Cumhuriyetçiler eğitim konularında “uyandı” söylemini gevşetiyor

senbilirsin

New member
Bu yılın başlarında, Cumhuriyetçilerin başkanlık ön seçimleri, salgından bu yana parti tabanını canlandıran muhafazakar kültür mücadeleleri, özellikle de eğitim konusundaki mücadeleler tarafından belirlenecek gibi görünüyordu.

Vali Ron DeSantis, Florida’da yürürlüğe koyduğu “uyanma karşıtı” gündem sayesinde liderliği ele geçirmeye hazır görünüyordu. Okulların Amerika’nın ırksal tarihini öğretme şeklini kısıtladı, cinsiyet kimliğiyle ilgili dersleri yasakladı ve ebeveynlere, sınıflardaki kütüphanelerden kitap kaldırma yetkisi verdi.

Donald J. Trump bile Eğitim Bakanlığı’ndaki “Marksistlerin” kökünü kazıyacağına söz vererek eğitim politikası konusunda Bay DeSantis’i geride bırakmaya çalışıyor gibi görünüyordu.

Ancak uyanıklık karşıtlığı Cumhuriyetçi yarışta beklendiği kadar büyük bir rol oynamadı. Kampanya sırasında Bay DeSantis konuşmasını kültür savaşı meselelerinden ziyade ekonomi ve sınır güvenliği üzerine yoğunlaştırdı. Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence bu ay bir konuşma yaptı ve eğitime yönelik federal harcamaların eyaletlere yeniden tahsis edilmesi çağrısında bulundu; bu, Woke karşıtı Haçlı Seferlerinden çok önce var olan geleneksel Cumhuriyetçi bir hedefti.

Geçen haftaki ilk ön tartışmada “uyandı” kelimesi tam olarak bir kez kullanıldı. Bunun yerine iş eğitime döndüğünde, Milwaukee’de sahnedeki konuşma Trump döneminden çok Reagan döneminin bir ürünü gibi geliyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortadan kaldırılması yönünde çağrılar yapılıyor.

“Okul seçimini” genişletin.

Öğretmen sendikalarını yok etmek.

Geçmişteki bazı eğitim sorunlarına odaklanılması, Cumhuriyetçilerin 2024 kampanyasını çerçevelemeye çalışırken, genellikle ırk ve cinsiyete ilişkin liberal görüşler olarak anlaşılan “uyanıklığa” yönelik muhalefetlerinin ötesine geçen konulara yeniden odaklamaya çalıştıklarının sinyalini veriyor gibi görünüyor. muhafazakar aktivistlere hitap edecek daha geniş bir izleyici kitlesi. Eğitim konusunda adaylar tanıdık imalarla da olsa genel seçim mesajına yöneldiler.

Merkez sağdaki American Enterprise Institute’un eğitim politikası çalışmaları direktörü Rick Hess, “Eski Reagan gündemi ön plandaydı ve Trump sonrası gündem pek ilgi görmedi” dedi. Pandemi sonrası bazı anketlerin, seçmenlerin eğitim konularında Demokratlara yönelik uzun süredir devam eden tercihlerinin tersine döndüğünü gösterdiğini belirtti. “Sanırım gördüğünüz şey Cumhuriyetçi adayların bu desteği sürdürülebilir bir şeye dönüştürmenin bir yolunu bulmaya çalışmalarıdır” dedi.

Pazartesi günü, Güney Carolina’dan Senatör Tim Scott, eğitimle ilgili eski ve yeni Cumhuriyetçi tartışma konularını birleştirmeyi amaçlayan bir planı açıkladı. Bay Scott, önerisine “Ebeveynleri Güçlendirme Planı” adını verdi ve “‘eşitlik’ konusundaki yanlış anlamaları ve Sol’un namus sınıflarına yönelik saldırılarını çürütürken” “ulusal okul seçimini tanıtmak” istediğini söyledi.

Siyasi tartışmalarda eğitim konusundaki kültürel mücadelenin soğuması, “uyandırma” ideolojisi hakkında bağırıp çağırmanın sosyal muhafazakarlar tarafından hoş karşılandığını ancak aynı zamanda çoğu ebeveynin, çocuklarının yapım aşamasındaki öğrenme kayıpları konusunda daha fazla endişe duyduğunu gösteren yakın zamandaki seçim tarihini yansıtabilir. pandemi zamanı ve okullarda psikolojik destek eksikliği.

Geçen haftaki iki saatlik tartışmada “uyandı” kelimesinin gündeme geldiği tek zaman, Güney Carolina’nın eski valisi Nikki Haley’nin, okul kültürü meselelerini öğrencilerin öğreniminden dikkati dağıtacak bir şey olarak görmezden geldiği zamandı. Muhafazakarlar için hem geleneksel hem de güncel konulara değinen Bayan Haley, “Okullarda pek çok çılgın, parlak şeyler oluyor, ancak bu çocukların okumasını sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Bay DeSantis kendi adına, eleştirel ırk teorisinin yasaklarına ve Florida okullarında yürürlüğe koyduğu “cinsiyet ideolojisi” olarak adlandırdığı şeye başını salladı (eyaletin K-12 okullarında eleştirel ırk teorisinin uygulandığına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen) öğretildi). Vali, Cumhuriyetçi izleyici kitlesinin önündeki güdükte hâlâ, kritik ırk teorisi için CRT ve kurumsal çevresel, sosyal ve yönetişim yatırım politikaları için ESG gibi Woke karşıtı hedeflerden oluşan bir alfabe çorbasıyla uğraşıyor.

Ancak Bay DeSantis aynı zamanda bu konuları sunma şeklini de ayarladı ve bunların neden önemli olduğunu açıklamak için daha fazla çaba harcadı.

