Bakan Nebati: Rekor düzeyde altın toplandı

Ethereum

New member
Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Darphane’nin 555. yıl etkinliğinde iktisada ait kıymetli açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati FTX’in iflasına ait olarak “MASAK, ABD’de iflas süreci başlayan kripto para borsası FXT kapsamında inceleme başlattı” dedi.

Enflasyondaki durumu kıymetlendiren Bakan Nebati “İnşallah, enflasyondaki tedrici düşüş yakın vakitte gerçekleşecektir. Enflasyonla çabamız sıkı bir biçimde devam ediyor. Biz insan olarak da çalışıyoruz. Enflasyonun verdiği aksilikleri giderecek her önlemi alıyoruz. Türkiye iktisat modeliyle bu işi büsbütün denetim altına almış durumdayız” kelamlarını söylemiş oldu.

Muhalefete de seslenen Bakan Nebati, “Biz koşuyoruz, siz yürümeyi öğrenin. Koşanlara mani olmayın. Biz ürettikçe, büyüme kaydettikçe, istihdamı, ihracatı yeni doruklara taşıdıkça hop oturup hop kalkıyorlar” sözlerini kullandı.

ALTINDA REKOR

Nebati, “Altın toplama ekosistemi içerisinde yer alan bu sistemde, tasarruf sahipleri fiziki birikimleri olan çeyrek, yarım yahut tam altınlarını Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap sistemine dahil bankalar ve iştirak bankalarındaki hesaplarında kıymetlendirme imkanına kavuşmuştur” dedi.

Nebati, “23 Kasım 2022’ye kadar olan periyotta, Darphane Çeyrek Altın Hesabı kapsamında yaklaşık 163 bin 712 adet çeyrek altın, Banka Altın Kıymetlendirme Sistemi kapsamında yaklaşık 6 ton 586 kilogram ve rafineriler aracılığıyla yaklaşık 6 ton 660 kilogram olmak üzere toplam 13 ton 513 kilogram altın toplanmıştır” diye konuştu.

‘DÖVİZ HESAPLARI GERİLEDİ’

Döviz mevduat hesaplarında 20 puan düşüş olduğunu belirten Bakan Nebati mevduat oranının yüzde 50,6’ya düştüğünü söylemiş oldu.


‘DÖVİZDE OYNAKLIĞIN AZ OLMASINI BEKLİYORUZ’


Bakan Nebati “Döviz kurundaki oynaklığın ilerleyen devirde de az olmasını bekliyoruz. Turizmden aldığımız hisse istikrarlı bir biçimde artıyor. 5 ton altın karşılığında 500 milyon sertifika sunuldu” dedi.