City of Joy’a ilham veren adam, 86 yaşında hala Hindistan’ın yoksulları için çalışıyor

Ethereum

New member
Gaston birader 1972’de Hindistan’a geldi

86 yaşındaki münzevi Gaston Dayanand, okuyucuları Kalküta yakınlarındaki kenar mahallelere götüren çok satan bir kitaptan ilham aldıktan onlarca yıl sonra hâlâ Hindistan’ın en yoksulları için çalışıyor.

Pilkhana mega gecekondu mahallelerinde bir yardımcı olarak hayatı, Dominique Lapierre’nin daha sonra bir Patrick Swayze filmine uyarlanan 1985 tarihli The City of Joy kitabının olay örgüsünü oluşturdu.

1937’de İsviçre’de işçi sınıfından bir ailenin çocuğu olarak Cenevre’de dünyaya gelen Gaston Birader, altı yaşında hayatını “İsa’ya ve yoksullara” adamaya karar verdiğini hatırladığını söylüyor.

1u36tl4

Gaston Dayanand birader Howrah, Gohalapota Köyündeki Dinler Arası Gelişim Merkezinde (ICOD) insanları selamlıyor.

Prado cemaatindeki birader AFP’ye Kolkata’nın 75 kilometre güneybatısındaki Gohalopata köyünde kurduğu bir STK olan Dinler Arası Kalkınma Merkezi’nde (ICOD) “Hiçbir zaman rahip olmak istemedim” dedi.

“Kilise, yoksullarla birlikte bir kenar mahallede yaşamama asla izin vermezdi, ama benim hayatım en yoksullarla paylaşmakla geçti.”

Kayıtlı bir hemşire olan Gaston birader, 1972’de Pilkhana’daki küçük bir kendi kendine yardım merkezinde bir Fransız rahiple çalışmak üzere Hindistan’a geldi.

“O zamanlar Hindistan’ın dünyanın en büyük gecekondu mahallesi olduğunu söylediler!”

Bir tuk-tuk’a vardığında, yürüyerek girerek bölge sakinlerini şaşırttı.

“Bu kadar çok fakirin olduğu bir yere zengin biri gibi çekçekle gitmek istemedim” dedi.

r6kbisc

Howrah, Gohalapota Köyündeki Dinler Arası Kalkınma Merkezinde (ICOD) birader Gaston Dayanand.

“Doktorların, STK’ların, Hristiyanların olmadığı yerlere gittim. Yani tamamen terk edilmiş yerler.”

“Ganj Nehri üzerindeki Şikago”

1981’de bir gün, Gaston Birader, “Rahibe Teresa tarafından gönderilen” Dominique Lapierre tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

“Yoksullar hakkında” bir roman yazmak isteyen ünlü Fransız yazar, münzevi samimiyetine ikna etti.

İki adam arkadaş oldu.

Geçen Aralık ayında ölen Lapierre, Gaston Birader’i “‘Sevinç Şehri’ adlı kitabımda yeniden anlatma ayrıcalığına sahip olduğum aşk ve paylaşım destanını ‘dünyanın ışıklarından biri’ olarak tanımladı.”

Lapierre’in 1985 tarihli romanı dünya çapında çevrildi ve milyonlarca kopya sattı.

Gaston Birader, “Neredeyse 30 yıl boyunca tüm kuruluşlarımı yılda 3 milyon dolar oranında finanse etti, neredeyse tüm telif hakları bu” dedi.

Ancak Swayze’nin kurgusal bir doktoru canlandırdığı romanın film uyarlamasını beğenmedi: “Dürüst olmak gerekirse bu filmden nefret ettim. ‘Neşe Şehri’, ‘Ganj kıyısındaki Şikago’ oldu.”

cüzzam ile çevrili

Lapierre’in ziyareti sırasında Rahibe Teresa dünyanın dört bir yanından ilaçlar alıyordu.

Kardeş Gaston’un kullanması için kendi kendine yardım merkezine büyük meblağlar bağışladı.

Hemşireler yetiştirdi ve bir eczane kurdu.

“İlacım vardı, başka bir şeye ihtiyacım yoktu” dedi.

91jr1q8o

Howrah, Gohalapota Köyündeki Dinler Arası Gelişim Merkezinde (ICOD) birader Gaston Dayanand akülü tekerlekli sandalyesinde geziniyor.

“İlk yılda hızlı bir şekilde 60.000’den fazla hastamız oldu, ikinci yılda ise 100.000. Üç yıl sonra küçük bir hastanemiz oldu.”

Hindistan’a varır varmaz vatandaşlık almaya karar verdi.

“Açıkçası 20 yıl sürdü” dedi.

Kardeş Gaston, Grandjean soyadıyla doğdu.

Hindistan’da “merhametin mübarek (ananda) (daya)” anlamına gelen “Dayanand” soyadını seçti.

Pilkhana’da cüzamlılara bakmak için Rahibe Teresa’nın erkek kardeşleriyle uzun süre çalıştı.

“18 yıl çok küçük bir odada 500 cüzamlıyla çevrili kaldım” dedi.

74 yaşındaki sosyal hizmet görevlisi Abdul Wohab, “Gaston bir azizdir” dedi.

“Uyumak için bir tahta”

Artık beyaz saçlı ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Gaston Birader hâlâ kuzeydoğudaki Batı Bengal eyaletindeki ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyor.

aulebmgg

Gaston Dayanand birader Howrah, Gohalapota Köyündeki Dinler Arası Gelişim Merkezinde (ICOD) insanları selamlıyor.

Hindistan’a taşındığından beri kurduğu 12 STK’dan altısı, yetimler ve yaşlılar ile engelliler ve akıl sağlığı sorunları olanlar da dahil olmak üzere tüm inançlardan 81 kişiyi kabul eden ICOD dahil olmak üzere hala aktif.

Birader Gaston, “günlerinin dörtte üçünü yatağında meditasyon yaparak” İsa’nın karşısında geçirdiğini söyledi.

“Uyumak için tahtadan başka bir şeyim olmadı. Şimdi koca bir yatakta vatandaş gibi yaşıyorum” dedi.

“Ama istemedim,” diye ekledi gülerek.

“En kötüsü de bunu kabul etmem.”

“Gopa” lakaplı ICOD’un kurucu ortağı ve yöneticisi Mamata Gosh, 25 yıl önce ona hemşire olmayı öğreten adamı izliyor.

43 yaşındaki AFP’ye “Ondan önce hiçbir şey bilmiyordum” dedi.

“O benim manevi babam.”

Kardeş Gaston’ın günü sabah 5’te, odasının yanındaki küçük hitabetinde Hinduizm’in sembolü olan Aum’un üzerinde asılı duran Torino Kefeni’nin reprodüksiyonundan önce üç saatlik dua ile başlıyor.

Tamamen beyaz giyinmiş ve yalınayak, elektrikli tekerlekli sandalyesinde oturuyor ve sabahın geç saatlerinde odasına dönmeden önce sazdan yapılmış mezradaki her sakini ziyaret ediyor.

Yatağının yanında bir İncil, bir haç, gözlüğü ve STK’sına bağış yapanlarla iletişim kurmak için kullandığı eski bir dizüstü bilgisayar var.

Ömrümün son gününe kadar ekmeğimi kazanacağım” dedi.

(Başlık dışında, bu makale Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayın yoluyla yayınlanmıştır.)