DeSanti’nin kampanya yardımcıları, valinin kendisini seçmenlere Woke karşıtı bir savaşçı olarak başarılı bir şekilde tanıtmasından bu yana, şimdi diğer politika meselelerine ilişkin mesajlarını artırdığını söylüyor.

Iowa’daki tartışmanın ertesi günü, geniş çapta yayınlanan televizyon yayınında neden uyanma karşıtı bir mesaja öncelik vermediği sorulduğunda Bay DeSantis, konuyu gündeme getiren birkaç soru olduğunu söyledi. (Times’ın analizine göre eğitim, kürtajın ardından Donald Trump ve kimlik bilgilerinin ardından tartışmada en çok tartışılan dördüncü konu oldu.)

Bay DeSantis, “Yani örneğin UFO’larla ilgili bir soru sordular” dedi. “Üniversitelerde ve kurumsal ortamda DEI gibi şeyleri sormadılar.”

Adayların kampanya yaparken veya aktivistlerden bağış isterken, ön seçmenler önündeki tartışmalarda kullandıklarından farklı bir retorik kullanmaları alışılmadık bir durum değil. Ve birçok durumda Bay DeSantis, tabanını sarsmak için hâlâ “uyanma” meselelerine başvuruyor.

Geçen hafta destekçilerine gönderilen bir yardım metninde Bay DeSantis şunu yazdı: “Ülke genelinde nefret ve suçluluk duygusuyla dolu radikal ideolojilerin okuldaki ilk günlerinden itibaren çocuklara dayatıldığını görüyorum.”

Adayların kültür savaşı ruhuyla eğitime verilen önemi azaltmalarının olası bir nedeni, yerel düzeyde 2022 ara seçimlerinden alınan derstir. ABD seçimlerini takip eden bir web sitesi olan Ballotpedia’ya göre, ülke genelinde 1.800’e yakın okul yönetim kurulu seçiminde, sınıflarda ırk veya cinsiyet tartışmalarına veya salgın sırasında maske zorunluluğuna karşı çıkan muhafazakar adaylar seçimlerin yüzde 70’ini kaybetti. Geçtiğimiz Eylül ayında Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin bir bildirisi, adayları “CRT ve maskelere odaklanmanın GOP tabanını heyecanlandırdığı, ancak ebeveyn hakları ve kaliteli eğitimin bağımsızları harekete geçirdiği” konusunda uyarmıştı.

Ülkenin en büyük öğretmenler sendikası olan Ulusal Eğitim Derneği’nin genel müdür yardımcısı Karen M. White, “Bu kültür savaşı argümanları başarısız oluyor” dedi. “Kitapları yasaklamak ve cinsiyet kimliğinden bahsetmek ebeveynlerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin istediği yaklaşım değil.”

Geleneksel olarak Cumhuriyetçiler eğitimin kontrolünü yerelleştirmeye ve federal müdahaleyi en aza indirmeye çalıştılar. Başkan George W. Bush yönetimindeki parti, okulları öğrenci başarısını artırmaya zorlayan katı bir federal program oluşturan Hiçbir Çocuk Geride Kalmasın Yasası ile rotasını kısa süreliğine değiştirdi.

Ancak on yıl önce Cumhuriyetçilerin Obama yönetiminin Ortak Çekirdek öğrenim standartlarını teşvik etmesini reddetmesiyle ruh hali yeniden değişti. Şimdi, bazı adaylar, özellikle de Bay DeSantis, federal hükümetin ülke çapındaki okullarda eleştirel ırk teorisinin yasaklanması ve yüksek öğrenimdeki çeşitlilik, adalet ve katılım ofislerinin hurdaya çıkarılması gibi önlemlere daha güçlü müdahale etmesi gerektiğini öne sürdü. Kolejler ve üniversiteler.

Cuma günü Rock Rapids, Iowa’da bir kampanya değişikliği sırasında Bay DeSantis, “Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer şeyler yapacağız” dedi.

Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaldırılmasını da savunuyor. Bakanlığın öldürülmesi ilk olarak 1980 başkanlık kampanyasında Ronald Reagan tarafından önerildi ve o zamandan beri Cumhuriyetçiler arasında tartışma konusu oldu.

Geçen haftaki tartışmada Bay Pence, Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum ve kendisini Trumpizm’in milenyum kuşağının vücut bulmuş hali olarak tanımlayan girişimci Vivek Ramaswamy, hepsi departmanın gitmesi gerektiğini söyledi. Bay Ramaswamy buna “yılanın başı” adını verdi.

Ancak hiçbir Cumhuriyetçi hükümet veya kongre, Eğitim Bakanlığı’nı kapatmak için ciddi bir girişimde bulunmadı. Ana programları büyük popülerliğe sahiptir. Bunlar arasında düşük gelirli üniversite öğrencilerine yönelik Pell hibeleri, düşük gelirli topluluklardaki okullara yönelik Başlık I hibeleri ve engelli öğrencilerin eşit eğitim almasını sağlamaya yönelik fonlar yer alıyor.

American Enterprise Institute’tan Bay Hess, “Cumhuriyetçilerin Medicare ve Sosyal Güvenlik’i bile kesmek istemedikleri göz önüne alındığında, Eğitim Bakanlığı’nın temel programlarının kesilmesine yönelik güvenilir bir yol görmek inanılmaz derecede zor” dedi.

“Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi grubun yarısının bile özel ihtiyaçları olan çocuklara yönelik finansmanı sıfıra indirmesine imkan yok” diye ekledi. “Kimse Başlık I’i sıfıra indirmek istemez. Ve hiç kimse Pell hibelerini sıfıra indirmek istemiyor.”

Ann Klein Dyersville, Iowa’dan gelen raporlara katkıda bulundu.