BDDK’dan döviz sonucu: Yüzde 20’den yüzde 5’e düşürüldü

Ethereum

New member
BDDK tarafınca “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanması ve Uygulanması Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Değişiklikler kapsamında, bankaların yabancı para net konumunun öz kaynağa oranı alınarak hesaplanan standart oran aşağı istikametli revize edildi.

Buna bakılırsa, mevcut uygulamada yüzde 20 seviyesinde belirlenmiş olan standart oran yüzde 5’e indirildi. Kelam konusu değişiklik, 9 Ocak 2023’ten itibaren yürürlükte olacak.

Öte yandan, yapılan değişiklikle şuraya, standart oranları, bu tarafta alınacak karar tarihi prestijiyle 4 katına kadar artırma yahut en erken bu istikamette alınacak karar tarihini müteakip 1 ay daha sonra yürürlüğe girecek biçimde 4’te 1’ine kadar indirme yetkisi tanındı.

Yönetmelik, bankaların döviz varlık ve yükümlülükleri içindeki ilgi ve dengelerin kurulmasını, ayrıyeten öz kaynaklarıyla uyumlu bir düzeyde döviz durumu tutmasını temin etmek hedefiyle uygulayacakları net döviz konumun öz kaynağa oranına ait yol ve asılları belirliyor.

Söz konusu yönetmelik 2006’da yayımlanırken, en son güncelleme 2014’te yapılmıştı.

Son değişiklikle, geçen mühlet zarfında başka düzenlemelerle getirilen değişikliklerin yönetmeliğe yansıtılması ve bankaların kendi içsel uygulamaları kapsamında hesapladıkları net döviz durumun öz kaynağa oranına daha yakın hesaplama yapılması hedefleniyor.