6 bin 800 site Togg’un şarj ünitesini istiyor

Ethereum

New member
Türkiye’nin ulusal ve yerli elektrikli arabası Togg’un üretimi için Gemlik’teki fabrikada hummalı çalışma sürüyor. Togg Mart 2023 prestijiyle yollarda uzunluk göstermeye başlayacak. Lakin daha Togg yollara çıkmadan birfazlaca site idaresinin aracın şarj istasyonunu almak için sıraya girdiği ortaya çıktı. Türkiye Kentsel Tesis İdare Derneği (TRKTYD) tarafınca düzenlenen “2. Tesis İdare Doruğu ve Ödül Töreni”ne katılan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptıkları mevzuat düzenlemeleriyle Togg başta olmak üzere elektrikli araçlara olan muhtaçlığın daha da ağırlaşacağı düşünülerek, kapalı yer içermeyen şarj ünitelerinin ruhsat alınmadan tesis edilmesine imkan sağladıklarını söylemiş oldu.YAĞMUR SUYUNA DEPO

Kurum, “TRKTYD de epey kısa bir süre evvel ülkemizin birinci yerli ve ulusal arabası olan Togg’un elektrikli şarj ünitelerinin sitelere kurulması için bir çalışma başlattı ve epey kısa müddet içerisinde 6 bin 800 sitenin talebini, vatandaşlarımızın yeni arabamıza gösterdikleri hassasiyetin kıymetli bir yansıması olarak görmüş olduk” sözlerini kullandı.

İklim değişikliğiyle çaba kapsamında boşa akan yağmur sularının binaların rezervuarlarında, artan suların bahçelerde kullanılmasına yönelik yaptıkları çalışmalardan bahseden Bakan Kurum, ayrıyeten 2 bin metrekareden büyük parsellerde yapılacak yapılar için yağmur suyu depolama sistemini mecburî hale getirdiklerini anlattı.

SÜREÇ HIZLANDIRILACAK

Bu çalışmanın aidat masraflarını de düşüreceğini vurgulayan Bakan Kurum, şunları kaydetti: “Şarj ünitelerinin çarçabuk yapılması için, site idarelerinde karar alınamaması, toplantı kâfi sayısının sağlanamaması üzere aksaklıkların giderilmesi için de bir çalışma içerisindeyiz. Bu kapsamda Kat Mülkiyeti Kanunu’nda gerekli kolaylıkların getirilebilmesi için hazırladığımız düzenlemeleri ilgili bakanlıklarımızla müzakere ederek hayata geçirmeyi planlıyoruz. İnşallah bunu da yaptığımızda, süreçle ilgili adımlarımızı süratle atmış olacağız.”

SIFIR ATIK PROJESİNE DAYANAK ÇAĞRISI

Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık” hareketine değinerek Sıfır Atık’ın bilhassa konut alanlarında yaygınlaştırılması için site idarelerine büyük iş düştüğüne işaret etti. Mahalle kültüründe “komşu” olgusunun ehemmiyetine dikkati çeken Kurum, “Bakanlık olarak ülkemizin farklı yerlerinde vatandaşımızın ağır olduğu yerlerde, millet bahçelerinde ve alışveriş yerlerinde ‘çevre müfettişlerimiz’ için, yavrularımız için çeşitli etraf aktiflikleri düzenliyoruz. Sizden de bakanlığımızla ortak yahut başka misal aktiflikleri yapmanızı bekliyoruz. Sıfır Atık hareketimizi bir kültüre dönüştürme yolunda ülkemize dayanak olmanızı bekliyorum” dedi.