DeSantis tarafından imzalanan yasa tasarıları Florida’da trans hakları, kürtaj ve eğitimi hedef alıyor

senbilirsin

New member
Florida Valisi Ron DeSantis bu yıl, olası başkanlık adaylığı için Cumhuriyetçi tabanını güçlendirmeye çalıştı ve kürtaj haklarını, reşit olmayan cinsiyet geçişi bakımını ve cinsel yönelim hakkında eğitimi kısıtlayan aşırı sağcı bir dilek listesindeki birçok kutucuğu işaretledi.

Ölüm cezasını genişletiyor ve eyaletlerinde kim gizli ateşli silah taşıyabilir? Kontrol et. Hedef Disney mi? Kontrol et.

Ve yakında cumhurbaşkanlığına aday olmak için valilikten ayrılma şartını kaldırabilir.

Yasayı imzalama çılgınlığı ve bir kültür savaşı gündemi, kendisini Cumhuriyetçi Parti’nin baş adayı ve bir zamanlar müttefiki olan eski Başkan Donald J. Trump’a geçerli bir alternatif olarak konumlandırmak isteyen Bay DeSantis’in adaylığının temelini attı.

İşte Bay DeSantis’in bu yıl imzaladığı faturalar:

Altı haftalık kürtaj yasağı


Nisan ayında, Bay DeSantis hamileliğin altıncı haftasından sonra kürtajı yasaklayan yasayı imzaladı ve Florida’yı üreme hakları konusunda ülkedeki en kısıtlayıcı eyaletlerden biri haline getirdi. Sonuç olarak, eyalet artık Güney’in dört bir yanından kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar için bir varış noktası olmayacak.


Geçen yıl Yüksek Mahkeme’nin Roe v. Wade’i bozan kararıyla cesaretlenen Cumhuriyetçiler, önlemi ilerletmek için Florida yasama meclisindeki üstün çoğunluklarını kullandılar. Ülkenin Yüksek Mahkemesi kürtajla ilgili 50 yıllık emsali bırakmadan önce, Nisan 2022’de Bay DeSantis’in imzaladığı 15 haftalık kürtaj yasağının yerini aldı.

Ancak Bay DeSantis’in bir kilisede bir yasa tasarısını imzalayarak onayladığı önceki yasağın aksine, altı haftalık yasağı, kendisine katılan bir grup destekçi dışında herhangi bir kamu duyurusu yapmadan gece geç saatlerde ofisinde uygulamaya koydu.

Yasa, tecavüz, ensest ve bir annenin hayatını kurtarmak için istisnalar sağlıyor. Florida Yüksek Mahkemesi 15 haftalık kısıtlamaya itiraz hakkında karar verene kadar yürürlüğe girmeyecek.

Reşit olmayanlar için geçici bakım yasağı


Mayıs ortasında, başkan adaylığını kesinleştirirken, Bay DeSantis, Florida’daki LGBTQ topluluklarını hedef alan bu yılki en son Cumhuriyetçi eylem olan, reşit olmayanlar için cinsiyet geçiş bakımını yasaklayan ve yetişkinler için kısıtlayan bir tedbir imzaladı.

Yasağı ihlal eden doktorlara beş yıla kadar hapis cezası verdi ve cinsiyet değiştirme tedavisi görmek isteyen yetişkinlerin bilgilendirilmiş onam formu imzalamasını şart koştu.


Uzun zamandır sağcı Cumhuriyetçilerin ilgi alanına giren “kimlik siyaseti” doktrini, kamu kurumlarında yasayla yasaklanıyor ve bu da süre korumasını zayıflatıyor.

Mart ayında, Bay DeSantis Muhafazakarlara bir ödül daha takdim etti ve evrensel bir okul kuponu programı oluşturdu. Eleştirmenler, öğrenci başına yıllık 8.000 dolarlık yardımın devlet okullarını baltalayacağını ve gelir sınırı olmadığı için varlıklı aileleri daha da zenginleştireceğini söyledi.

