AP Lideri Metsola: Demokrasimiz taarruz altında

pandomim

New member
İtalya Dışişleri Bakanlığının mesken sahipliğinde düzenlenen 15. İtalya Büyükelçiler Konferansı’nın açılışını, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ile AP Lideri Roberta Metsola yaptı.

Metsola, açılış konuşmasında Ukrayna’ya verdikleri takviyeye işaret ederek “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız ve yasa dışı işgali coğrafyamızı altüst etti lakin ben Avrupa’nın buna verdiği cevaptan dolayı gurur duyuyorum. Pek birçoklarının bizi bölünmüş gördüğü bahiste ortak kararlar aldık. Bu, Avrupa’nın ve diplomasinin zaferidir.” dedi.

Ukrayna’nın kendilerinden siyasi, insani, askeri, güç ve mali dayanak talep etmeye devam edeceğini belirten Metsola, “Ukrayna’yı destekleme konusunda gelecek yıl daha da kuvvetli olmak zorundayız. Yorgunluk göstermesine müsaade veremeyiz zira Rusya’nın istediği bu; sabrımızı ve sistemlerimizi tüketmek. Ukraynalılardan istediğimiz dayanıklılığı biz de göstermeliyiz.” diye konuştu.

Roberta Metsola, İtalya’nın AB ortasında dikkati çekmeye çalıştığı konulardan sistemsiz göç sıkıntısına de değinerek “Göç siyaseti üzerinde bir mutabakata varmak için çalışmayı sürdürmeliyiz.” sözlerini kullandı.AP’yi sarsan yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama skandalına da değinen Metsola, “Demokrasimiz taarruz altında. Üçüncü ülkelerden gelen makûs niyetli aktörler, Avrupa’nın satılık olduğunu düşünüyor lakin bütün bunlara sert biçimde cevap verdik ve vereceğiz de.” değerlendirmesinde bulundu.

Metsola, yolsuzluk üzere birtakım uygulamalarla AB’nin ortak aksiyonlarını baltalamaya çalışan şer odaklarına karşı daha fazla çaba etmeleri gerektiğini söylemiş oldu.

Bu ortada, Metsola konferans çıkışında İtalyan basınına yaptığı açıklamada da AP’deki yolsuzluk skandalının son derece sıkıntı bir duruma yol açtığını tabir ederek “Belçika isimli ve güvenlik makamlarından talep aldığımız birinci andan bu yana yaptığımız üzere gerekli olan soruşturmalara devam etmeliyiz.” dedi.

AP Lideri Metsola, meslektaşlarıyla birlikte, tehdit olabilecek ya da gerisinde üçüncü ülkelerin olduğu temsilcilerin ve kuruluşların ne yaptıklarını görmek için kuralları güçlendireceklerini tabir etti.

İTALYA, UKRAYNA’NIN İNŞASINDA BAROLDE OLMAK İSTİYOR

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tajani de AP’deki skandalla gayret eden Metsola’ya teşekkür ederek “Kararlılığı ve ortaya koyduğu çalışmayla birkaç haysiyetsizin saraya attığı çamur lekesini silmeye çalışıyor.” dedi.

Ukrayna’ya takviyenin İtalya dış siyasetinin evvelari içinde yer aldığını belirten Tajani, İtalya’nın Ukrayna’nın bir daha inşa sürecinde başrolde olmak istediğini de lisana getirdi.

Tajani, İtalya’nın Balkan ülkelerinin AB’ye üyeliğinden yana olduğunu ve Balkanlar’a ait gelecek yıl ocak ayında Trieste kentinde bir konferans düzenlemenin programlarında yer aldığını kaydetti.

Akdeniz’le yalnızca coğrafik değil, tarihi açıdan da bağları olduğunu ve yakından ilgilendiklerini belirten Tajani, “Libya sorunuyla ilgili büyük bir tasa var ve diplomatik seviyede ağır bir biçimde çalışıyoruz. Tüm Kuzey Afrika ve Sahra altı Afrika ülkeleriyle ağır halde çalışıyoruz.” diye konuştu.