Akkuyu NGS’de birinci köprülü vincin montajına başlandı

Ethereum

New member
Kurulacak vinçlerin en büyük olanı, 350 ton kaldırma kapasitesine sahip elektrikli çift kirişli bir köprülü vinç olma özelliği taşıdığı açıklandı.

Vinç, nükleer santralin inşaat, heyetim ve işletme etaplarında türbin binasındaki kaldırma ve taşıma süreçleri için kullanılacağı en az 70 yıl hizmet ömrüne sahip olduğu kaydedildi. Vincin, sırasıyla 350, 40 ve 6,3 ton kaldırma kapasitelerine sahip ana vinç, yardımcı vinç ve elektrikli vinç olmak üzere üç kaldırma tertibatı bulunduğu uzunluğu 56,8 metre, yüksekliği 5,8 metre ve kaldırma yüksekliği 43 metre olduğu toplam tartısı ise 385 tonu bulduğu aktarıldı.

Akkuyu NGS’nin 1’inci ünitesinin türbin binasında vincin mekanik ve elektrik ekipmanlarının montajı için çalışmaların devam ettiği, bu ekipmanların ondan sonrasında imalat dokümantasyonuna uygun biçimde basamaklı olarak bağlanacağı ifadedildi. Vincin işletmeye alınması ve faaliyete geçirilmesi de dahil olmak üzere tüm çalışmaların tamamlanmasının en az 37 gün süreceği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, “Türbin binasındaki üç köprülü vinçten birincisinin ve en büyük olanının montajına başladık. Heyetim tamamlandığında, tüm vinçler türbin binasına ekipman yerleştirmek ve ağır yükleri taşımak için kullanılacak.

Ünite işletmeye alındığında türbin binasının ana ve yardımcı ekipmanlarının bakım ve tamirini organize etmek için vinçlere muhtaçlık duyulur. Her bir vincin hizmet müddeti, ünitenin kullanım ömrü boyunca devam edecek biçimde tasarlanmıştır. Bu da tasarım ve yapıda en yüksek derecede güvenilirliğin sağlandığı manasına gelmektedir” dedi.

Akkuyu NGS alanındaki inşaat ve montaj çalışmaları, dört güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fizikî muhafaza tesisleri olmak üzere ana ve yardımcı tesislerin tümünde devam ediyor. Akkuyu NGS alanındaki inşaatın tüm kademeleri bağımsız kontrol kuruluşları ve ulusal düzenleme kuruluşu olan Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafınca da yakından takip ediliyor.