Borsa İstanbul’da gong Platform Turizm için çaldı

Ethereum

New member
Borsa İstanbul’da gong bu sefer Platform Turizm Nakliyat Besin İnşaat Paklık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. için çaldı.

Gong Töreni’nde konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, ‘Platform Turizm, halka arzda gelen yüksek taleple, yaklaşık 450 Milyon TL fiyatında halka arz geliri ve 630 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla fazlaca başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arzdan dolayı emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Şirkete katılan 630 bin yeni ortak elbet şirkete güç katarken, şirketin sorumluluğunu da arttırmaktadır. Başka taraftan, bu yeni ortakların yani yatırımcıların kendi sorumluluğu nedir. Tüm yatırımcılarımızın, bilhassa yeni yatırımcıların, daha da kıymetlisi genç yatırımcılarımızın finansal okuryazarlıklarını arttırmaları ve paydaşlık kültürü ile yatırım yapmalarını bekliyoruz. Bu niye değerli. Zira, iki sene evvel yatırımcı sayımız 1,2 milyon iken bugün 3,4 milyona ulaştı. Yalnızca 2022 yılında birinci kere pay senedi alan yatırımcı sayısı 1 milyon kişiyi aşmıştır. Bu yeni yatırımcıların, yaklaşık üçte biri yirmili yaşlarda, üçte biri otuzlu yaşlarda, kalan üçte biri ise başka yaş gruplarındadır. ötürüsıyla sermaye piyasalarına yeni gelen genç yatırımcılarımızın finansal okur yazarlıklarını arttırmaları epeyce büyük kıymet arz ediyor. Bu halka arz sürecinde emeği geçen herkese, şirket çalışanlarına, aracı kuruma, teşekkür ediyorum. Platform Turizme Borsamız ailesine beğenilen geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarımıza güzel olmasını diliyorum’ dedi.


“Ülke iktisadına bedel katmaya devam edeceğiz”

Şirketin halka arzı ile ilgili açıklamalarda bulunan Albayrak Kümesi CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat ise halka arza ilgi gösteren tüm yatırımcılara teşekkürlerini ileterek, daha kurumsal ve şeffaf bir yapıda, karlılıktan ödün vermeden, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümenin en kıymetli evvelari olduğunu vurguladı. Bolat “Albayrak Grubu’nun 70’nci yılını kutladığımız 2022 yılında, Küme bünyemizde 3. halka arzı gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Platform Turizm’in kurumsallaşmasıyla birlikte tertip yapısının güçlenmesi, muvaffakiyet ve sürekliliğin gelecek kuşaklara devam ettirilmesini sağlayacak. Halka arz ile birlikte Platform Turizm şirketimiz yerli ve ulusal hizmet üretimi atılımıyla bir daha ülke iktisadına paha katmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

2022 yılının birinci 9 ayını 1,1 milyar TL ciro ve 252 milyon TL net kâr ile kapattıklarını anımsatarak, “Toplam ciromuz 30 Eylül 2022 prestijiyle bundan evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde % 87 artış kaydetti. Borsada süreç görmeye başladığımız tarihten itibaren 5 yıl boyunca, net dağıtılabilir periyot kârımızın yüzde 35’ini nakit temettü olarak dağıtacağız. Ayrıyeten, Albayrak Kümesi nezdinde işçi ve yolcu nakliyeciliği ve filo kiralama faaliyeti taahhütlerimiz çerçevesinde yalnızca Platform Turizm tarafınca yürütülecek. Toplamda 630.000’i aşkın yeni ortağımız hesap verebilir ve şeffaf biçimde büyüyen, büyürken tertipli temettü alabilecekleri bir şirkete ortak oldular” diye konuştu.

Halka arzlar konusunda en ağır çalışan kurumlardan biri olarak her halka arzı muvaffakiyetle ve en yüksek iştirakli olacak biçimde tamamlamayı hedeflediklerini belirten İnfo Yatırım Genel Müdürü Tarkan Akgül, “Yatırımcılar ve bölüm nezdinde emniyetli ve istikrarlı yapımız ile aracılığını gerçekleştirdiğimiz halka arzlarımızı muvaffakiyetle tamamlamaya devam ediyoruz. 2022 yılındaki beşinci halka arzımız Platform Turizm, yatırımcıların ağır iştirakiyle 2022 yılının en yüksek yatırımcı sayısına ulaşan halka arzı oldu. Platform Turizm’in halka arzında yaklaşık 630.000 yatırımcıdan 3,7 kat talep geldi. Halka arzın muvaffakiyetle tamamlanmasının gurur ve memnunluğunu yaşarken, iştirak sağlayan tüm yatırımcılarımızla bir arada süreçte emeği geçen başta Sermaye Piyasası Kurulu’na ve Borsa İstanbul’a teşekkür ederiz.