ABD’de kitap yasakları artıyor, ifade özgürlüğü grupları buluyor

senbilirsin

New member
Bir özgür konuşma kuruluşu olan PEN America’nın yeni bir raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okul bölgelerindeki kitap yasakları, çocukların erişebileceği kitap türlerini kısıtlayan yeni yasa ve yönetmeliklerle hızla artıyor.

Temmuz-Aralık 2022 arasında PEN, önceki altı ayda 1.149’dan 1.477 kitap kaldırıldığını tespit etti. Kuruluş, Temmuz 2021’de yasakları uygulamaya başladığından beri, haberlere, kamuya açık kayıt taleplerine ve kamuya açık verilere dayalı olarak 4.000’den fazla defter tutma vakası saydı.

Bazı eyaletlerde okulların tüm okuma materyallerini potansiyel olarak sakıncalı içerik için taramasını gerektiren yeni düzenlemeler, PEN’in takip edemediği kitapların toplu olarak kaldırılmasına yol açtığından, rakamlar çabanın tam kapsamını yansıtmıyor. dedi rapor.

İstatistikler, kitap yasaklarının, birçok ifade özgürlüğü kuruluşunun endişe verici yeni bir aşama olarak gördüğü bir aşamaya doğru hızla evrilmesini de yakalamıyor: kitap yasakları, eylemleri tüm bir ilçeyi veya eyaleti etkileyebilecek seçilmiş yetkililer veya aktivist grupların önderliğindeki organize çabalar tarafından giderek daha fazla yönlendiriliyor.


PEN’in 2022’nin son altı ayında takip ettiği yaklaşık 1.500 kitap taşıma işleminin çoğunluğu – yaklaşık yüzde 75’i – organize çabaların veya yeni mevzuatın sonucuydu.

Kütüphaneler için bir politika eylem komitesi olan EveryLibrary tarafından yapılan bir analize göre, Florida, Tennessee, Oklahoma ve Utah da dahil olmak üzere yedi eyalet, geçen yıl kütüphanelerdeki materyalleri kısıtlayan yasalar çıkardı. Grup, bu yıl ülke genelinde kütüphaneleri olumsuz etkileyeceğini veya insanların okuma özgürlüğünü kısıtlayacağını söylediği 113 yasa tasarısının peşine düşüyor.

PEN Amerika’da ifade ve eğitim özgürlüğü direktörü Jonathan Friedman, “Bu, gerçekten sayabileceğinizden çok daha büyük” dedi. “İnsanların, tek bir okul bölgesinde kaldırılan tek bir kitap olmadığını, hemen hemen her yerde tehdit altında olan bir dizi fikir olduğunu anlamaları gerekiyor.”

PEN’in analizi, yakın zamanda 2022’de kitapları yasaklama çabalarının bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıktığını ve derneğin 20 yılı aşkın bir süre önce sansür çabalarını soruşturmaya başlamasından bu yana en yüksek şikayet sayısına ulaştığını gösteren bir rapor yayınlayan American Library Association’ın benzer bulgularını takip ediyor. Dernek, kitap itirazlarının aynı anda birden fazla başlığa karşı giderek daha fazla açıldığını kaydetti. Geçmişte, kütüphaneler ve okullar genellikle tek bir çalışma hakkında şikayet alırdı.

Sansüre Karşı Ulusal Koalisyon’un yönetici direktörü Christopher Finan, “Rekor kıran iki yıl geçirdik ve kitap yasaklarıyla mücadele eden bizler için gerçekten yapılacak çok şey var” dedi. “Bu noktada zorlu bir mücadele veriyoruz.”


İfade özgürlüğünün savunucuları, yalnızca kitap yasaklarının yaygınlaşmasıyla değil, aynı zamanda kitapların hedef alındığı yeni yollarla da ilgileniyorlar. Yakın zamana kadar, kitapların geri alınması, bir ebeveynin bir kitapla ilgili endişesini bir öğretmene veya kütüphaneciye dile getirmesiyle oluyordu. Şikayetler genellikle bir okul yönetim kurulu veya komitesi materyali değerlendirdikten ve öğrenciler için uygun olup olmadığına karar verdikten sonra sessizce çözülür.

