64 bin kişi daha konut sahibi oldu: TOKİ’de kura heyecanı sürüyor

Ethereum

New member
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) eliyle hayata geçirilen, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımı kapsamında kura çekimleri devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de deklare ettiğı ‘İlk Konutum, Birinci İş Yerim’ projesinde kura çekimlerinin birinci 3 etabı tamamlandı. 30 vilayette tamamlanan kura çekimleriyle 64 bin 109 meskenin sahibi belirli oldu.

6 KENTTE HEYECAN VAR

İki yılda bitirilerek teslim edilecek 250 bin toplumsal konutların kura heyecanını bu hafta 6 vilayet daha yaşayacak. TOKİ dün 6 vilayette toplam 9 bin 682 konutun daha kura çekim tarihlerini duyurdu. Bugün Çankırı’da 951 konut, Aksaray’da ise 1.352 konutun sahibinin belirli olması için kuralar yapılacak. Yarın ise Kastamonu’da 1.118 konut ve Niğde’de 1.000 konut sahibini bulacak. 10 Aralık’ta ise Sinop’ta 676 şanslının kim olacağı belirli olacak. Kayseri’deki çekiliş iki gün sürecek. Kayseri’deki çekilişte cumartesi günü 2 bin 300 konut, pazar günü ise 2 bin 285 konutun sahibi muhakkak olacak.

İL SAYISI 36’YA ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Eylül’de deklare ettiğı ‘İlk Meskenim, Birinci İş Yerim’ projesinde kura çekimlerinde şimdiye kadar 30 vilayette toplam 64 bin 109 kişi mesken sahibi oldu. Kura çekimlerinin birinci ve ikinci etabı geçen ay 23 vilayette tamamlandı ve 50 bin 302 konutun sahibi belirli oldu. Dün tamamlanan üçüncü parti kura çekimlerinde ise 7 kentte 13 bin 807 konut hak sahibine kavuştu.

BAZI İLÇELERDE KURAYA GEREK KALMADI

Projenin 4’üncü etabında ise 6 kentte yapılacak kurayla 9 bin 682 konutun sahibi belirlenmiş olacak ve bu biçimdelikle birinci konutuna kavuşmanın heyecanını yaşayan vatandaş sayısı 73 bin 791’ya çıkacak.

Bazı ilçelerde müracaat sayısı, duyurulan konut sayısının altında kaldığı için kura çekilmeyecek. Aksaray Sarıyahşi, Çankırı Bayramören ve Yapraklı, Kastamonu Küre, Sinop Saraydüzü, Kayseri Akkışla, Felahiye ve Özvatan ilçelerinde kura çekilmesine gerek kalmadı. Bu hafta mesken sahibi olma heyecanı yaşayan Bolu Kıbrısçık, Konya Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Hüyük ile Karabük Ovacık ilçelerinde de kura çekilmedi.TOKİ Antalya’ya yeni bir köy inşa etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’nca (TOKİ), geçen yıl orman yangınında ziyan nazarann Antalya Akseki Kepezbeleni Mahallesi’ne 64 konuttan oluşan yeni bir köy inşa edildi. İnşası tamamlanan meskenler bu ay içerisinde hak sahibi vatandaşlara teslim edilecek. Konutlar 3+1 ve 2+1 iki katlı olarak yöresel mimariye uygun biçimde yapıldı. Mahalleye köy konağı ve şadırvan yapıldı.