Durmuş Ali Çolak: “Jorge Jesus’un Fenerbahçe’si Bizim Rekoru Kırar”

senbilirsin

New member
Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımlarından Viven Bornova FK’nın sportif yöneticisi olarak bu dönem futbola hizmet eden Durmuş Ali Çolak, Fenerbahçe’nin 1988-1989 döneminde 103 golle elde ettiği şampiyonluğun kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu tabir etti.

“Halen bu şampiyonluk konuşuluyorsa ben gurur duyarım”

Çolak, “O günden bu yana yaklaşık 35 yıl geçti. Hala bu şampiyonluk konuşuluyorsa ben gurur duyarım. Sahiden o periyotta şampiyon olan takımda hayli kıymetli futbolcular vardı. Almanya ile Dünya Kupası’nı kazanmış kaleci Toni Schumacher vardı.

“Mükemmel bir takımımız vardı”

Bizim forvetimiz harikuladeydi. İleri uca baktığımızda Aykut Kocaman, Hasan Vezir ve Rıdvan Dilmen vardı. Orta alanda ben, Erdi, Oğuz, Turhan, Küçük Şenol, Nezihi, Müjdat, Taygun, Ergin, Hakan üzere isimlerle kusursuz bir takımımız vardı” diye konuştu.

“103 golle gelen şampiyonlukta herkes golcüydü”

O devrin teknik yöneticisi Todor Veselinovic’in de epeyce büyük emekleri olduğunu vurgulayan Durmuş Ali Çolak, “Hocamızın katkıları fazlaca değerliydi. 103 golle gelen şampiyonlukta herkes golcüydü. Sağ bekimiz 8 gol atmış, sol bekimiz bir daha golcüydü. Herkes skora katkı yaptı, gol atmayan yok üzereydi. Forvetimiz esasen kişi başına 20 gol ortalamasıyla oynamıştı. Bugüne geldiğimizde ise ben Fenerbahçe’yi keyifle izliyorum. Her hocanın kendi sistemini oturtması açısından vakte muhtaçlığı vardır. bu biçimde birfazlaca yerli yahut yabancı hocalara tanınmadı. Ancak Jorge Jesus bunu fazlaca çabuk atlattı.

“Fenerbahçe’nin bu gol rekorunu kıracağına inanıyorum”

Taraflı tarafsız her insanın takdirini kazandı. Bence teknik adamlık konusunda epeyce değerli bir fikir adamı olduğunu gösterdi. Tüm oyuncularını hazır tutuyor. Kim oynarsa sistemin ortasında, tıpkı randıman alınıyor. Bizim şampiyon olduğumuz devirde bu kadar oyuncu manasında kalabalık değildik. Muvaffakiyet, grup olmaktan geçiyor. Fenerbahçe’nin kırılamaz rekora şu an da layık görülmesi mevcut ekibin kalitesini gösteriyor. Fenerbahçe’nin şampiyon olması bekleniyor ve ben Fenerbahçe’nin bu gol rekorunu kıracağına inanıyorum” sözlerini kullandı.

İskenderun’da başladığı futbol hayatında genç yaşta dikkatleri üzerine çeken ve o devir ‘İskenderun’un Maradona’sı’ diye isimlendirilen, daha sonrasında Ankaragücü, Fenerbahçe, Gaziantepspor ve Adana Demirspor üzere biroldukça Üstün Lig kadrosunda forma giyen ve 200’de fazla maça çıkan Durmuş Ali Çolak, Bölgesel Amatör Lig kadrolarından Viven Bornova FK’da sportif yöneticilik vazifesini üstlendi.

“Bizim hedefimiz bir an evvel profesyonel lige adım atabilmek”

BAL 9’uncu Küme’de 11 maçta namağlup yoluna devam eden ve tepe için Tire ile yarışan Bornova FK’da başarıyı hedeflediklerini tabir eden Çolak, “Daha evvel birfazlaca kulüpte teknik yöneticilik ve yardımcı antrenörlük misyonları üstlendim. Bornova üzere tepeye oynayan bir kadroda nazaranv aldığım için epey memnunum. İzmir merkezinde 3’üncü Lig’de yalnızca Karşıyaka ekibi var. Bizim gayemiz da bir an evvel profesyonel lige adım atabilmek” halinde konuştu.

“Bir an evvel üst lige çıkmak istiyoruz”

Bornova’nın Türkiye’de futbolun birinci oynandığı yer olduğunu belirten Çolak, “Sponsorlarımız, yöneticilerimiz, teknik takımımız, futbolcularımız ve taraftarımız fazlaca âlâ bir sinerji yakaladı. Bizler kadromuzu 3’üncü Lig’e çıkarmak için var gücümüzle çalışacağız. Şu anda 23 puanla Tire ile bir arada dorukta yer alıyoruz. Bir an evvel üst lige çıkmak istiyoruz. Bir proje ekibiyiz. Grubun sponsoru Alim Emiroğlu benim eski öğrencim, eski futbolcum. Futbolun ortasında gelmiş biriyle yola çıkmak fazlaca değerli. Kulübün amaçları var. Benim de amaçlarımla kulübün maksatları örtüştü. Bana teklif geldiğinde nitekim amaçlarımızı başarabileceğimiz için burada yer aldım. Türk futboluna, İzmir’e ve semtimize katkıda bulunmak önceliğimiz olacak” tabirlerini kullandı.

Uzun yıllar Türk futboluna hizmet etti

Bornova’ya katkılar sağlayacağını tabir eden Çolak, “Uzun yıllar Türk futboluna hizmet ettim. Evvel futbolcu olarak biroldukça kulüpte oynadım. Ankaragücü, Fenerbahçe, Gaziantepspor, Zonguldakspor, Denizlispor, Adanaspor, Adana Demirspor ve Mersin İdmanyurdu üzere kadrolarda oynadım ve ulusal kadronun tüm kademelerinde uzun yıllar top koşturdum. Faal futbol hayatım bitince Ankaragücü altyapısında teknik adamlık mesleğim başladı. Mersin İdmanyurdu ve Şekerspor’da yardımcı antrenörlük yaptım. Teknik yöneticilik tecrübemde ise İskenderunspor, Nazilli Belediyespor, Amasyaspor, Pazarspor, Adıyamanspor, Diyarbakır DİSKİ, Bergama Belediyespor, Küçükköyspor, Adana Demirspor, Osmaniyespor ve Payasspor’u çalıştırdım” dedi.