Avrupa’nın levreği Türkiye’den gidiyor

Ethereum

New member
Türkiye, son senelerda su eserleri ihracatında bölgesinin öne çıkan ülkelerinden oldu. Çipura ve levrek üreticileri için Avrupa kıymetli bir pazar durumunda. Muğla ise, Türkiye’de kültür balığı üretiminin yüzde 50’sini ihracatının ise yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Lideri ve Su Eserleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Lider Yardımcısı İhsan Bozan, su eserleri kesiminin yıl sonu ihracatının 1.6 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini belirterek, Avrupa’da tüketilen her 10 çipura ve levreğin Türkiye’de üretildiğini söylemiş oldu.

İSKELE MESELESİNİN TAHLİLİNİ BEKLİYORUZ

Bozan, dört mevsim balık, her yaşta sıhhat sloganıyla balık tüketimini artırmak, her mevsim ve yaşta sıhhat için ehemmiyetini anlatarak farkındalık oluşturmak istediklerini lisana getirirken Muğla’da faaliyet gösteren firmaların iskele sorunundan bahsederek tahlili için hazırladıkları projenin onaylanmasını beklediklerini lisana getirdi. Bozan, Bodrum’da bir ortaya geldiği basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Türkiye’nin su eserleri toplam üretimi içerisinde yetiştiriciliğin hissesinin her geçen sene yükseldiğini söz etti.

İhsan Bozan


KÜLTÜR BALIKÇILIĞI STRATEJİK ÖNEMDE

Bozan dalın Ocak- Ekim 2022 ihracatının 1 milyar 327 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Avrupa’nın toplam çipura levrek tüketiminin yüzde 40’ını ülkemiz karşılıyor. Yıl sonu ihracat sayısı 1.6 milyar doları bulacak. Su eserleri kesimi 2023 ihracat amacını şimdiden yakaladı, hatta geçti” diye konuştu. Dünyada üretilen su eserleri hasadının yaklaşık yüzde 50’sinin kültür yoluyla elde edildiği bilgisini veren Bozan, “Türkiye’de üretilen balık Avrupa’ya ihraç edilebilen tek hayvansal eser. Her türlü kalite denetim sistemleri da çalışıyor. Avrupa ülkelerine, dünyaya çarçabuk satılabilen bir ürün” diye konuştu.

ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL KARAKTER

Dört mevsim balık, her yaşta sıhhat, sloganıyla evvela balık tüketimini artırmak, her mevsim ve yaşta balık tüketiminin sıhhatimiz için ehemmiyetini anlatarak farkındalık oluşturmak için bir kampanya başlattıkları bilgisini veren Bozan, “Projemizin en kıymetli ayrıntısını çocuklar oluşturuyor. Çocukların balık tüketimindeki gözle görülebilir eksikliğini artırabilmek ismine onların seveceği, balık tüketen ve onlara balık tüketiminin kıymetini anlatan Kültürcan isimli bir karakter tasarladık. Bu karakter yardımıyla çocuklara balık tüketiminin kıymetini anlatma projemiz epey başarılı oldu. Maksadımız, ulaşabildiğimiz kadar bireye balık tüketiminin değerini anlatırken kültür balıkçılığı hakkında da bilgi vermek olacak” dedi.