Çin, liberal köşe yazarını diplomatla öğle yemeğinden sonra casusluk yapmakla suçluyor

senbilirsin

New member
PEKİN — Sık sık liberal eğilimli köşe yazıları yazan üst düzey bir Çin Komünist Partisi gazetesi editörü, bir Japon diplomatla öğle yemeği yerken tutuklanmasının ardından Pekin’de casusluk suçlamasıyla yargılanacak.

Editör Dong Yuyu, Parti’nin en büyük gazetelerinden biri olan Guangming Daily’de köşe yazarı ve editör yardımcısıydı. On yıllar boyunca, kısmen kendi üretken çalışmasına bilgi vermek için, diplomatlar ve gazeteciler de dahil olmak üzere yabancılarla rutin olarak bir araya geldi. Ancak Bay Dong’un ailesine göre, yetkililer şimdi bu etkileşimleri, onun muhtemelen Japonya veya ABD için yabancı bir ajan olarak çalıştığının kanıtı olarak görüyorlar.

Çin’in dini lideri Xi Jinping’in iktidara gelmesinden bu yana geçen on yıl içinde, Çin’i baltalamakla suçladığı yabancı, özellikle Batılı ülkelere karşı şüphe uyandırdı ve bazen açıkça uyardı. Aynı zamanda, Bay Dong’unki gibi liberal görüşlerin yerini aldı – kısmen onları yabancı müdahalenin başka bir belirtisi olarak tasvir ederek.

Bay Dong’un bir zamanlar kendi işvereni için yazdığına ek olarak yayınladığı nispeten liberal Çin yayınları da yok edildi. Çinli gazetecilerin yabancı yayınlar için yazmaları yasaklandı; Daha önce, Bay Dong, Haberler Çin web sitesi için birkaç makale yazmıştı.


Misilleme korkusuyla isminin açıklanmasını istemeyen aile üyelerine göre, 61 yaşındaki Bay Dong’un liberal görüşleri mi, yabancılarla temasları mı yoksa her ikisi nedeniyle mi hedef alındığı açık değil. Şimdiye kadar sunulan tek kanıtın yabancı diplomatlarla bağlantıları ve yurt dışında aldığı akademik burslar olduğunu söylediler.


Aileden yapılan açıklamada, “Yabancı bağlantıları şüpheli değil, işinin normal bir parçası ve dünyanın birçok yerindeki insanlar arasındaki normal bir etkileşimdi” dedi. “Mesaj, yabancı temasların tabu olduğu gibi görünüyor.”

Bay Dong, geçen yıl 21 Şubat’ta Pekin’in merkezindeki bir otel restoranında bir Japon diplomatla görüştüğü sırada tutuklandı. Diplomat da tutuklandı – Çin’i uluslararası diplomatik dokunulmazlık standartlarını ihlal etmekle suçlayan Japon hükümetinin protestolarına yol açan bir olay. Çin, diplomatın “işiyle bağdaşmayan” faaliyetlerde bulunduğunu kanıt sunmadan söyledi.

Diplomat birkaç saat sonra serbest bırakıldı. Ancak, Bay Dong, altı ay boyunca kasvetli bir gizli gözaltı merkezinde tutuldu ve ardından resmi olarak tutuklandı. Geçen ay suçlandı.


Ne zaman adalete teslim edileceği belli değil. Ulusal güvenlik suçlamaları gizli tutulur ve duruşmalar kapalı kapılar ardında yapılır. Casusluk 10 yıl veya daha fazla hapis cezası ile cezalandırılabilir.

Bay Dong, prestijli Pekin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1987 yılında Guangming Daily’de çalışmaya başladı.

Ailesinin söylediğine göre, uzun süredir hukukun üstünlüğünü ve bağımsız bir yargıyı teşvik etmekle ilgileniyordu; bu konular, hükümetin önceki on yıllarda kamuoyunda tartışmasına izin verdiği konulardı.

Hükümeti fakir öğrencilere daha fazla kredi vermeye teşvik eden bir makale yazdı ve Tüm Çin Gazeteciler Derneği’nden bir ödül kazandı. The Times için 2012 tarihli bir makalesinde, hükümetin ekonomik büyümeye çok fazla odaklandığından ve kirliliği ve diğer sorunları gözden kaçırdığından endişeleniyordu.

Harvard akademisyeni Roderick MacFarquhar’ın Kültür Devrimi tarihine ilişkin 2013 tarihli bir incelemesinde Bay Dong, partinin Mao Zedong liderliğindeki on yıllık kaos ve kan dökülmesini birkaç kötü oyuncunun işi olarak tasvir etmesini eleştirdi.


Bir liberal tarih dergisinde, “Bir siyasi partiyi ‘iyi adamlar’ ve ‘kötü adamlar’ olarak bölmek için hangi iç kriterlerin kullanıldığına bakılmaksızın, bu insanların hepsi, politika oluşturma ve uygulamada tüm partiyi temsil ediyor” diye yazdı. Bu nedenle bu parti, bu politikanın sonuçlarının siyasi sorumluluğunu da üstlenmelidir” dedi.

Bay Dong, 2006 yılında Harvard Üniversitesi’nden Gazetecilik alanında Nieman Bursu kazandı. Ayrıca 2010’da Japonya’daki Keio Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi ve 2014’te Hokkaido Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi oldu.

Ancak o dönemde nispeten daha açık olan ortam, Bay Xi’nin yükselişiyle sona erdi. 2017’de, Parti yetkilileri tarafından Guangming Daily hakkında yapılan bir soruşturma, 2013 kitap incelemesini “anti-sosyalist” olarak nitelendirdi ve Bay Dong’un ailesi, Bay Dong’un rütbesinin düşürülmekle tehdit edildiğini söyledi. Bay Dong ayrıca bir parti üyesi değildi, bu da onu gazetede azınlık yaptı.


Buna rağmen yazmaya devam etti. 2018’de, Çin yayınlarında fikir yazarları için yaygın olan bir takma ad kullanarak, Jiangxi eyaletindeki yerel yetkililerin ölü yakmayı teşvik eden bir kampanyada tabutları yok ettikleri için geniş çapta okunan bir eleştiri yazdı.


Ve dinleyici kitlesi sadece yerli değildi, aynı zamanda Çin’in çoğu zaman anlaşılmaz siyasi ve sosyal manzaraları hakkında içgörü kazanmaya hevesli bir yabancı akademisyenler, gazeteciler ve diplomatlar topluluğunu da içeriyordu. Pazartesi günü yayınlanan ve Bay Dong’u destekleyen açık bir mektupta, bazıları onun “Çin için mükemmel bir büyükelçi” olduğunu ve taahhütlerini her zaman halka açık yerlerde ifşa ettiğini ve toplantılar planladığını söyledi.

Nieman hibesinin küratörü Ann Marie Lipinski, bir e-postada “gazetecilik bursunun casusluk kanıtı sağladığına dair herhangi bir spekülasyonun asılsız olduğunu” söyledi.

Çin’deki siyasi tutukluları serbest bırakmak için çalışan ABD merkezli Dui Hua Vakfı’nın kurucusu John Kamm, Bay Dong’un Çin’in “tercümanı” rolünün son yıllarda daha da önemli ama aynı zamanda daha riskli hale geldiğini söyledi. Bu, Çin ile dış dünya arasındaki anlayış kaybıdır” dedi.