Çin yerine Türkiye’den alırız

Ethereum

New member
Türkiye’nin coğrafik pozisyonu üretim gücü ve kalitesi ile birleşince tedarik merkezi pozisyona geldi. Türkiye’nin İsrail ile bağlarının son periyotta bir daha olağanlaşmaya başlaması iki ülkenin ticaretine de müspet yansıyor. Türk ihracatçıların mart ayındaki İsrail ziyaretinin akabinde bu sefer İsrail’in en değerli 60 firmasından yaklaşık 100 kişilik alım heyeti, Türk firmalarla yeni iş birliklerine imza atmak için İstanbul’a geldi.

TÜRKİYE MESKENİMİZ KADAR YAKIN

İsrail Ticaret Odaları Federasyonu Lideri Uriel Lynn, Türkiye’nin coğrafik pozisyonundan dolayı nakliye tahlili, üreticiliği ve iç dinamiklerinin kıymetli olduğunu söylemiş oldu. “Türkiye’yi biz meskenimiz kadar yakın hissediyoruz” diyen Lynn, ticari bağların gelişmesine de büyük ehemmiyet verdiklerini vurguladı. Lynn, “Çin’den mi Türkiye’den mi derseniz şüphesiz Türkiye’den eser almak istiyoruz. Türkiye’den 3-4 günde İsrail’e sevkiyat yapılabiliyor. Türkiye’nin potansiyeli, eser çeşitliliği epey güçlü, fiyat olarak da uygun. O niçinle Türkiye ile ticareti geliştirmeye büyük itina gösteriyoruz. Türkiye ile ticaretimizi hayli daha üstlere taşımayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İŞ GÜCÜNE VE KALİTEYE GÜVENİYORUZ

Lynn, Türkiye’deki üretim ağının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Türkiye, yalnızca Suudi Arabistan ve İsrail olarak değil, bütün dünyaya yetebilecek kadar üretim yapabilecek bir ülke. Türkiye üretim bölgesi. Yeterli bir üretim ağı var. Hatta daha üst taşıdı. Türkiye haricindeki ülkelerden alımı azaltıp Türkiye’den yükseltmeyi amaçlıyoruz. Uzak Doğu’dan ortalama 21 günde gelen eser Türkiye’de 3-4 gün olduğu için ne Avrupa, ne Amerika ne de Uzak Doğu bu süratli servisi sağlamadığı için Türkiye epey kıymetli.”

Uriel Lynn, son 50 yıldır kuyumculuk alanında İtalya ile çalışan İsrail’in, şu anda Türkiye’den eser aldığı bilgisini verdi. Karşılıklı bir ticaret ve düzgün niyet olduğunun altını çizen Lynn, “Bu bir kazan kazan durumu. İki ülke içinde münasebetlerin daha da ilerlemesiyle ticaret daha da artacak” iletisini verdi.

Kazan kazan ile iş birliğimiz artar

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, Türkiye ve İsrail’in bölgenin en kuvvetli iki aktörü olduğunu söylemiş oldu. Gültepe, şu biçimde devam etti: “İsrail en epey ihracat gerçekleştirdiğimiz birinci 10 ülke içinde bulunuyor. Yalnızca son 5 yılda ihracatımızı yüzde 100’ün üzerinde artırarak 6,4 milyar dolara çıkardık. İsrail’den yıllık ithalatımız ise 2 milyar dolarlarda seyrediyor. Kabaca toplam dış ticaret hacmimiz 9 milyar dolar düzeylerinde bulunuyor. Önümüzdeki 5 yılda ihracatımızı en az 12 milyar dolara, dış ticaret hacmimizi 15 milyar dolara çıkarabiliriz. Karşılıklı ‘kazan-kazan’ prensibi çerçevesinde bağlarımızı epey daha ileriye taşıyabiliriz.”