ASAŞ’tan 100 milyon avroluk yatırım: Sanayiciden ithalatı azaltacak atak

Ethereum

New member
ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu, 100 milyon avro yatırımla Avrupa’nın en büyük alüminyum şekillendirme manasına gelen ekstrüzyon pres çizgisine sahip olacaklarını belirterek, “Ekstrüzyon pres yatırımıyla, yüklü olarak Çin’den ithal edilen büyük profillerin önünü kesmiş olacağız. Bunları ülkemizde üreteceğiz ve Avrupa’ya ihraç edeceğiz. Bu tesis Avrupa’daki en büyük ekstrüzyon presi olacak” dedi. Hatiboğlu, basın mensuplarının iştirakiyle gerçekleştirdiği yıl sonu değerlendirmesinde 2022 yılı için 1 milyar dolar ciro maksatları olduğuna dikkati çekti.

15 BİN TONLUK KAPASİTE

Hatiboğlu, 2022 yılında kontratını yaptıkları en kıymetli yatırımlardan birinin 100 milyon avroyu aşan 15 bin ton pres çizgisi yatırımı olduğunu söz ederek, bu sınır devreye girdiğinde ASAŞ’ın vagon alüminyum gövdesini tam üretip işleyen 3 tesisten biri olacağının altını çizdi. Tesisin 2025 yılında hayata geçeceğini belirten Hatiboğlu, “15 bin tonluk büyük bir pres yatırımı olacak, burada da yüklü olarak raylı sistemlere yönelik kesimler üreteceğiz. Ümit ediyorum ki tesis tam kapasiteyle hayata geçtiğinde 150 milyon doları aşan ölçüde cari açığa katkıda bulunacağız. Bu yatırımla birlikte, yüklü olarak Çin’den ithal edilen büyük profillerin önünü kesmiş olacağız. Yani bunları ülkemizde üreteceğiz. bununla birlikte da bu eserleri Avrupa’ya ihraç edeceğiz. Bu yapacağımız tesis, Avrupa’daki en büyük ekstrüzyon presi olacak” sözlerini kullandı.

Derya Hatiboğlu


Avrupa’nın en büyüğü olacak

Hatiboğlu, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük profil üretimini yapabilecek tesisinin dünyada boyut ve teknoloji olarak birinci 5 tesis ortasına gireceğini belirterek, şu ayrıntıları paylaştı: “ASAŞ, bu yatırımla başta raylı sistemler olmak üzere, gemicilik, treyler, özel alaşımlı mühendislik materyalleri üzere bölümlerin teknik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak en son esere en yakın biçimde büyük profil üretimi gerçekleştirebilecek. Şirket, 150 MN pres sınırı yatırımıyla Avrupa’nın en geniş profil, en büyük dikişli ve dikişsiz boru ve en büyük entegre alüminyum vagon gövde üretebilme kabiliyetine sahip olacak. Bu yatırımla yıllık 25 bin ton alüminyum profil kapasite artışı sağlanacak.”