Almanya, Çin’e Covid-19 aşısı gönderen birinci ülke oldu

pandomim

New member
Çin’de Covid-19 önlemlerinin gevşetilmeye başlanmasının akabinde ülkede bir daha hadise sayıları artıyor. Salgının başlangıcından beri yerli üretim Sinovac aşısını kullanan Çin, birinci defa öteki bir ülkeden Covid-19 aşısı kabul etti.

Alman hükümeti yetkililerinden yapılan açıklamada, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer iş birliği ile üretilen BioNTech-Pfizer aşılarının Çin’e teslim edilmek üzere yola çıktığı açıklandı. birinci vakit içinderda Alman vatandaşlarının yararlanması için gönderilen aşıların, isteğe bağlı olarak Çin vatandaşları için de kullanabileceği aktarıldı. Teslimat bilgileri ile ilgili detaylar ise çabucak hemen paylaşılmadı. Çin’de yaklaşık 20 bin Alman vatandaşının bulunduğu biliniyor.

SCHOLZ VE JİNPİNG GÖRÜŞMÜŞTÜ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçtiğimiz ay Çin’i ziyaret etmiş, Çin Devlet Lideri Xi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir ortaya gelmişti. Çok sayıda mevzunun ele alındığı görüşmelerde, Scholz’un heyetinde Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de yer almıştı. Şahin’in, Çin ziyaretine eşlik etmesi, Çin’de BionTech aşılarının kullanılmaya başlanmasına dair bir muahede yapılma ihtimalini de gündeme getirmişti.