Bakan Alim’den taban fiyat iletisi: Öbür fiyatları rahatlatacak bir seviyede olacak

Ethereum

New member
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Toplumsal Güvenlik Kurumunca düzenlenen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Bayan İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin kapanış konferansına katıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“En güçlü kaidelerde bile Avrupa’da resesyon sürecinin yaşandığı ortamda bile Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi ve endüstriyel üretime dayalı büyümesini sürdürmesi Türkiye’nin sağlam yere, üretim yapısına dayalı olduğunu, üretime dayalı stratejisini ortaya koyuyor.

“ASGARİ FİYAT harikulâde DEĞERLİ BİR KURUMDUR”

Büyümenin meydana getirdiği problemlerin en mühimlerinden biri büyüme ve gelir dağılımı içindeki bağlantıdır. Bunu düzenleyecek düzenekler vardır. Özgür toplu pazarlık sistemi, bir oburu ikinci toplantısını yapacağımız taban fiyat kurumudur. Minimum fiyat harikulâde değerli bir kurumdur. Minimum fiyat temel fiyat haline geldi üzere ezberlenmiş telaffuz var bu yanlışsız değil: Minimum ücretlilerin toplam ücretlilerdeki oranı yüzde 38 civarındadır.

“DİĞER ÜCRETLİLERİ RAHATLATACAK BİR DÜZENLEMEYLE BELİRLEYECEĞİZ”

Asgari fiyat başka fiyatlı çalışanların fiyatlarının de üste tırmandırılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 akabinde yüzde 30 artışlar fiyatlar içindeki farklılaşmanın üst gerçek gittiğini ortaya koymaktadır.

Bu sefer da tıpkı biçimde geniş bir uzlaşma ile bunu gerçekleştiririz diye ümit ediyorum. Karşılaştığımız her sorunun çözülebileceğine ve Türkiye’nin bunu çözebilecek bir iradeye sahip olduğuna inanıyoruz. Bu tıp projelerin daha mikro ölçeksi problemlerin bir ortaya getirilerek çözülmesine, kayıt dışı istihdama dönük katkıların kıymetini bu bağlamda kıymetlendirebiliriz.”

‘EYT’DE SIKINTILAR ÇÖZÜLDÜ’

Bakan Alım, “EYT teknik sorun, kayıtlarla ilgili problemlerinin çözüldüğünü söylüyorum. Bir sorun var değil. Altyapıyı oluşturuyoruz” dedi.

Ayrıntılar geliyor…