AK Parti’li Kurtulmuş’tan minimum fiyat iletisi: Tatmin edici bir sayı açıklanacak

Ethereum

New member
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK “Özel Röportaj” programında Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlıyor.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle:

EYT NE VAKİT YASALAŞACAK?

“Bu husus uzunca bir müddetdir hükümetin masasında olan bir husustur. Bununla ilgili bütün teknik bilgilerin çalışması Çalışma Bakanlığımız tarafınca yapıldı. Sonuna yanlışsız gelindi, son rötuşlar yapılacak ve kamuoyuna sunulacak. Meclis takvimiyle de ilgili bir sıkıntı. Cumhurbaşkanımız kamuoyuna açıklayacaktır. Değerli bir bahis olduğunu biliyoruz. Artık son noktaya yanlışsız gelindi. Rasyonel gerçekçi adım atılacak.

esasen bütçede gerekli fasıllar içinde kaydırma yapılabilir.

ASGARİ FİYAT İÇİN HANGİ SAYI GÜNDEMDE?

Bir sayı söylemem fakat sayının nasıl belirleneceği aşikardır. Bugün birinci toplantı yapılacak. Makul bir taban fiyatın belirlenmesine çalışılacaktır. Tatmin edici bir taban fiyat açıklanacağını kestirim ediyorum. Vatandaşımızın alım gücünü artıracak bir artış olacağını düşünüyorum.

Alım gücünün artırılması en temel gayelerimizden biridir. İşsizliğin daha aşağı çekilmesi hükümetin evvelarindendir. Türkiye’de minimum fiyat ortalama fiyat manasına gelmiştir. Umuyorum yeterli oldu denilecek bir artış olacaktır.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ OLUR MU?

Bir düşme eğilimi içerisinde olacağı görülüyor. Aşikâr bir düzey ortasında enflasyonun düşeceği görülüyor. Bu da vatandaşımız için olumlu bir göstergedir. En değerli evvelarden biri enflasyonla gayret olmaktır.


ALTILI MASANIN ANAYASA TASLAĞI


Detaylı okudum. Ancak maalesef hiç bir biçimde ciddiye alınmayacak bir metinle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanımızın tespiti son derece doğrudur. Bu bir anayasa teklifi değil anayasa değişikliği teklifidir.

Ortaya konulan şey bir parlamenter sistem teklifi değildir. Hem cumhurbaşkanı seçilecek, hem başbakan seçilecek diyorlar. Yani bu en optimist haliyle yarı başkanlık sistemidir.”
Ayrıntılar geliyor…