Borsa’da tüm vakit içinderın en yüksek günlük kapanışı

Ethereum

New member
BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa bakılırsa 48,89 puan artarken, toplam süreç hacmi 114,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,07, holding endeksi yüzde 0,60 kıymet kazandı.

Sektör endeksleri içinde en çok kazandıran yüzde 5,53 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,85 ile madencilik oldu.

Analistler, Çin’de “sıfır Kovid-19” siyasetine karşı protestoların ülke geneline yayılmasıyla global hisse piyasalarının yeni haftaya negatif başladığını, Borsa İstanbul’un ise müspet ayrıştığını söylemiş oldu.

Bu hafta ABD’de açıklanacak iş gücü piyasası datalarının, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık ayı toplantısına yönelik beklentilerin şekillenmesi açısından değerli olduğuna işaret eden analistler, halihazırda bankanın siyaset faizini 50 baz puan artırmasına yüzde 75 ile daha yüksek ihtimal verildiğini bildirdi.

Analistler, yarın yurt ortasında dış ticaret istikrarı, ekonomik inanç endeksi, yurt haricinde ise Avro Bölgesi’nde ve ABD’de tüketici itimat endeksi, Almanya’da enflasyon ve Japonya’da işsizlik oranının öne çıkacağını lisana getirerek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.000 düzeyinin direnç, 4.830 ve 4.680 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.