Bakan Nebati son sayısı deklare etti: Dün itibariyle 312 milyar lirayı aştı

Ethereum

New member
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İngiltere’nin başşehri Londra’da dün ve evvelki gün bankacı ve yatırımcıların üst seviye yöneticileriyle bir ortaya geldi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda düzenlenen basın toplantısında temaslarını pahalandıran Bakan Nebati, iki gün süren görüşmelerde 18 varlık idare şirketi, 19 milletlerarası kalkınma ve yatırım bankası ile 10’dan fazla özel sermaye, altyapı ve teşebbüs sermayesi fonu ve teknoloji şirketi temsilcilerinin yer aldığını söylemiş oldu.

“Türkiye’de makro ekonomik göstergelerin sağladığı katkıların hangi metotlarla belirlendiği, bilhassa de yeni ekonomik modelin Türkiye’ye kazandırdığı yol haritasının hangi kademelerden geçeceğine ait sorular sordular. Bilgilendirmelerimizi fazlaca saik bir biçimde yaptık. Londra’da bulunan az evvel söz ettiğim tüm yatırımcıların en üst seviye şeffaf bir biçimde sorularını aldık. Şeffaf bir biçimde cevaplandırmaya uğraş ettik.”

Toplam 100’e yakın üst seviye yönetici ile görüşmelerin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Nebati, yatırımcılarla Türkiye iktisadının görünümüne ait değerlendirmelerin paylaşıldığını kaydetti.

“Türkiye’yi merak ediyorlar model itibariyle, lakin Türkiye’yi epeyce âlâ biliyorlar.” tabirini kullanan Bakan Nebati, toplantılar sırasında “Türkiye İktisat Modeli” hakkında kapsamlı ayrıntıların verildiğini, gelecek periyoda ait öngörüler üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğunu söylemiş oldu.

Bakan Nebati, Türkiye’nin dinamik üretim kapasitesi, kuvvetli büyüme performansı, sağlıklı kamu maliyesi, sağlam bankacılık kesimi ve düşük borçluluğu ile gerek bölgesinde gerek global çapta ön plana çıkan, kıymetli potansiyel barındıran gelişmekte olan yıldız bir ülke olduğunun toplantılarda vurgulandığını kaydetti.

Döviz kurlarında sağlanan istikrar ile birlikte ülkedeki enflasyonun süreksiz olduğunun toplantılarda lisana getirildiğini belirten Bakan Nebati, bankacı ve yatırımcılarla makul dönemlerde bağlantının sürdürülmesinin hedeflendiğini anlattı.

Kur muhafazalı mevduata yönelik değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati konuşmasına şu biçimde devam etti:

“Bireyselle başladık, tüzeli kattık. Tüzeller geliştikten daha sonra kur kambiyo vergisi ile karşı karşıya kalan hükmî bireylere 17 Şubat’a kadar yararlanma imkanı tanıyan yasal değişikliği yaptık. Oradan bir biçimde döviz akışı başladı. Son olarak Merkez Bankamız Yuvam ismi altında yurt haricindeki Türk vatandaşlarının da bu enstrümandan yaralanmasını sağlayacak adımlar attı. ötürüsıyla kur muhafazalı mevduat tek bir sefer kullanılabilen bir enstrüman değil.

Şu anda 10 milyar dolar civarına gelen bir döviz, toplamda da dün itibariyle 312 milyar lirayı aşan önemli bir mevduat oluşmuş durumda. Birinci günlerde toplam mevduat içerisinde yüzde 10’larla başlarken, dün akşam itibariyle gelen sayı yüzde 45’ler düzeyine ulaşmış durumda… Şu anda vatandaş ilgi gösteriyor. Optimal nokta vatandaşın ilgisinde en üst düzeyin nerede yakalanacağıdır.”

Yastık altındaki altın sisteme girecek

İktisat siyasetlerinde uzun vadeli istikrarın değerine işaret eden Nebati, “Bizim açımızdan değerli olan şu; döviz kurlarının stabil bir biçimde devam etmesi.” halinde konuştu.

Gelecek devirde Türkiye’de finansal piyasalara ait değerli bir paketin açıklanacağını belirten Bakan Nebati, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Bu paketle birlikte bir tarafı yastık altındaki altını sisteme sokmuş olacağız ki 5 bin ton civarında bir altın olduğu iddia ediliyor. Bunun da karşılığı 250-350 milyar dolar. Bunun muhakkak bir ölçüsü, Merkez Bankasına dayanak olacak ve döviz muhtaçlığını giderecek. Lakin en değerlisi, modelimizin aslını teşkil eden Türk lirasının özendirilmesi noktasında katkı sağlayacak bir enstrüman dahil edildi.”