Çiftçiye verilen kredide değişiklik: Üreticinin muhtaçlığı kadar girdi sağlanacak

Ethereum

New member
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kontratlı üretim ve sağladıkları kredilere ait değerlendirmede bulundu.

Tarım Kredi’nin bankalardan farklı olarak üyelerine kredili mal sattığını tabir eden Aydın, üyenin peşin parası olmaması halinde tarlasının muhtaçlığı gübre, hayvanının yiyeceği yem, gereksinimi olan tohum ve tarlayı işlemek için gerekli mazot ölçülerini belirlediklerini söylemiş oldu.

“Yeni uygulama şubat prestijiyle yürürlüğe girecek. Tarlanızın ne kadar gübreye gereksinimi var ise o kadar gübre alabileceksiniz. Ne kadar kredibiliteniz var ise o kadar almayacaksınız. Sizin gereksiniminiz ile size vereceğimiz limit eşit olacak. Bu Tarım Kredi’de üyelerimiz açısından ihtilal niteliğinde bir şey. Evvelden adamın 100 dekar tarlası var ise bunun için 20 kilogram gübre gerekiyorsa ölçüp biçerek, ‘Sana lakin 10 kilogram verebiliriz.’ diyorlardı. 10 kilogram gübre atınca tarlanın randımanı düşüyor, çıktısı azalıyor. Dolaylı olarak bu durum üretimi negatif etkiliyor. Biz artık bu biçimde yapmıyoruz, o tarlanın ne kadar gübreye muhtaçlık var ise o kadar gübre, mazot, tohum, ilaç veriyoruz. Kredi dediğimiz şey yani veresiye sattığımız şeyler bunlar.”

“Gübre tedarikinde bütün tedbirler alındı”

Aydın, ekili alan müşteri sayısı bakımından bakıldığında geçen yıla oranla 75 bin yeni üye kazandıkları bilgisini vererek, kuraklık yahut meblağların değerli olduğu devirlere göre gübre kullanmasının değiştiğini anlattı.

Türkiye’de yıllık ortalama 7 milyon tona yakın gübre kullanıldığını ve Gübretaş’ın bu pazarın yüzde 30’una hükmettiğini vurgulayan Aydın, yemde ise bu oranın yüzde 11 olduğunu bildirdi.

“Erzurum’da bir yatırımımız olacak. İç Anadolu’da bir arayış ortasındayız. Burada hissesi yüzde 15’e taşımak durumundayız. Tohum ve ilaçta ise yüzde 10’luk hisseler bizde. Sonbahar için gereksinimi olan bütün üreticiler gübresini aldı, kullandı. Biz artık ilkbahara hazırlanıyoruz. İlkbahar daha epeyce gübrenin tüketildiği devirdir. Tedarikte bütün tedbirler alındı. Hem içerideki gübre üreticileriyle hem dışarıdaki ihracatçı firmalarla bütün ilişkilerimiz devam ediyor. Biz bu pazar hisselerine nispetle ihtiyatlı olarak depolarımızı yüksek tutacağız. Buna ait irtibatları kurduk. meblağların bugünkü biçiminde stabil devam edeceğini düşünüyoruz.”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gübre fiyatlarına tesirine de değinen Aydın, bu hususta çeşitli sebeplerle fiyatların üst taraflı gideceği beklentisinin gerçekleşmediğini lisana getirdi. Aydın, ilkbahar devrindeki ekimde gübreyle ilgili bir sıkıntıyla karşılaşılmayacağını söylemiş oldu.

“İzmir’deki gübre tesisi İskenderun’a taşınabilir”

Son periyotta sıvı ve toz gübre kullanmasının Akdeniz ve Ege’de arttığını belirten Aydın, şu biçimde devam etti:


“Buradaki üretim şekliyle daha az gübreyle daha epeyce çıktı elde edebiliyoruz. Biz İskenderun’da bize ilişkin liman tesisinde sıvı ve toz gübre yatırımı yapıyoruz. O denli bir yatırımımız İzmir’de var. Burada daha büyük yapabilirsek İzmir’i de buraya taşımak istiyoruz. Fikir seviyesinde yeni yatırımlar için birtakım hazırlıklarımız var.”

Aydın, kontratlı üretime ait bir mevzuat çalışması yapıldığını tabir ederek, gelecek yıl kontratlı üretim gerçekleştiren çiftçi sayısını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.