Borsa günü bir daha rekor tazeleyerek tamamladı

Ethereum

New member
BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa göre 188 puan artarken, toplam süreç hacmi 135,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,03 ve holding endeksi yüzde 2,49 bedel kazandı. Tüm bölüm endeksleri yükselirken, en epeyce kazandıran yüzde 9,95 ile bağlantı oldu.

Analistler, bu hafta açıklanacak merkez bankalarının faiz kararları ve ağır data gündemi öncesi global hisse piyasalarında “bekle-gör” temasının öne çıktığını söylemiş oldu.

Para piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günkü toplantısında yüzde 75 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanıyor. Fed üyelerinin bundan evvelki projeksiyonlarında 2023 sonu için işaret ettiği yüzde 4,50-4,75 bandındaki faiz oranı düzeyinin de 50 baz puan üst güncellenmesi bekleniyor.

Yarın bilgi gündeminde yurt ortasında sanayi üretimi, yurt haricinde ise ABD ve Almanya’da enflasyon, Almanya’da ZEW endekslerinin öne çıkacağını belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.930 düzeyinin takviye, 5.250 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ekimde bundan evvelki yılın birebir periyoduna göre yüzde 0,3 azalmasını bekliyor.

Ekonomistler, ekimde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 0,2 azalacağını öngörüyor.