Bill Ackman ve Mark Zuckerberg, Harvard'ın denetim kuruluna aday bulma konusunda başarısız oldu

senbilirsin

New member
Daha önce yapmış olsanız bile Harvard'a girmek zordur.

Meta'nın başkanı Mark Zuckerberg ve hedge fonu Pershing Square'in başkanı Bill Ackman, bunu üniversitenin iki yönetim organından biri olan Harvard Denetleme Kurulu'na muhalif adaylar kazanmaya yönelik başarısız girişimlerinde keşfettiler.

Bay Ackman'ın desteklediği dört aday ve Bay Zuckerberg'in desteklediği bir adaydan oluşan adaylar Cuma günü, Nisan ayındaki yönetim kurulu seçimlerine katılmak için yeterli dilekçe imzası toplamadıklarını söyledi.

Ackman'ın davasını yürüten ABD'li avukat yardımcısı Zoe Bedell, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Hayal kırıklığına uğradık ancak desteği çok takdir ediyoruz” dedi. “Gelecek yıl tekrar denemek için sabırsızlanıyoruz.”

Başarısızlıkları, Bay Ackman'ın son aylarda Harvard liderliğine karşı yürüttüğü ısrarlı kampanyanın ne kadar desteklendiğine dair soruları gündeme getirdi.

Bay Ackman, adayların askeri deneyimlerini övdü ve Bay Zuckerberg'in adayı Sam Lessin, bir risk sermayedarı ve Facebook'un eski bir çalışanıdır (Meta'nın önceden bilindiği üzere).

Ancak ilk engeli aşamadılar: Nisan seçimlerinde isimlerini oy pusulasına koymak için Harvard mezunlarından 3.238 imza toplamak.

Cuma akşamı Bay Lessin, sosyal medyada 2.901 adaylık aldığını, yani gereken 3.238'den 337 daha az olduğunu bildirdi.

Bay Lessin, Cuma akşamı X'te destekçilerine gönderdiği bir mesajda, “Bildiğim kadarıyla kayıtlı aday kalmamıştı” diye yazdı.

Harvard dilekçe sürecindeki teknik zorlukları suçladı. “Göndermeye çalışan ancak engellenen mezunlardan gelen 337 ve çok daha fazlası kolaylıkla gelen kutumda var!”

Adaylar, ifade özgürlüğünün korunması, yönetimin elden geçirilmesi, antisemitizme karşı koruma ve akademik titizliğin sağlanması temelinde yarıştı. Claudine Gay'in intihal ve antisemitizme hoşgörü suçlamalarıyla mücadele ettikten sonra Harvard başkanlığından istifa etmesiyle birlikte, son aylarda Harvard'da bu sorunlar ön plana çıktı.

30 üyeli Gözetmenler Kurulu, öncelikle daha güçlü Harvard Corporation'a danışma grubu olarak hizmet ediyor. Ancak gözetmenlerin başkanlık atamaları üzerinde veto yetkisi var; Harvard, Dr. Gay bakacak. Halihazırda 12 üyeli ve 1 kontenjanı boş olan derneğin yeni üyeleri için de onların onayı gerekiyor.

Yalnızca Harvard mezunları denetçi olarak görev yapabilir ve yıllık yönetim kurulu seçimlerinde yalnızca mezunlar oy kullanabilir. Altı yıllık bir dönem için beş boş kadro bulunmaktadır.

Bay Ackman imza toplamaya çalışırken, Harvard'ın süreci şeffaf olmayan ve hantal hale getirdiğinden acı bir şekilde şikayet etti. Mezunlar biraz kafa karıştırıcı bir çevrimiçi sistemde gezinmek zorunda kaldılar ve son başvuru tarihinden en az 24 saat önce bir dilekçeyi imzalamak için kaydolmak zorunda kaldılar. Bay Ackman, Harvard'ın son imza tarihinden sadece birkaç gün önce formatı değiştirdiğini söyledi.

Ackman, “Bu seçime müdahale değilse ne olduğunu bilmiyorum” dedi X'te yayınlandı İmzalar sayılmadan önce.

Sonuçlar açıklandıktan sonra Harvard ve Bay Ackman yorum yapmaktan kaçındı. Bay Zuckerberg'e hemen ulaşılamadı.

Denetleyici adaylar geleneksel olarak Harvard Üniversitesi Mezunlar Derneği aracılığıyla aday gösterilir. Ancak dilekçe veren adaylar, özellikle de fosil yakıt endüstrisinden ya da apartheid dönemi Güney Afrika'sından çıkış çağrısında bulunan adaylar daha önce de oylamada yer almıştı.

Kaybedenler arasında kayda değer olanlar vardı: Barack Obama, 1991'de Güney Afrika'dan çekilme çağrısında bulunan dilekçede yeterli imzayı topladı ancak sandalye kazanamadı.

Bay Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, son zamanlarda yapay zeka araştırmaları için Harvard'ın önemli bağışçılarıdır. Bay Zuckerberg'in Harvard'da tanıştığı Bay Lessin'i tanıtmak için YouTube'u kullandılar. Harvard mezunu Bayan Chan seçimlerde oy kullanma hakkına sahip ancak okulu bırakan Bay Zuckerberg bu durumda değil.

2005 sınıfından Bay Lessin, yaptıkları video tartışmasında denetçilerin daha aktif bir rol alabileceklerini savundu. “Çok önemli ve önemli konularda veto yetkileri var” dedi ve ekledi: “Son zamanlarda bunu pek kullanmıyorlar.”

Bay Ackman'ın listesinde Virginia'nın Doğu Bölgesi'nde ABD avukat yardımcısı olan Bayan Bedell; Bir yatırım şirketi olan Northern Rock'ın kurucusu Logan Leslie; Boise, Idaho'da yatırım fonu yöneticisi olan Alec Williams; ve ZipRecruiter'ın baş ekonomisti Julia Pollak.

Bayan Bedell, grubun hizmet etme taahhüdüne sahip çekirdek bir arkadaş grubundan ortaya çıktığını söyledi. Bay Ackman'ın onlardan birini – Bay Williams'ı – işe aldığını ve yardım için ondan yardım istediklerini söyledi.

Seçime katılmayı başarsalar bile dilekçe adaylarından yalnızca ikisi sandalye kazanabilirdi. Harvard, aynı anda dilekçe yoluyla aday gösterilebilecek altı süpervizörden oluşan bir üst sınır belirledi ve kurulda zaten dört tane var. Seçimlerde oylamanın 1 Nisan'da başlaması ve Mayıs ortasına kadar sürmesi planlanıyor.

Umut verici bir başka dilekçe, bir ifade özgürlüğü grubu olan FIRE'ın kurucu ortağı Harvey Silverglate, 2009'dan bu yana üçüncü oylama girişiminde 457 imza aldı.

Bay Silverglate, Harvard mezunlarının ana listesine erişim olmadan, insanlara adaylığını anlatmanın çok zor olacağını söyledi. “Bu içeriden birinin oyunuydu” dedi. Gelecek yıl tekrar aday olmayı planlıyor.