Bakan Koca muştuyu verdi: 42 bin 500 atamayı artık yapıyoruz

Ethereum

New member
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Şurası’nda görüşülen Sıhhat Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçeleri üzerinde kelam aldı.

Bakan Koca, Sıhhat Bakanlığı’na işçi alımıyla ilgili şu ayrıntıları verdi:

“Alımını İlan ettiğimiz 85 bin sıhhat çalışanın 42 bin 500’ünün atamasını artık yapıyoruz. Öteki yarısını peşinden çabucak alacağız. Yeni çalışanın 32 bini polikliniklerimizde hizmet verecek olan tıbbi sekreterlerden oluşuyor. Bu sayede doktorlarımızın iş yükünü azaltıp verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıyeten doktor istihdamında zorlanılan yerler için ihdas edilen 27 bin kontratlı tabiple yılbaşından itibaren mukaveleler yapılacak.”

“EN KISA MÜDDETTE ÇÖZECEĞİZ”

İlaç tedariğindeki argüman edilen eksiklerle ilgili de konuşan Koca şunları söylemiş oldu:


“Piyasada eksikliği hissedilen ilaçlar olduğunu inkar etmek üzere bir fikrim yok. Lakin gerek ilaç etken hususlarının tedariki ile ilgili global arz sorunu gerekse kur farkı kaynaklı fiyatlama sorunu var. Bir öteki sorun da kur güncellemesinin dönemsel olarak yılda bir kere şubat ayında gerçekleşmesidir. Bu tarih yaklaştıkça üretim ve stok sıkıntıları baş göstermektedir. Sorunun farkındayız ve tahlilimiz var. Müsterih olunuz. Hastalarımızı biilaç bırakmayız. Sorunu en kısa müddette çözeceğiz. İlaç soran bulacak, sorun arayan bulamayacak. Yarını kaçırmak istemiyorsak üretime, teknolojiye, bilgiye kıymet vermeliyiz.”