275 milyar dolarlık altın keşfedilmeyi bekliyor

Ethereum

New member
Altın Madencileri Derneği Lideri Mehmet Yılmaz, Ankara’da bir küme gazeteciyle bir ortaya geldi. Yılmaz, ODTÜ’den Prof. Dr. Ayhan Erler’in 1990’lı yılların başında Türkiye’de 6 bin 500 ton metal altın potansiyeli olduğunu modelleme çalışmasıyla akademik olarak ortaya koyduğunu hatırlattı.

ALTIN FATURASI DOĞAL GAZA EŞİT

Yılmaz, “Sektör olarak, bu 6 bin 500 tonun yaklaşık 1.500 tonunun nerede olduğunu ortaya çıkardık ama hala 5 bin ton var, bunun nerede olduğunu ortaya çıkarmak gerekiyor. 5 bin ton altın, yaklaşık 275 milyar dolar demek. Yer altında 275 milyar dolarlık potansiyelimiz var. Ülke olarak bunu insan faydasına, çevreyi koruyarak sorumlu madencilik faaliyetleriyle ortaya çıkarıp iktisada kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Mehmet Yılmaz


“Türkiye, her yıl yaklaşık 200 ton altın tüketiyor” diyen Yılmaz, bunun ortalama 40 tonunun Türkiye’de üretildiğini bildirdi. Yılmaz, “160 tonunu hala ithal ediyoruz. Bu 160 ton, Türkiye’nin doğal gaz faturasına eşit. Ülke üretiminin evvel 50, daha sonra 100 tona çıkabileceğini düşünüyoruz. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na kesim olarak 20 projelik bir liste sunduk. Bu 20 yeni yatırımı hayata geçirebilirsek, Türkiye 5 yıl ortasında yılda 100 ton altın üretebilecek hale gelebilir” formunda konuştu.

DÖVİZ TÜRKİYE’DE KALIYOR

Üretilen altının tamamının Borsa İstanbul’a gdolayıldüğünü ve burada Merkez Bankası’nın ön alım hakkı olduğunu söyleyen Yılmaz, “Eğer Merkez Bankası almak isterse diğer kimseye satamıyoruz. Merkez Bankası üreticilerden bir ayrıcalıkla altın satın alıyor; Londra Metal Borsasındaki dolar cinsinden fiyatı, üreticiye TL olarak ödüyor. Diğer bir sözle, Merkez Bankası, Türkiye’de üretilen altını TL ile alıyor. bu biçimdece yurt dışına dolar gitmiyor ve bu dolar petrol ve doğal gaz üzere harcama kalemlerinde kullanılıyor. Altına dolar harcamamış oluyoruz. Türkiye, 2021’de yurt haricinden ithal ettiği altına 25,5 milyar dolar harcadı. Ne kadar altın madeni açarsak o kadar dolar Türkiye’de kalacak. Açacağımız her maden ülke iktisadına, dövizin Türkiye’de kalmasına dayanak olacak” sözlerini kullandı.