Bakan Kirişci: Borulu sulama sistemleriyle 5,8 milyar metreküp tasarruf sağlanacak

Ethereum

New member
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Sulama İdaresi Çalıştayı’na katıldı.

Bakan Kirişci, tarım üzere su konusunun da ulusal güvenlik sorunu olduğunu belirterek, “Bu niçinle sulama idaresi alanında yapılacak çalışmalar, hayati değerde. Hudutlu su kaynaklarının bütün dallarda etraf ile uyumlu biçimde aktif kullanılması elzemdir. Burada yapılacak çalışmaların bakanlığımızın ve ötürüsıyla ülkemizin su idaresi alanındaki siyasetlerine ışık tutacağına inanıyorum” diye konuştu.‘ÜLKEMİZ SU GERİLİMİ ALTINDA’

Dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyar, Türkiye nüfusunun ise 100 milyonun üzerinde olacağı istikametinde iddiaların yapıldığını lisana getiren Kirişci, “Dünya nüfusunun artması ile pak ve inançlı besine olan talep daha da artacak. Bugüne kıyasla 2050’de yüzde 67 daha fazla ziraî üretime, bu üretimi gerçekleştirebilmek için de yüzde 65 daha fazla sulama suyuna muhtaçlık duyulacak. Ziraî sulama bölümü, dünyada ve ülkemizde hala suyun en çok tüketildiği alandır. Dünya su kaynaklarının yüzde 70’i tarımda, yüzde 19’u endüstride ve yüzde 11’i içme suyu olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde ise tüketilen suyun yüzde 76’sı tarım, yüzde 24’ü ise sanayi ve içme suyu formunda kullanılmaktadır. Ülkemizde kişi başına düşen yıllık su ölçüsü 1.323 metreküptür ve ülkemiz su gerilimi altındadır” dedi.‘BORULU SULAMA SİSTEMLERİNİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ’

Bakan Kirişci, işletmeye açılan sulama tesislerinden 700 binin üzerinde çiftçinin yararlandığını kaydederek, “Şartların uygun olduğu yerlerde sulama suyu tasarrufu sağlamak ve ünite sudan daha fazla faydalanabilmek için borulu sulama sistemlerini yaygınlaştırıyoruz. Şu an yüzde 32 olan borulu şebeke sisteminin, yeni projeler ve eski sulama sistemlerinin modernizasyonu ile yüzde 50’ye ulaşmasını öngörmekteyiz. Sulama tesislerinin bakım ve tamirat çalışmaları ile giderilemeyecek boyuttaki muhtaçlıklarını ‘yenileme projesi’ kapsamında değerlendirmekteyiz.

Yenileme projesi kapsamında bugüne kadar 37 bin hektar alanda kapalı sisteme dönüşümü sağlanmıştır. 1,3 milyon hektar alanda ise çalışmalar devam etmekte. Klasik kanal ve kanalet sisteme sahip bu alanların borulu şebekeye çevrilmesi halinde ortalama su tüketimlerine göre damlama ve yağmurlama sulama formülüyle 5,8 milyar metreküp su tasarrufu sağlanacak” diye konuştu.