Moms for Liberty ve Utah Parents United gibi Covid-19 kısıtlamalarına karşı çıkan gruplar okul müfredatlarının ve kütüphanelerin içeriğine odaklandıkça bu durum pandemi sırasında değişmeye başladı. Bu grupların üyeleri, belirli kitapların kaldırılmasını talep etmek için okul yönetim kurulu toplantılarına katılmaya başladı ve saldırgan buldukları kitapların çevrimiçi listelerini yayınladı.

Bu ağların yükselişi, belirli kitapların – genellikle LGBTQ konularına odaklanan veya ırksal eşitsizliği ele alan başlıklar – ülke çapında hedef alınması anlamına geliyordu. Öğrenciler için uygun okumayı neyin oluşturduğuna dair tartışma da giderek siyasallaştı ve sertleşti. Kütüphaneciler ve öğretmenler pedofiliyi teşvik etmekle suçlandı ve bazıları kitapları kaldırmayı reddettikten sonra baskı altında işlerini kaybetti veya istifa etti.

PEN ve diğer ifade özgürlüğü grupları, yeni yasaların caydırıcı bir etkisi olduğunu söylüyor.

Eyalet yasama meclisinin, sertifikalı bir medya uzmanının okul sınıflarındaki ve kütüphane raflarındaki tüm kitapları değerlendirmesi gerektiğini zorunlu kılan bir yasa çıkardığı Florida’da, bazı ilçeler okullara, içinde ne olduğunu doğrulayana kadar tüm kitaplara erişimi kısıtlamalarını tavsiye etti, bazı okullarda kütüphanenin boşalmasına neden oldu. raflar. Tennessee, okulların uygunsuz içerik olmadığından emin olmak için sınıflarındaki ve kütüphanelerindeki tüm kitapları kataloglamalarını zorunlu kılan Yaşa Uygun Materyaller Yasasını kabul ettikten sonra, bazı öğretmenler yasayı çiğneme riskini almak yerine tüm sınıf kitaplıklarını kaldırmayı veya örtmeyi seçti.

Bu hafta, Tennessee yasama organı bir adım daha ileri giderek kitap yayıncılarını ve kitapçıları devlet okullarına müstehcen sayılan materyal sağlamaları halinde kovuşturmaya ve ciddi şekilde para cezasına çarptıracak bir yasa çıkardı. PEN Valisi Bill Lee yaptığı açıklamada, yayıncıları otosansüre zorlamaktan başka bir amaca hizmet etmediğini savunarak yasa tasarısına karşı çıkmaya çağırdı.


PEN analizi, 21 eyalette 66 okul bölgesini etkileyen yasakları takip etti, ancak kitap kaldırma işlemlerinin bir avuç eyalette yoğunlaştığını buldu. Teksas 438 ile en yüksek sayıya sahipti, onu 357 ile Florida, ardından 315 kitabın yasaklandığı Missouri ve her biri 100’den fazla kitabın kaldırıldığı Utah ve Güney Carolina izledi.

Aynı başlıkların çoğu ülke genelinde hedefleniyor. Geçen yıl en çok yasaklanan kitaplar arasında Maia Kobabe’nin Gender Queer’ı, Mike Curato’nun Flamer’ı, Ellen Hopkins’in Tricks’i, Margaret Atwood’un The Handmaid’s Tale ve Milk and Honey’in grafik roman baskısı yer alıyor. Rupi Kaur’un şiirlerinden oluşan bir koleksiyon.

Friedman, “Korkarım bunun ne kadar sıra dışı olduğunu gözden kaçırıyoruz” dedi. “Kitap yasakları birçok yerde normalleşiyor.”