ölüm cezası


Florida’nın bu yıl sağa keskin bir dönüş yaptığı tek konu kürtaj değildi: ölüm cezası bir başka konuydu.

Nisan ayında Bay DeSantis, ölüm cezası uygulama eşiğini önemli ölçüde düşürecek bir yasa tasarısını imzaladı. Bir kişiyi ölüm cezasına çarptırmak için artık on iki jüri üyesinin oybirliği gerekmemektedir. Ceza adaleti reform gruplarından yasal zorluklarla karşılaşması beklenen yeni yasaya göre 8’e 4 çoğunluk yeterli olacak.

Ölüm cezasına izin veren 27 eyaletin büyük çoğunluğu oybirliğiyle jüri kararı gerektiriyor. Alabama istisnalardan biridir: 10’a 2 çoğunluk yeterlidir. Jüri öldüğünde kararı Indiana ve Missouri’deki yargıçlar verir.


Florida’da Cumhuriyetçiler, geçen yıl bir jürinin Florida, Parkland’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde 2018’de düzenlenen toplu silahlı saldırıda 17 kişiyi öldüren adama ömür boyu hapis cezası vermesinden sonra ölüm cezasının uzatılması için baskı yapıyor. Jürinin on iki üyesinden dokuzu ölüm cezası lehine oy kullandı.

gizli taşıma


Aynı sıralarda, Bay DeSantis’i destekleyen süper bir PAC, Bay Trump’a “silah hırsızı” diyordu, vali, Florida sakinlerinin izinsiz gizli silah taşımasına izin veren yasayı Nisan ayında imzaladı.

1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere, 2018’de Parkland’da ve 2016’da Orlando’daki Pulse gece kulübünde meydana gelen toplu silahlı saldırıların ardından eyalette daha sıkı silah yasalarına yönelik çağrılardan farklı olarak, silah sahiplerinin artık bir güvenlik kursu ve geçmiş kontrolü tamamlamaları gerekmeyecek.

Bay DeSantis ve müttefikleri, Süper PAC eski başkanın Beyaz Saray’dayken silah hakları konularında “bir korkak gibi davrandığını” ima ederek, Bay Trump’ı İkinci Değişiklik konusunda titiz olarak tasvir etmeye çalıştılar.

Disney Gözetim ve Göçmenlik


Bay DeSantis ile Disney arasında, Cumhuriyetçilerin “uyandırma” kültürünün bir örneği haline getirdikleri düşmanlıkların tırmanmasında, vali, şirketi ve Disney World’ün temel aldığı özel bir vergi bölgesi üzerindeki özerkliğini hedef alan bir dizi yasa tasarısı imzaladı.


Cumhuriyetçilerin ve Florida Emniyet Teşkilatı’nın güvenlik nedenleriyle gerekli olduğunu söylediği tedbir, Bay DeSantis’in seyahat masraflarını kimin karşıladığı ve vali ve başkan adayı olarak zamanını nasıl bölüştüğü konusunda bir gizlilik perdesi oluşturacak.

Bay Trump bile, Nisan kampanyasından yaptığı açıklamada, Bay DeSantis’in vergi mükelleflerinin seyahat için ne kadar para harcadığı konusunda şeffaf olmadığını söyleyerek konuya ağırlık verdi.

Yine de, Bay DeSantis’in siyasi emelleriyle bağlantılı olarak imzasını bekleyen başka bir yasa tasarısı var. Bu, cumhurbaşkanlığına aday olmak için vali olarak istifa etme yükümlülüğünü ortadan kaldıracaktır. Kaleme bile ihtiyacı olmayabilir: imzalanmadığı takdirde otomatik olarak yürürlüğe girer.

Raporlamanın katkısı Nicholas Nehamas, Patricia Mazzei, Seyahat Cebrail, Nick Corasaniti Ve Brooks Barnes.