denli döviz garantisi falan filan yok” demişti.