ABD’de silahla vefatlar son 32 yılın tepesinde

pandomim

New member
Harvard Üniversitesince yapılan araştırmada, ferdî silahlanmanın sürat kazandığı ABD’deki silahla ölümlerin genel vefatlar içindeki hissesi incelendi.

Araştırmaya nazaran, ABD’deki silahla ölümlerin 32 yıl ortasında en yüksek düzeyine ulaştığı tespit edildi. Bayan mevt oranlarında ise erkek vefat oranlarına göre daha fazla artış oldu.

Ülkede 32 yıl ortasında 1 milyondan fazla silahlı mevt meydana geldiği aktarılan araştırmada, silahla öldürülenlerin yaklaşık yüzde 14’ünün bayan olduğu, erkekler için bu oranın yüzde 45 olduğu tespit edildi.

Ateşli silahlarla işlenen bayan cinayetlerinde ise siyahi bayan cinayetlerinin 2010’dan bu yana üç kattan fazla yükseldiğine işaret edildi. Ülkede geçen yıl 47 binden çok insan ateşli silahlarla öldürüldü.

Silahla intiharlar ise 2015’ten bu yana 2 kattan fazla arttı.

EN KAPSAMLI TAHLİLLERDEN BİRİ

Harvard Üniversitesi Sıhhat Siyaseti Profesörü David Hemenway, araştırmanın ABD’de son senelerda silahlı ölümlere ait en kapsamlı tahlillerden biri olduğunu söylemiş oldu.

Uzmanlar, ABD nüfusunu artarken, ülkede silahlı mevt oranlarının da yükseldiğini belirtiyor.

COVID-19 ETKİSİ

Araştırmada, silahlı ölümlerin 2005’ten bu yana daha düşük oranlarda yükseldiği fakat COVID-19’un da tesiriyle 2019-2021 yılları içinde yüzde 20’lik artış yaşandığına işaret edildi.

Çalışmanın muharrirlerinden Dr. Eric Fleeger, COVID-19 salgını sırasında silahlı ölümlerin artmasında bireylerin akıl sıhhatinin bozulması, iş ve özel hayatlarının aksaması üzere ögelerin rol oynayabildiğini söylemiş oldu.

Araştırma, 29 Kasım’da JAMA Network Open mecmuası tarafınca yayımlandı.