Abdülhamid Han bir daha Akdeniz yolcusu

Ethereum

New member
Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alım, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin bakım çalışmaları tamamlandıktan daha sonra bir daha Akdeniz’de bakılırsav yapmasını planladıklarını, Karadeniz’de de işlerin planlandığı üzere gittiğini söylemiş oldu. Antalya’da düzenlenen 12. Türkiye Güç Zirvesi’nde konuşan Alım, şu anda tuz üstü aramacılığı yaptıklarını lisana getirdi. Alım, “Arkasından da tuz altı yapılar için tekrar daha derin gayelere yöneleceğiz. Evvel tuz üstü yapıların potansiyellerini anlamak istiyoruz. Mavi Vatan’ın her köşesinde aramalara devam. Biz aslında adım adım, hafta hafta, gün gün, nerede ne yapacağımızı planlamış durumdayız ve o planın gerekliliklerin yapıyoruz” dedi. Sondaj filosunun en kuvvetlisü Abdülhamid Han sondaj gemisinin bakım çalışmaları için Taşucu açıklarında demirlediğini hatırlatan Alım, “Hazırlıkları tamamlamak üzere. Önümüzdeki günlerde bir daha demir alacak. Yeni bakılırsav yerinin de Akdeniz olması planlanıyor” dedi.

Melih Han Bilgin

KARADENİZ GAZINDA CERRAH HASSASİYETİ

Bilgin, Karadeniz’de devam eden çalışmalarla ilgili de son durumu anlattı. Karadan 170 kilometre açıkta ve denizin 2.200 metre altında bir güç üssü inşa ettiklerine dikkat çeken Alım, “20’den çok ülkeden eser tedariki yaptık. Deniz altı ekipmanlarımızı, denizin tabanına su altı robotlarla indiriyoruz Bu indirme sürecinde takım arkadaşlarımızı adeta bir cerrah hassasiyetle çalışıyor” diye konuştu.

MAVİ VATAN’A GÜÇ RÖNTGENİ

Yeni muştular için de arama çalışmalarının sürdüğünü belirten Alım, denizlerdeki öbür çalışmalarla ilgili de “Fatih sondaj gemimiz, Karadeniz’deki Çaycuma-1’de kuyu sondaj derinliğine ulaşmış vaziyette. Test çalışmalarını bu hafta ortasında tamamlayacağız. Öbür taraftan sismik araştırma gemilerimizin de biri Karadeniz’de, oburu Akdeniz’de. Adeta Mavi Vatan’ın röntgenini çekiyoruz” bilgisini verdi.

207 KUYU AÇACAĞIZ

Öte yandan, Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’nin yüzde 85’i, Sakarya Gaz Alanındaki deniz operasyonlarının da yüzde 65’i tamamlandı. Alım, yalnızca denizde değil, karada da destan yazıldığını söylemiş oldu. Alım, “Cumhuriyet tarihin en yüksek sondaj sayısına ulaştık. Bu yıl 55’i üretim olmak üzere, 150 kuyu açtık. Gayemiz 2023’te 73’ü üretim olmak üzere 207 kuyu açmak” açıklamasını yaptı.