Cinsiyet eşitliğinin öncüsü Vassar College, kadınlara daha az maaş verdiği için dava ediliyor

senbilirsin

New member
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk kadın kolejlerinden biri olan Vassar College, kadınların eğitiminde öncü olmaktan gurur duyuyor ve cinsiyet eşitliğine derinden bağlı.

Ancak yine de, Poughkeepsie, N.Y.’de bulunan ve bu yıl eğitim ücretinin 67.000 dolar olduğu bir liberal sanatlar koleji olan Vassar, yakın tarihli bir federal davaya göre son yirmi yılda kadın profesörlerine sistematik olarak erkek meslektaşlarından daha az ödeme yaptı.

Geçen ay beş eski veya mevcut kadrolu öğretim üyesi tarafından açılan dava, eşit olmayan ücret, kadın profesörlerin terfilerinin ertelenmesi ve ayrımcı performans değerlendirme sistemi iddialarıyla sol eğilimli kampüsü karıştırdı.

Yüzlerce öğrenci, kadın profesörlerin erkeklerle aynı maaşı almasını talep etmek için geçen hafta fakülte toplantısının önünde toplandı. Cinsiyet eşitliği vaadinin, çeşitlilik ve eşitlikle karakterize edilen bir üniversite kültürü arayan öğrenciler için ilgi çekici olduğu bir kampüste, röportaj yapılan öğrencilerin çoğu, davanın gündeme getirdiği sorunlar nedeniyle ihanete uğramış hissettiklerini söyledi.

Protestonun düzenlenmesine yardımcı olan kıdemli Solaar KirkDacker, iddialara “kızgın” olduğunu söyledi.

“Kadınların yüksek öğrenimde ilerlemesini destekleme fikrinden gerçekten faydalanıyorlar ve bu bana gerçekten çekici geldi” dedi. “Vassar tarafından ihanete uğradığımı hissettim.”

Üniversitenin mevcut bağış toplama sloganı olan “Korkusuzca Tutarlı”yı benimseyen birkaç öğrenci, Vassar’ın üniversitenin desteklediğini söylediği değerleri savunarak “korkusuzca tutarlı” olmayı seçtiklerini söyledi.

Yeni mezun ve miting organizatörü Charlie Kanner, “Bu, buradaki eğitimimin doruk noktası gibi geliyor” dedi. “Profesörlerimizin bize öğrettiği tüm becerileri onları desteklemek için kullanabilmek gerçekten çok özel.”

Dayanışmanın bir göstergesi olarak onlarca profesör fakülte toplantısında beyaz giyindi. Öğrenciler dışarıda tezahürat yaparken, toplantıya gelen bazı eğitimcilerin gözle görülür şekilde etkilendiği görüldü. Yaklaşık 35 kadrolu ve emekli Vassar profesörü davayı destekleyen bir mektup imzaladı.

1969’da karma eğitim veren Vassar’daki yetkililer, üniversiteyi savunan çeşitli açıklamalarda bulundu ancak röportaj taleplerini reddetti.

Mütevelli heyeti başkanı Anthony J. Friscia, davanın açılmasının ardından okulun web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Vassar Koleji, Ocak 2019’dan bu yana maaş eşitliği konusunda bir grup profesörle özenle ve sürekli olarak çalışıyor” diye yazdı. dosyalanmış. “Vassar, öğretim üyelerine adil ve eşitlikçi bir şekilde ödeme yaptığına ve yasalara uyduğuna inanıyor ve bu sorunu çözmek istiyor.”

Vassar Başkanı Elizabeth Bradley, Öğrenci gazetesi The Miscellany News’de yayınlanan editöre yazdığı mektupta, iddiaların “toplumdaki birçok insanda kafa karışıklığına, öfkeye veya incinmeye neden olabileceğini” bildiğini söyledi.

Ancak şunu yazdı: “Bu davayı açan öğretim üyeleri, bu anlaşmazlığın söz konusu gerçekleri ve hukuku konusunda farklı anlayışa sahiptir.”

Geçen hafta Bayan Bradley, Haber’a yaptığı açıklamada, Vassar’ın fakülte komitesinin maaşları gözden geçirmek üzere bağımsız bir ücret analiz firması tutmasına izin vermeyi kabul ettiğini ve bu komitenin bulgulara göre yanıt vereceğini söyledi.

Davadaki davacılar, üniversite tarafından kamuya açıklanan ve Vassar yöneticilerinin maaş farkını yıllardır bildiğini gösterdiğini söyledikleri maaş verilerine atıfta bulunuyorlar.

Chronicle of Higher Education’da yayınlanan verilere göre, kadın profesörler 2003-04 akademik yılında erkek meslektaşlarından ortalama yüzde 7 veya 7.770 dolar daha az kazanıyordu.

Veriler, o zamandan bu yana farkın genişlediğini gösteriyor. 2021-2022 akademik yılında, erkek profesörler ortalama 153.238 dolar kazandı; bu, aynı akademik rütbedeki kadınlardan yaklaşık yüzde 10 veya 13.900 dolar daha fazla.

Davada, kadınların genellikle daha düşük maaşlarla işe alındığı ve ücret artışlarının genellikle yüzdeye dayalı olduğu için eşitsizliğin en çok uzun süre görev yapan profesörler arasında fark edildiği belirtiliyor.

Vassar yetkilileri verilere itiraz etmedi ancak eşitsizliklerin kıdem, akademik disiplin ve akran değerlendirmesindeki farklılıklarla ilgili olduğunu söylüyor.

Tüm Vassar profesörleri protesto etmiyor. Cinsiyet meseleleri hakkında ders veren ekonomi profesörü Sarah Pearlman, bir sonuca varmadan önce maaşlar hakkında daha fazla bilgi istediğini söyledi.

“Bu bilgiye gerçekten sahip olmayı çok isterdim” dedi ve “ne yazık ki bunu elde edemeyeceğimizi düşünüyorum.”

Diğer kolejler son yıllarda ücret eşitsizlikleri nedeniyle inceleme altına alındı. Örneğin Princeton, federal maaş eşitliği soruşturmasının ardından 2020’de 106 kadın profesöre yaklaşık 1 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Vassar’da cinsiyetler arası ücret farkı akademi ortalamasından daha küçük: Amerikan Üniversite Profesörleri Birliği’ne göre ABD’deki kadın profesörler erkek meslektaşlarından yüzde 17,7 daha az kazanıyor.

Eşit Haklar Savunucuları’nın hukuk direktör yardımcısı ve Vassar davacılarının avukatı Jessica Stender, kadınların eğitiminde lider ve Yedi Kız Kardeşlik’ten biri olarak statüsü göz önüne alındığında, üniversitenin ücret açığını gidermek için daha fazla şey yapmamasına şaşırdığını söyledi. Tarihi Kadın Kolejleri Konsorsiyumu.

Vassar’da bu tür sorunların var olabileceğinin “toplumumuzda ücret ayrımcılığı sorunlarının ne kadar derin ve yaygın olduğunun gerçek bir göstergesi” olduğunu söyledi.