ABD haberleri, boykota rağmen en iyi hukuk ve tıp fakülteleri için yeni sıralamalar yayınladı

senbilirsin

New member
US News & World Report Salı günü, ülkenin en iyi 14 hukuk fakültesi ve en iyi 15 tıp fakültesi için yeni sıralamalar yayınladı; okulların çoğu, güvenilmez ve adaletsiz olduklarını söyleyerek sıralamadan düştükten sadece aylar sonra.

US News, eleştirilerin bir kısmını yeni bir metodolojiyle ele alacağını söylese de, sonuçlar çarpıcı şekilde benzer kaldı.

Kasım ayında ayrıldığında büyük bir göçü ateşleyen Yale Hukuk Fakültesi, daha önce 2 numara olan Stanford’la aynı sırada olmasına rağmen 1 numara statüsünü korudu. Chicago Üniversitesi 3. sıradaki yerini korudu, Columbia, Virginia Üniversitesi ile berabere kalan 4. sıradan 8. sıraya geriledi.

Tıpta, değişiklikler daha düzensizdi. Johns Hopkins Üniversitesi, üçüncü sıradan yükselen ve şu anda üçüncü olan Harvard’ın yerini alarak araştırma alanında bir numara oldu. Pennsylvania Üniversitesi, 13. sıraya gerileyen New York Üniversitesi’ni geride bırakarak ikinci oldu.


Harvard, sıralamadan ayrılan ilk tıp fakültesiydi ve onu Columbia, Stanford, Pennsylvania Üniversitesi, Cornell, Duke ve Chicago Üniversitesi gibi okullar izledi.

Amerika’nın üniversite kampüsü hakkında daha fazla bilgi

Yale Hukuk Dekanı Heather Gerken, yeni sıralamalar karşısında sakinleşmedi.

Bir açıklamada, “Yale Hukuk Fakültesi, US News & World Report sıralamalarıyla hiçbir zaman uğraşmadı ve geçen yıl gördüklerimize göre, sadece ayrılma kararımızı pekiştirdi” dedi.

Boykot sonunda Cornell ve Chicago Üniversitesi dışında hepsi en iyi 14 hukuk fakültesinden 12’sine yayıldı.

Sıralamalardan geri çekilmelerine rağmen, üniversiteler etkilerini sınırlamakta zorlanabilirler. ABD haber derecelendirmeleri bir tür kurum haline geldi ve birçok öğrenci eğitim kararları verirken bunlara güveniyor. Marquee 14 veya 15 dışındaki daha az bilinen üniversiteler bile bir reklam ve işe alma biçimi olarak onlara güveniyor.

Yakın tarihli bir halkla ilişkiler kampanyasında yayın, okulları öğrenci kabulleri ve sonuçları konusunda hesap verme sorumluluğundan kaçınmaya çalışmakla suçlayarak, boykotu müspet ayrımcılığı sona erdirebilecek bir Yüksek Mahkeme kararına bağladı.


US News’in yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Eric J. Gertler, bir Görüş yazısında, “Bazı dekanlar, sıralamalarımızda kullanılan kriterler olan test puanları ve notlar üzerindeki vurgularını azaltarak, kısıtlayıcı yargıları atlatmanın yollarını arıyorlar” diye yazdı. Wall Street Journal.

Ancak US News, hem yargı hem de sağlık yöneticileri tarafından eski sisteme yönelik bazı eleştirilere değinerek uzlaşmacı adımlar da attı. Yale tarafından işletilen hukuk okulları, sıralamaların güvenilmez olduğunu ve okullarının yoksul ve işçi sınıfından öğrencileri işe alma çabalarını değersizleştirerek eğitim önceliklerini çarpıttığını söyledi. Ayrıca sıralamanın, öğrencileri mezun olduktan sonra düşük ücretli kamu hizmetine girmeyi seçen okulları cezalandırdığını da söylediler.

Bir sözcü olan Kate O’Donnell, açıklamanın, tam sıralamalar önümüzdeki hafta açıklandığında en son metodoloji hakkında daha fazla ayrıntı içereceğini söyledi. Belirli okulların pozisyon değişiklikleri hakkında yorum yapmayacağını söyledi, ancak “Sonuçlara odaklanan metodolojide önemli bir değişiklik oldu” dedi.

US News’in baş veri stratejisti Robert Morse, kamuoyuna yaptığı açıklamada, sıralamalardaki değişikliklerin “ülke genelinde 100’den fazla hukuk fakültesi dekanı ve hukuk alanındaki diğer uzmanların görüşlerini ve girdilerini yansıttığını” söyledi.

En iyi okulların çoğunun sıralamalarla işbirliğini bırakmasıyla US News, veri kaynaklarını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı ve bazı durumlarda üniversitelerin kendileri tarafından sağlanan veriler yerine halka açık verileri kullandı. US News, yeni tıp fakültesi sıralamalarını duyururken, 2023’te – veya daha sonraki veriler mevcut değilse 2022’de – sunulan istatistiksel anketlerden elde edilen verileri kullandığını ve “Ulusal Sağlık Enstitülerinden halka açık ölçümleri” dahil ettiğini söyledi.


Boykot, üniversiteler ve öğrenciler arasında sıralamanın değeri konusunda büyük tartışma ve tartışmalara yol açtı. Boykotun bazı eleştirmenleri, Harvard ve Yale gibi prestijli okulların sıralamayla çalışmayı bırakmasının kolay olsa da, daha az bilinen veya daha az ünlü okullara başvuran öğrenciler için değerli bir araç olduklarını söylediler.

Georgia Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Peter B. Rutledge, fakültesinin bir tüketici bilgisi kaynağı oldukları ve aslında okulunun olumlu bir şekilde tanınmasına yardımcı oldukları için sıralamaya katılmaya devam edeceğini söyledi.

US News yaptığı duyuruda, bar geçiş oranında önemli bir ağırlık artışı ve mezun olduktan 10 ay sonra istihdam ağırlığında önemli bir artış dahil olmak üzere metodolojik değişiklikler yaptığını söyledi.

Özellikle hukuk fakülteleri tarafından aranan bir değişiklikle, okul tarafından finanse edilenler de dahil olmak üzere tam zamanlı uzun vadeli burslar ve lisansüstü çalışmalar tam olarak tanınmıştır.

Ayrıca kurumsal itibar ve ortalama LSAT veya GRE sınav puanları ve not ortalamaları üzerindeki vurguyu azalttı.


Tıp fakülteleri için, değişiklikler, araştırma kalitesinin bir ölçüsü olarak Ulusal Sağlık Enstitüleri hibelerinin eklenmesini ve kurumsal itibar, MCAT test puanları ve not ortalamaları üzerindeki vurgunun azaltılmasını içeriyordu.

Salı günü US News, en iyi 14 hukuk fakültesi ve en iyi 15 tıp fakültesinin yalnızca kısa bir “ön izleme” listesini yayınladı – çünkü en çok ilgiyi onların çektiğini söylediler – ve 18 Nisan’da tam bir sıralama raporu yayınlayacağını duyurdu. Yayınla.